Ekonomika

Žalobci chtějí Kafkovou za korupci v ČKA před soudem

obrazek

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

17.3.2008 09:05 Korupční skandál uvnitř České konsolidační agentury (ČKA) bude mít dohru u soudu. Státní zástupce totiž obžaloval někdejší vysokou manažerku a členku představenstva agentury Radku Kafkovou a další tři aktéry celé kauzy z úplatkářství. Právu to potvrdila mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Kafkovou detektivové z protikorupční policie obvinili z toho, že předloni díky svému postavení v ČKA zmanipulovala prodej třímiliardové pohledávky za společností Cetus, kterou státní agentura prodala nastrčené britské firmě Arrow Rise za 560 miliónů korun.

„Nechala si za to slíbit úplatek tři milióny korun,“ řekla k tomu Válová s tím, že manažerka je obžalována z přijímání úplatku. Tři podnikatelé, kteří jí měli peníze nabízet, jsou podle informací Práva Josef Lopata, Pavel Hrách a Josef Tykva. Všem hrozí za korupci v případě uznání viny až pět let vězení.

Údajný úplatek našli v autě

Policie při vyšetřování nalezla v autě přítele Kafkové 400 tisíc korun v hotovosti, údajně právě úplatek týkající se kauzy Cetus. Manažerka také podle policejních poznatků vynášela obviněným podnikatelům za peníze interní informace o prodeji pohledávky. O všem prý svědčí záznamy z policejních odposlechů.

Policie se snažila zjistit také to, kdo za společností Cetus ve skutečnosti stojí, ale právní pomoc z Velké Británie nikdy nepřišla. Kafkovou, která obvinění odmítá, zatkli policisté loni v červenci. Všichni čtyři skončili ve vazbě, kde strávili tři měsíce.

Za vynášení neveřejných informací zmíněným podnikatelům začala policie loni na podzim stíhat i další vysokou úřednici z ČKA, šéfku odboru pro prodej pohledávek Evu Hruškovou.

Radim Vaculík, Jakub Troníček, Právo

nahoru

Ekonomika:

CEFC zaplatila první splátku za podíl v Rosněfti a pak „prostě zmizela”

-

dnes 17:16 Čínský holding CEFC zaplatil první tranši za koupi...

Firma One Energy & One Mobile přestala dodávat zákazníkům plyn a elektřinu

-

dnes 16:16 Firma One Energy & One Mobile z Ostravy přestala...

Dánsko postaví 70kilometrový plot na hranici s Německem

-

dnes 16:08 Dánsko chce na hranicích s Německem postavit jeden a...

Evropská unie dostala výjimku z amerických cel

-

dnes 15:59 aktualizováno Spojené státy vyjmou členské státy EU a...

Důvěra německých podniků v ekonomiku klesla kvůli Trumpovým clům

-

dnes 15:27 Důvěra německých podnikatelů a manažerů v ekonomiku v...

Praha přidá 438 miliónů na opravu mostů a lávek

-

dnes 13:33 Pražský magistrát přidá Technické správě komunikací...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby