Domácí

Stovky radnic vyvěsily tibetskou vlajku

obrazek

Starosta Prahy 13 David Vodrážka vyvěsil na budově radnice na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tibetskou vlajku.

FOTO: Petr Horník, Právo

10.3.2008 16:44 Na budovách řady radnic v České republice v pondělí zavlály tibetské vlajky. Tibet podpořily také Jihočeský, Plzeňský, Jihomoravský kraj a hlavní město Praha. Podle informací sdružení Lungta vlajky vyvěsilo 348 radnic, které se tak připojily k celosvětové akci na podporu občanských práv Tibeťanů.

V exilovém sídle tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Indii v pondělí zahájilo 100 Tibeťanů protestní pochod do své země, která je od roku 1951 součástí Číny. Demonstranti usilují o dosažení nezávislosti Tibetu. Dalajlama, který podle svých slov prosazuje pouze rozsáhlou autonomii Tibetu v rámci Číny, v pondělí rovněž kritizoval Peking za údajné porušování lidských práv v této provincii.V Praze vyvěsilo tibetskou vlajku všech 22 správních obvodů, magistrát i další dvacítka městských částí. Vyvěšení vlajky v Praze doprovodí řada kulturních akcí. Například na náměstí Míru se v pondělí mohou zájemci zapojit do malování tibetské vlajky na velké plátno.V metropoli vlaje vlajka také na budově ministerstva životního prostředí nebo Státního fondu životního prostředí. Instituce podpořily vyvěšením tibetské vlajky nezávislost Tibetu, dodržování lidských práv i svobody slova. Tibetské vlajky se každoročně vyvěšují v den výročí potlačení protičínského povstání v Tibetu. Letos od této události, po níž tibetský duchovní a světský vůdce dalajlama odešel do exilu, uplynulo 49 let.

V Olomouci již po třinácté

Jihočeský kraj se k celosvětové akci s názvem Vlajka pro Tibet připojil pošesté. "Jak povzbuzující mohou být projevy solidarity pro ty, kteří jsou nuceni čelit totalitnímu teroru, to je zkušenost i občanů naší země z dob komunistického režimu," uvedl hejtman Jan Zahradník. Za půlstoletí čínské nadvlády zanikly v Tibetu tisíce klášterů, tradičních míst kultury, víry a vzdělanosti, mnozí Tibeťané byli vysídlováni a jejich kultura potlačována.Na Vysočině vlaje tibetská vlajka z větších měst pouze v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Jihlavský magistrát se k solidaritě s Tibetem dlouhá léta nepřipojoval, letos vyvěsil tibetskou vlajku už podruhé. Podle náměstka primátora Radka Vovsíka (ODS) by se násilí na utlačovaném národě mělo připomínat.Potřinácté letos zavlála tibetská vlajka vedle olomoucké radnice. Mluvčí Martin Hála řekl, že město se k iniciativě připojilo jako jedno z prvních v republice a svůj postoj nezměnilo. "Jen jsme po deseti letech museli vlajku vyměnit za novou," uvedl Hála. Vlajku tradičně vyvěsila i královéhradecká radnice. "Představitelé radnice vyvěsili tibetskou vlajku dnes ráno, žádné protesty jsme nezaznamenali," řekl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.Pošesté se rozhodl prapor vyvěsit například Šumperk. "V prvních letech jsme si vyslechli nějaké oponentury, dnes už nám solidarita s Tibetem prochází bez diskusí," řekl starosta Šumperka Zdeněk Brož.V Karlovarském kraji vlají tibetské vlajky na radnici v Karlových Varech, Sokolově, Chebu i dalších velkých městech. V Pardubickém kraji se k vyvěšení vlajky se sluncem a modročerveným pozadím zavázala všechna okresní města, ale i menší radnice. V Plzeňském se připojila řada větších i menších měst, krajský úřad i plzeňský magistrát, v Libereckém mimo jiné všechna čtyři největší města.

Mnozí se nepřipojili

Ne všechny radnice ale Tibet podpořily. Tradičně se k akci nepřipojil Ústecký kraj, podle kterého není vytváření obrazu zahraniční politiky věcí samospráv, ale vrcholného vedení země. Tibetská vlajka se neobjevila ani na budově hejtmanství v Praze. "Krajský úřad se k výzvě léta nepřipojuje," řekl mluvčí hejtmanství Martin Kupka.Vlajku nemají také například Bohumín na Karvinsku. "Tradičně se nepřipojujeme ani letos, nikdy jsme nezvažovali dělat nějakou demonstrační akci. Necítíme, že by to byla naše priorita," vysvětlila místostarostka Věra Palková. Prapor nevyvěšuje ani Přerov a Prostějov. "Kdysi jsme se tak rozhodli a ten postoj držíme. Neviděli jsme důvod, proč podporovat zrovna Tibet," uvedl prostějovský starosta Jan Tesař.Některé obce vlajku v minulých letech na budovách měly, letos na nich nevlaje. "Dvakrát jsme to projednávali v radě města, ale pokaždé se nesešel dostatečný počet hlasů. Osobně mě to velmi mrzí," řekla táborská místostarostka Zuzana Pečmanová.

Tábor tak letos nechal poprvé po dlouhé době vlajku schovanou. I v Třebíči bylo vyvěšování tibetské vlajky dlouhá léta pravidlem, letos se k tomu tamní radnice neodhodlala.

"Ve městě existuje řada podnikatelů, kteří s Čínou obchodují a mají tam své zastoupení," argumentoval starosta Ivo Uher (ODS). Podle starosty Žďáru nad Sázavou Jaromíra Brychty (ODS) nejsou podobné akce úkolem samospráv, ale ministerstva zahraničí.

ČTK

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

dnes 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

dnes 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

dnes 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

dnes 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

dnes 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

dnes 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby