Domácí

Paroubek míří do Ruska, Topolánek zuří

obrazek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek při schůzi Sněmovny

FOTO: Doležal Michal, ČTK

25.3.2008 16:38 Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek společně s dalšími špičkami strany zamíří ve středu na návštěvu Moskvy. Jedním z témat jednání v Rusku bude i plánovaný americký radar v Brdech. Premiér Mirek Topolánek (ODS) označil alternativní zahraniční politiku ČSSD za "smrtící" pro Českou republiku.

Paroubek a jeho delegace budou v Rusku například navazovat užší kontakty s vedením strany Spravedlivé Rusko. Té chtějí čeští sociální demokraté pomoci ke vstupu do Socialistické internacionály. „Tématem jednání bude samozřejmě i radarová základna na území České republiky,“ uvedl místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

"Naším cílem je, aby tady (v Česku) nebyli ani američtí, ani ruští vojáci," uvedl na úterní tiskové konferenci Paroubek. ČSSD chce podle něj získat stanoviska ruských kolegů k základně proto, aby byla schopna formulovat zahraniční politiku, až bude vládní stranou.

Premiér: Jde o obstrukční politiku

Paroubek svým oznámení cesty do Ruska rozpálil do běla premiéra Topolánka. Zahraniční politiku sociální demokracie tvrdě kritizoval.

"Pokládám jejich alternativní zahraniční politiku za smrtící pro Českou politiku. Jejich nekonzultované výlety kamkoliv po světě a prezentování vlastních alternativ je něco, co v polistopadové historii v tomto státě nemá obdobu," řekl premiér novinářům.

Cestu do Ruska považuje Topolánek za pokračování "obstrukční politiky", kterou podle něj provádí Paroubek v opoziční roli.

Cesta přijde stranu na 300 tisíc

Debatovat se v Rusku bude i o ekonomické a obchodní spolupráci mezi oběma zeměmi. Delegace ČSSD má proto v plánu i schůzky s představiteli ruského průmyslu.

Šéfa ČSSD na cestě do Ruska doprovodí místopředseda Sněmovny Zaorálek, šéf poslaneckého klubu Michal Hašek, předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček a předseda stranické národohospodářské komise Jan Mládek.

Delegace se v Rusku zdrží do soboty 29. března. Během pobytu mají sociální demokraté v plánu schůzky s předsedou strany Spravedlivé Rusko a Rady federace Sergejem Mironovem, s předsedou Státní dumy Borisem Gryzlovem a jejím místopředsedou Alexandrem Babakovem.

Cestu financuje ČSSD, stranickou kasu přijde na 300 tisíc korun. Pokud delegace tuto částku překročí, budou se podle Paroubka na její úhradě podílet poslanci, kteří se cesty účastní.

jov, Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...

Před ruskou ambasádou v Praze demonstrovaly stovky lidí proti invazivní politice Kremlu

-

včera 19:04 Video: aktualizováno V předvečer 50. výročí invaze...

Dostihová závodiště chtějí peníze od státu. V sázkách se točí desítky miliónů

-

včera 18:58 Průlom ve financování dostihových areálů v Česku se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů