Žena

Stresující manželství škodí srdci víc než samotářství

25.3.2008 09:27 Vědci v minulosti několikrát potvrdili, že lidé žijící ve spokojeném a láskyplném manželství jsou zdravější než lidé žijící samotářsky. Experti z Utahu však teď zjistili, že srdci a cévám prospívá jen pohodové manželství a že naopak svazky plné stresu a nenávisti škodí oběhové soustavě více než život bez partnera.

Do studie docentky Julianne Holtové Lunstadové z Brigham Young University bylo zařazeno 204 lidí žijících v manželství a 99 svobodných.

Všem sledovaným osobám byl náhodně několikrát během dne měřen krevní tlak. Lidé žijící v manželství vyplňovali také dotazník o kvalitě svého vztahu a soužití s partnerem.

Záleží také na spokojenosti a nespokojenosti v manželství

Z analýzy vyplynulo, že čím spokojenější sledované osoby byly se svým manželstvím, tím byl jejich průměrný krevní tlak nižší. Ale osoby, které uváděly velmi nízkou kvalitu vztahu a nespokojenost v manželství, měly průměrný krevní tlak vyšší než svobodní a nezadaní lidé.„Myslím si, že tato studie zasluhuje pozornost,“ tvrdí profesorka psychiatrie Karen Matthewsová z University of Pittsburgh.„Je logické, že kvalita manželství je důležitější než pouhý status manželství, když se jedná o vliv na krevní tlak,“ uvedl ke studii docent psychiatrie Brian Baker z University of Toronto.

Famous

nahoru

Žena:

Pražská herní kavárna uspokojí všechny milovníky deskových her

-

včera 12:36 „Výběr her je převážně pro dospělé,” říká Douglas...

Glenn Closeová: Léta jsem se cítila jako outsider

-

včera 08:05 Obrazem: Je jednou z nejváženějších a nejoblíbenějších...

Sexuoložka Laura Janáčková: Pojďte se mnou do Muzea sexu

-

16.12. 13:46 Navštívila jsem v New Yorku Muzeum sexu. Myslím, že...

Jiří Stivín: Celý život je velká improvizace

-

16.12. 08:02 Je zárukou dobré muziky i zábavy. Hraje vše, od jazzu...

Tradiční i netradiční kapří speciality na štědrovečerní hostině

-

15.12. 13:10 Obrazem: Kapr s bramborovým salátem jako...

Autorka červené knihovny Judita Horváthová: Mám ráda šťastné konce

-

15.12. 12:05 „Každý román, který jsem vydala samizdatem, četla...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby