Zahraniční

Bush slíbil Polsku za rakety modernizaci armády

10.3.2008 17:53 Spojené státy pomohou Polsku s modernizací jeho armády v rámci dohody o umístění amerického systému protiraketové obrany na polském a českém území. Oznámil to v pondělí podle agentur AP a Reuters americký prezident George Bush po setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Washingtonu.

"Spojené státy uznávají potřebu polských sil, aby byly modernizovány," sdělil Bush novinářům. Upřesnil, že američtí experti tuto otázku zpracují ještě před vypršením jeho prezidentského mandátu. Bush opustí Bílý dům v lednu 2009.

Bush tak vyjádřil souhlas s požadavkem nové polské vlády, která umístění deseti obranných střel v Polsku podmínila pomocí rozvoji polské armády, a to zejména v oblasti protivzdušné obrany. Požaduje protiraketový obranný systém Patriot 3 nebo THAAD a kromě toho i dlouhodobý program vojenské pomoci a navíc zvláštní bilaterální obrannou dohodu.

Američané by chtěli mít základnu ve střední Evropě, jejíž radar má být v Česku, do roku 2012.

Česká vláda předpokládá, že dohodu o umístění radaru s USA uzavře kolem summitu NATO, který se bude konat začátkem dubna v Bukurešti. Tusk před několika dny řekl, že americká strana si vyžádala půl roku na přípravu nabídky pro modernizaci polské armády.

Aliance rozhodne o americkém štítu za rok

O americkém štítu se bude jednat i na dubnovém summitu NATO v Bukurešti. Aliance se bude zabývat technickými aspekty a pořizovacími náklady propojení amerického a aliančního raketového štítu, avšak definitivní akviziční rozhodnutí spojenci přijmou až za rok na vrcholném setkání k 60. výročí Aliance. Řekl to Právu bývalý náměstek šéfa NATO pro obranné investice Robert Bell.

Podle Bella Američané již Alianci nabídli své systémy THAAD a Aegis k vykrytí jihovýchodního křídla, které by zůstaly vně deštníku.

Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Zahraniční:

Rozezlení slovenští farmáři táhli s traktory z východu až na Bratislavu

-

dnes 21:51 Video: Nespokojení farmáři zorganizovali protestní...

Giuliani napadl Bidena

-

dnes 20:42 Neobvykle hrubě napadl Rudy Giuliani, osobní advokát...

Ruskému herci za žert o Krymu hrozí trestní stíhání

-

dnes 19:38 Doběla rozpálil některé ruské politiky populární herec...

USA otřásá nahrávka plačících dětí, které Američané na hranici bez milosti berou rodičům

-

dnes 19:03 Video: Kojenci, batolata, malé děti, teenageři. Ti...

Světem loni bloudilo rekordních 68,5 miliónu uprchlíků

-

dnes 18:06 Kvůli válečným konfliktům, násilí a pronásledování bylo...

V Nizozemsku zadrželi tři muže podezřelé z napojení na Islámský stát

-

dnes 16:09 Nizozemská policie zadržela tři muže podezřelé z vazby...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů