Krimi

Pitr s Provodem se obnovy procesu nedočkali

6.3.2008 15:20 (aktualizováno: 6.3.2008 15:29) Pražský městský soud ve čtvrtek opět zamítl žádost známých kontroverzních podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda o obnovení jejich procesu. Zatím se tedy nového procesu nedočkají.

Zatímco Provod je ve vězení, Tomáš Pitr se dlouhodobě nástupu k výkonu trestu vyhýbá. V roce 2006 oba odvolací soud poslal za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení. Oba svorně obvinění popírají.

Obžaloba v procesu vinila Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů. Romanovský v roce 1994 podle spisu nezaplatil daně z obchodů, které s Pitrem, Provodem, Syrovátkou a Jungrem uzavřeli.

Čtveřice mužů pak podle pravomocného verdiktu neoprávněně vznesla na finančních úřadech nárok na vyplacení DPH, přestože Romanovský prý nikdy zaplacené služby nesplnil.

Podle soudu byl Romanovský takzvaným bílým koněm a Pitr a spol. věděli, že služby nesplní - chtěli jen získat zpět údajně vyplacenou DPH. Pitr se hájil tím, že Romanovský sám ostatní podvedl a okradl.

Proti rozhodnutí podali stížnost

Soud se Pitrovou a Provodovou žádostí o obnovu procesu nezabýval poprvé. Oba podnikatelé o nové řízení požádali již v roce 2006, městský soud jim ale tehdy nevyhověl. Oba muži proti rozhodnutí podali stížnost, pražský vrchní soud ji ovšem zamítl. Nový návrh na obnovu procesu pak přišel v roce 2007.

Pitr sice asi v polovině roku 2007 převzal soudní výzvu, aby nastoupil do vězení, nakonec ale uprchl. Podle spekulací médií se skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007. Podle médií i dřívějšího vyjádření Provoda Pitr do vězení nenastoupil kvůli obavám o svůj život.

pno, Novinky, ČTK

nahoru

Krimi:

Mladý řidič u Milevska narazil do stromu, na místě zemřel

-

dnes 08:11 Při dopravní nehodě u Milevska na Písecku zahynul v...

Za skladování zakázané munice ve Vrběticích nikdo potrestán nebude

-

včera 19:07 Osvobozující rozsudek v případu skladování údajně...

Za pobodání expřítelkyně v Litvínově půjde Němec na pět let do vězení

-

včera 19:01 Ústecký krajský soud poslal na pět let do vězení...

Na řidičku v Jihlavě někdo střílel z protijedoucího vozu, útok nepřežila

-

včera 16:15 aktualizováno Policie v Jihlavě vyšetřuje násilný...

Soud požádal Vězeňskou službu o posouzení Janouškova stavu

-

včera 15:11 Krajský soud v Brně požádal Generální ředitelství...

V Rokytnici nad Jizerou zemřel chodec po střetu s pluhem

-

včera 13:53 Šestasedmdesátiletý muž zemřel v pátek krátce před...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby