Ekonomika

Češi mají vyšší platy, přesto všechno utratí

obrazek

Průměrná rodina ukládá nyní třikrát méně než před 12 lety

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

15.3.2008 05:08 Češi málo spoří. Přestože platy v Česku trvale rostou a nezaměstnanost klesá, ochota lidí šetřit a ukládat část ze svých příjmů do bank na horší časy tomu neodpovídá.

Jestliže v roce 1995 ukládala průměrná česká domácnost kolem 15 procent ze svých disponibilních příjmů, nyní je to pět procent. V případě mimořádných vydání tak většina rodin nemá žádné finanční rezervy.

Současně se Češi jak o život zadlužují –od bank mají zatím půjčeno přes 735 miliard korun. Od roku 1995 vzrostla zadluženost českých domácností o 800 procent. Češi prostě peníze, o které se zvyšují jejich příjmy, kompletně utratí a neukládají je.„Reagují na větší a rafinovanější nabídku zboží a služeb, současně se projevuje ale i růst životních nákladů,“ potvrdil Právu ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Luděk Toman.

Rodiny nemají finanční rezervy

Češi by vzhledem ke svým příjmům však mohli a měli spořit daleko více, shodují se analytici. Vklady domácností u bank přitom loni dosáhly 1,23 biliónu korun. Čím více peněz v bankách z domácích zdrojů, tím se země stává více nezávislou na zahraničním kapitálu. Do problémů se ale mohou dostat především samotné domácnosti. Část rodin totiž nemá žádné finanční rezervy na horší časy.

Spotřeba na prvním místěPříčina trendu je jasná – lidé si chtějí užít života a získat věci podstatně dříve, než kdyby si na ně našetřili.

Vývoj půjček domácností v létech 1993–2008 ( v mld. korun)
rok19931995199820002002200420052006leden 2008
celkem92,8102,2107,1122,6178,7313,7414,9536,4735,4
Zdroj: MPSV
Ovšem je nutné současně říci, že například na byt by si dnešní průměrný občan, který by ukládal tři tisíce měsíčně, spořil asi 84 let. Na slušnější auto 10 let. Bydlení i slušné auto se pro velkou část rodin bez velkých půjček pořídit nedá. Z pohledu toho, že většina půjček jde na bydlení, není zase odklon od spoření tak špatný.
ČTĚTE: Průměrný plat loni stoupl o 1485 Kč na 21 692 Kč
„K určitému odklonu od spoření přispěly i nízké úroky, které v uplynulých letech banky vyplácely a neblahá zkušenost z krachů zhruba dvou desítek bank a řady kampeliček, kde lidé přišly o desítky miliónů naspořených korun,“ vysvětlil Toman.

Méně se spoří celosvětově

Obdobné problémy řeší i jiné evropské země. Například ve Velké Británii polovina dospělých nemá vůbec žádné úspory. Dva milióny domácností mají trvalé potíže krýt své závazky, mladší ročníky do třiceti let jsou na tom hůře než domácnosti starších spoluobčanů, konstatuje v roce 2006 britská Financial service Authority.

Navíc britské domácnosti se rychle zadlužují. Britové proto začínají masivně vzdělávat své spoluobčany, aby se naučili s penězi hospodařit a spořili. Nejvíce v Evropě spoří Madaři (17,3 procenta ze svých příjmů), Belgičané (13,8) a Portugalci (12,8 procenta).  V Americe je míra úspor nula. Takže to naše číslo je stále slušné, konstatoval analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.  Za velice důležité v této souvislosti považuj e, že naše domácnosti jsou v průměru v přebytku v úrokových platbách. Jinými slovy úroky z našich aktiv zatím převyšují úroky, které musíme platit za naše půjčky. To tlumí dopad zvyšovaní úrokových sazeb, ke kterému teď dochází.  
Jiří Vavroň, Právo

nahoru

Ekonomika:

Moody’s zlepšila výhled ratingu českých měst a krajů. Mohly by si levněji půjčovat

-

dnes 09:17 Mezinárodní ratingová agentura Moody’s zlepšila výhled...

Británie déle než tři dny nemusela vyrábět elektřinu z uhlí

-

včera 23:57 Od sobotního dopoledne až do úterního odpoledne se...

Irsko se s Applem dohodlo na doplacení miliardových daní

-

včera 17:09 Americký technologický obr Apple začne od května...

Ropa je nejdražší za tři a půl roku

-

včera 16:02 Cena ropy Brent v úterý prolomila hranici 75 dolarů za...

Coca-Cola zvýšila zisk na 29 miliard

-

včera 15:27 Americká společnost Coca-Cola v prvním čtvrtletí...

O neprůstřelné vesty české firmy má zájem i americká FBI

-

včera 15:17 O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby