Domácí

Brožová podala kárnou žalobu na Kučeru kvůli kauze Čunek

19.2.2008 09:29 Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová odeslala olomouckému vrchnímu soudu kárnou žalobu na místopředsedu NS Pavla Kučeru. Mluvčí NS Petr Knötig potvrdil, že žaloba souvisí s kauzou údajné korupce předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kučera měl podle neoficiálních informací tlačit na státní zástupce, aby vyšetřování Čunka zastavili. Kučera to v úterý popřel.

Znění kárné žaloby Brožová zatím zveřejnit nechce. "Z důvodu presumpce neviny a v rámci zachování objektivity a nezávislosti u kárného senátu k tomu nebudeme podávat žádné další informace," vzkázala Brožová, která je mimo Brno, přes mluvčího NS.

Žalobu zatím nedostal ani Kučera. Tuší ale, že důvodem jejího podání jsou schůzky s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou, kterých se účastnil spolu s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a exministrem a nynějším poradcem vlády Pavlem Němcem.

"Nevím, zda se žaloba týká jedné této schůzky nebo všech," řekl Kučera. Popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání, které žalobci nakonec skutečně zastavili. Schůzky prý byly přátelské.

Kučera je místopředsedou soudu už od roku 1993, patří k uznávaným expertům na trestní právo. "Za ty roky jsem získal jak velké přátele, tak velké nepřátele. A ti druzí asi nyní vycítili příležitost. Mezi ty nepřátele ale nepočítám paní Brožovou," uvedl Kučera.

Žaloba je i na Brožovou

Podle Knötiga získala Brožová informace, které byly podnětem k podání kárné žaloby, od ministerstva spravedlnosti. Podle neoficiálního zdroje některý z účastníků schůzek, pravděpodobně žalobkyně Andělová, v posledních týdnech promluvil o tom, co vysocí představitelé justice při setkáních probírali. To Knötig odmítl potvrdit.

Kárné žalobě tak nyní čelí oba vrcholní představitelé Nejvyššího soudu. Na Brožovou ji podal ministr spravedlnosti kvůli údajným chybám v hospodaření, za které uložil finanční úřad soudu dvě pokuty. Oběma žalobami se bude nejprve zabývat Vrchní soud v Olomouci. Případná odvolání bude řešit Nejvyšší soud.

Text kárné žaloby Brožová nehodlá v nejbližších dnech zveřejnit. Odeslala ji olomouckým soudcům, kteří ji pošlou zpět Kučerovi, aby se mohl seznámit s námitkami své nadřízené.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

V Brně a Prostějově si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Po celé republice si v úterý lidé připomínali padesáté...

V Praze je znovu torzo tanku od výtvarníka Davida Černého

-

dnes 16:13 Video: Na pražské náměstí Kinských nainstaloval...

V Holešově museli Sověti otočit hlavně tanků, do kasáren se nedostali

-

dnes 16:13 Video: Hlavně tanků namířené na kasárna v Holešově na...

Nový Bor hledá dívky ze snímku, který vyfotil Jan Palach

-

dnes 13:45 Seděly na dlažbě před kostelem v cípu novoborského...

Tohle není demokracie, sepsul Vondráček demonstranty. Babiš si prý už zvykl

-

dnes 12:39 Video: aktualizováno Na demonstrace jsem si zvykl,...

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů