Ekonomika

Žalobci chtějí Kafkovou za korupci v ČKA před soudem

obrazek

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

17.3.2008 09:05 Korupční skandál uvnitř České konsolidační agentury (ČKA) bude mít dohru u soudu. Státní zástupce totiž obžaloval někdejší vysokou manažerku a členku představenstva agentury Radku Kafkovou a další tři aktéry celé kauzy z úplatkářství. Právu to potvrdila mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Kafkovou detektivové z protikorupční policie obvinili z toho, že předloni díky svému postavení v ČKA zmanipulovala prodej třímiliardové pohledávky za společností Cetus, kterou státní agentura prodala nastrčené britské firmě Arrow Rise za 560 miliónů korun.

„Nechala si za to slíbit úplatek tři milióny korun,“ řekla k tomu Válová s tím, že manažerka je obžalována z přijímání úplatku. Tři podnikatelé, kteří jí měli peníze nabízet, jsou podle informací Práva Josef Lopata, Pavel Hrách a Josef Tykva. Všem hrozí za korupci v případě uznání viny až pět let vězení.

Údajný úplatek našli v autě

Policie při vyšetřování nalezla v autě přítele Kafkové 400 tisíc korun v hotovosti, údajně právě úplatek týkající se kauzy Cetus. Manažerka také podle policejních poznatků vynášela obviněným podnikatelům za peníze interní informace o prodeji pohledávky. O všem prý svědčí záznamy z policejních odposlechů.

Policie se snažila zjistit také to, kdo za společností Cetus ve skutečnosti stojí, ale právní pomoc z Velké Británie nikdy nepřišla. Kafkovou, která obvinění odmítá, zatkli policisté loni v červenci. Všichni čtyři skončili ve vazbě, kde strávili tři měsíce.

Za vynášení neveřejných informací zmíněným podnikatelům začala policie loni na podzim stíhat i další vysokou úřednici z ČKA, šéfku odboru pro prodej pohledávek Evu Hruškovou.

Radim Vaculík, Jakub Troníček, Právo

nahoru

Ekonomika:

Opravy D1 u Prahy jsou v polovině. Stavbaři se přesunou do směru na Brno

-

včera 20:08 Stavbaři dokončili opravy v jízdním pásu dálnice D1 u...

Firma z Nového Zélandu chce zavést čtyřdenní pracovní týden

-

včera 18:40 Novozélandská firma Perpetual Guardian chce zavést...

Němečtí řidiči Tesly mají vrátit stotisícovou ekologickou dotaci

-

včera 16:27 Stovky německých majitelů vozů Tesla Model S úřady...

Americká banka Morgan Stanley o třetinu zvýšila zisk na 53 miliard

-

včera 13:47 Americká banka Morgan Stanley v letošním druhém...

Výroba elektřiny v ČR stoupla za sto let osmdesátkrát

-

včera 13:24 Během posledních sta let stoupl instalovaný výkon...

Cestující kvůli odloženému letu Travel Servicu nocovali na letišti ve Varně

-

včera 12:21 aktualizováno Cestující charterového letu Travel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů