Žena

Stresující manželství škodí srdci víc než samotářství

25.3.2008 09:27 Vědci v minulosti několikrát potvrdili, že lidé žijící ve spokojeném a láskyplném manželství jsou zdravější než lidé žijící samotářsky. Experti z Utahu však teď zjistili, že srdci a cévám prospívá jen pohodové manželství a že naopak svazky plné stresu a nenávisti škodí oběhové soustavě více než život bez partnera.

Do studie docentky Julianne Holtové Lunstadové z Brigham Young University bylo zařazeno 204 lidí žijících v manželství a 99 svobodných.

Všem sledovaným osobám byl náhodně několikrát během dne měřen krevní tlak. Lidé žijící v manželství vyplňovali také dotazník o kvalitě svého vztahu a soužití s partnerem.

Záleží také na spokojenosti a nespokojenosti v manželství

Z analýzy vyplynulo, že čím spokojenější sledované osoby byly se svým manželstvím, tím byl jejich průměrný krevní tlak nižší. Ale osoby, které uváděly velmi nízkou kvalitu vztahu a nespokojenost v manželství, měly průměrný krevní tlak vyšší než svobodní a nezadaní lidé.„Myslím si, že tato studie zasluhuje pozornost,“ tvrdí profesorka psychiatrie Karen Matthewsová z University of Pittsburgh.„Je logické, že kvalita manželství je důležitější než pouhý status manželství, když se jedná o vliv na krevní tlak,“ uvedl ke studii docent psychiatrie Brian Baker z University of Toronto.

Famous

nahoru

Žena:

Nastal čas na kontrolu pigmentových znamének

-

dnes 11:05 Video: Prevence je důležitá ve všech oborech medicíny,...

Žlutá - barva, která vévodí letošnímu jaru

-

dnes 10:05 Obrazem: Po dlouhé zimě, kdy v našem šatníku hrály prim...

Proč muži upřednostňují mladší partnerky

-

dnes 08:46 Heterosexuální muži preferují mladší partnerky bez...

Mrtvice je hlavně souboj s časem

-

dnes 07:22 Cévní mozková příhoda (CMP), označovaná také jako...

Co přinesl celebritami milovaný festival Coachella

-

včera 14:11 Obrazem: Hudební festival Coachella, který se odehrál...

Vévodkyně Kate po porodu – dokonalá vizáž a pocta princezně Dianě

-

včera 11:59 Obrazem: Jen sedm hodin po porodu syna vyšla z...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby