Zahraniční

Astronauti ukončili pátý a poslední výstup do volného prostoru

obrazek

Snímek pořízený z raketoplánu Endeavour, který zachycuje polární záři nad Aljašským zálivem.

FOTO: NASA, Reuters

23.3.2008 09:09 Astronauti z raketoplánu Endeavour Robert Benken a Michael Foreman úspěšně ukončili pátý a poslední výstup do volného prostoru před návratem na Zemi a splnili všechny stanovené úkoly. Vně komplexu strávili šest hodin.

Během tohoto výstupu přemístili z raketoplánu na vnější stranu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) 15metrový senzorický nástavec OBSS, k němuž je připevněna kamera určená k vnější kontrole tepelného štítu raketoplánu. Připevnili OBSS k vnější straně stanice a zakryli jeho digitální kameru a laserový scanner krytem, který má chránit tyto přístroje před nepříznivým vlivem prudkých změn teplot.

Nástavec OBSS zůstane na ISS pro posádku dalšího raketoplánu Discovery, který by měl na oběžnou dráhu zamířit koncem května. Astronauti Discovery ho po spojení s ISS připojí k robotickému ramenu na raketoplánu, aby s jeho pomocí mohli kontrolovat tepelný štít korábu před jeho přistáním.

Tato kontrola se stala pravidelnou od rozpadu raketoplánu Columbia v roce 2003, k němuž došlo vinou poškozeného tepelného štítu. Zahynulo tehdy sedm astronautů.

Přidán i systém pro pokusy v beztížném stavu 

Astronauti také upevnili na vnější stranu evropského modulu Columbus kontejner, který je nutný pro pokusy v podmínkách beztížného stavu. Tento úkol nestihli splnit při třetím výstupu do otevřeného prostoru. Kromě toho Benken a Foreman zkontrolovali otáčivý mechanismus jedné ze slunečních baterií ISS, který dělal v minulosti problémy.

Astronauti také zakryli ochranným krytem první část modulu Kibo, který dopravil raketoplán na ISS. Experimentální japonský modul Kibo se sestává pěti částí, které budou vyneseny na oběžnou dráhu postupně. Po dokončení jeho instalace v roce 2009 se stane jednou z největších součástí ISS, několikrát větší než je evropský modul Columbus.

Endeavour se vrací na Zemi příští týden. Od ISS se odpojí v úterý krátce po půlnoci. Přistání je naplánováno na čtvrtek po půlnoci. Raketoplán by měl dorazit na Kennedyho vesmírné středisko.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

včera 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

včera 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby