Žena

V Paříži se koná "salon plodnosti"

14.3.2008 07:12 Pomoci párům, které se marně snaží počít potomka, je cíl "salonu plodnosti", který byl otevřen v Paříži. Akce se koná v době, kdy francouzští gynekologové a porodníci stále hlasitěji vyjadřují znepokojení nad zvyšujícím se věkem prvního těhotenství a nad problémy, které jsou s tím spojeny.

Na programu salonu jsou debaty s předními francouzskými specialisty z oblasti asistované reprodukce, a to jak o jejích praktických, tak o etických otázkách, a návštěvníci mají také možnost seznámit se ve stáncích s nejnovějšími terapeutickými prostředky.

Ve Francii připadaly v roce 2006 na jednu ženu dvě děti a Francie tak na tom byla spolu s Irskem nejlépe z celé Evropské unie. Podle odhadů má však deset až patnáct procent francouzských párů s reprodukcí problémy.

Lékaři to přičítají i zvyšujícímu se věku, ve kterém ženy začínají pomýšlet na dítě. Zatímco v roce 1978 byl průměrný věk prvorodiček něco přes 24 let, teď už je to 29 a v pařížské oblasti dokonce 32 let. Hlavní příčinou je snaha žen nejprve se etablovat profesionálně a pak teprve mít rodinu.

O asistovanou reprodukci projevují navíc stále častěji zájem i ženy starší, kolem čtyřicítky. Gynekolog François Olivennes v rozhovoru pro dnešní deník Le Parisien řekl, že ty už tvoří víc než pětinu jeho klientely. "Jsou přesvědčeny, že když to nepůjde normálně, vždycky to půjde přes zkumavku. Ale to je obrovský omyl. Technika přes svůj pokrok kvalitu jejich vajíček nezvýší," prohlásil.

Díky umělému oplodnění a dalším technikám asistované reprodukce se v roce 2005 narodilo ve Francii přes 19 000 dětí.

V České republice trpí neplodností zhruba každý sedmý pár. Díky umělé reprodukci se v roce 2006 v ČR narodilo 3100 dětí.

ČTK

nahoru

Žena:

Marek Ždánský: Šimpanzi jsou strašní cholerici

-

dnes 13:58 Život Marka Ždánského (42), který se svého času...

Poradna: Vyroste ze syna správný muž, pokud ho nevychovává jeho otec?

-

dnes 11:05 Otec je zvláště pro chlapce významným vzorem k...

Potraviny pro pružnou postavu a recepty z nich

-

dnes 10:05 Obrazem: Dopřejte tělu potřebné živiny. Vyvážená...

Jak se v průběhu let proměnily způsoby seznamování

-

dnes 08:42 Seznamování prošlo během posledních let výraznou...

V Brazílii učí nevidomé ženy, jak se líčit

-

dnes 07:18 Video: Make-up je malý zázrak. Dokáže dělat ženy...

Čtvrtina rodičů hodnotí kreativitu svých dětí pouze jako módní nálepku

-

včera 14:02 Kreativita v sobě zahrnuje celou řadu velmi důležitých...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby