Zahraniční

Bush slíbil Polsku za rakety modernizaci armády

10.3.2008 17:53 Spojené státy pomohou Polsku s modernizací jeho armády v rámci dohody o umístění amerického systému protiraketové obrany na polském a českém území. Oznámil to v pondělí podle agentur AP a Reuters americký prezident George Bush po setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Washingtonu.

"Spojené státy uznávají potřebu polských sil, aby byly modernizovány," sdělil Bush novinářům. Upřesnil, že američtí experti tuto otázku zpracují ještě před vypršením jeho prezidentského mandátu. Bush opustí Bílý dům v lednu 2009.

Bush tak vyjádřil souhlas s požadavkem nové polské vlády, která umístění deseti obranných střel v Polsku podmínila pomocí rozvoji polské armády, a to zejména v oblasti protivzdušné obrany. Požaduje protiraketový obranný systém Patriot 3 nebo THAAD a kromě toho i dlouhodobý program vojenské pomoci a navíc zvláštní bilaterální obrannou dohodu.

Američané by chtěli mít základnu ve střední Evropě, jejíž radar má být v Česku, do roku 2012.

Česká vláda předpokládá, že dohodu o umístění radaru s USA uzavře kolem summitu NATO, který se bude konat začátkem dubna v Bukurešti. Tusk před několika dny řekl, že americká strana si vyžádala půl roku na přípravu nabídky pro modernizaci polské armády.

Aliance rozhodne o americkém štítu za rok

O americkém štítu se bude jednat i na dubnovém summitu NATO v Bukurešti. Aliance se bude zabývat technickými aspekty a pořizovacími náklady propojení amerického a aliančního raketového štítu, avšak definitivní akviziční rozhodnutí spojenci přijmou až za rok na vrcholném setkání k 60. výročí Aliance. Řekl to Právu bývalý náměstek šéfa NATO pro obranné investice Robert Bell.

Podle Bella Američané již Alianci nabídli své systémy THAAD a Aegis k vykrytí jihovýchodního křídla, které by zůstaly vně deštníku.

Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Zahraniční:

V Indii zatkli biskupa, který prý několikrát znásilnil jeptišku a církev nereagovala

-

včera 22:18 V jihoindickém státě Kérala byl v pátek zatčen...

Při nehodě koňského povozu v Rakousku se zranilo 16 turistů

-

včera 20:20 Romantická usedlost v tyrolském Kramsachu se stala v...

Zeman se u Merkelové vyslovil pro zrušení sankcí s Íránem a proti Trumpovým clům

-

včera 18:58 Především ekonomické otázky byly na programu pátečního...

Bývalého dozorce z koncentračního tábora v 94 letech soudí soud pro mladistvé

-

včera 17:15 Bývalý dozorce z koncentračního tábora Stutthof stane...

V jeslích v New Yorku pobodali tři novorozence, podezřelá je tamní pracovnice

-

včera 17:04 Video: Tři novorozenci byli v pátek převezeni do...

Vyšetřování ruského vměšování do voleb v USA: Trumpův právník prý poskytl klíčové informace

-

včera 14:25 Bývalý právník Donalda Trumpa Michael Cohen poskytl...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů