Zahraniční

V Pákistánu zabili čelného představitele Tálibánu

11.2.2008 12:45 V Pákistánu podlehl v pondělí zraněním utrženým v přestřelce s bezpečnostními silami jeden z vysokých velitelů afghánského radikálního hnutí Tálibán mulla Mansúr Dadulláh. Jeho bratr padl v boji loni v květnu.

Podle pákistánských bezpečnostních zdrojů byl Dadulláh zajat spolu se čtyřmi dalšími radikály po raní přestřelce u islámské školy v provincii Balúčistán. Zemřel během letecké přepravy do nemocnice.

O jeho smrti informovala tisková agentura AP s odvoláním na vysoké armádní představitele, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Pákistánské úřady se k Dadulláhově smrti zatím nevyjádřily. Není ani známo, jak mohutný byl střet, v němž byl Dadulláh zraněn.

Zraněn byl v akci proti radikálům, kterou podnikla armáda, policie a protiteroristické jednotky ve vesnici vzdálené asi 220 kilometrů severovýchodně od hlavního města provincie Balúčistán Kvéty.

Sporná pozice Dadulláha

Role Mansúra Dadulláha v Tálibánu není zcela zřejmá. Po smrti svého bratra údajně jeho význam na jihu Afghánistánu vzrostl, v prosinci ale mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžahíd informoval, že byl odvolán z pozice velitele, protože „porušoval příkazy“ a podílel se na aktivitách „v rozporu se zásadami Tálibánu“. Mudžahíd v pondělí zopakoval, že už nevelel, ale členem hnutí dál zůstával.

Sám Dadulláh ale v lednu v telefonickém rozhovoru pro agenturu AP uváděl, že stále zastává pozici velitele a žádal nejvyššího představitele Tálibánu mullu Umara, aby vyvrátil pověsti, že byl odvolán.

Tehdy také přiznal, že se setkal s druhým mužem al-Kajdy Ajmánem Zavahrím, nikdy ale neviděl Usámu bin Ládina.

aš, Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Zpěvák Richard vysoudil na BBC milióny za narušení soukromí

-

dnes 05:17 Britský zpěvák Cliff Richard vysoudil na BBC a policii...

Za zasahování Ruska do voleb nese zodpovědnost Putin, tvrdí Trump

-

dnes 05:05 Za ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce...

Vyhoštění strážce Usámy z Německa vyústilo do právní pře

-

včera 23:18 Armin Laschet (57), premiér spolkové země Severní...

Tuniská loď zachránila 40 migrantů a hledá, kde je vyložit

-

včera 22:10 Loď tuniské těžební společnosti Miskar zachránila...

Španělé za miliardy postavili novou ponorku. Jenže se jim nevejde na základnu

-

včera 21:09 Měla to být chlouba španělského námořnictva, místo...

Krájení papeže z čokolády řeší prokuratura

-

včera 20:54 V jihopolských Wadowicích, kde přišel na svět papež...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů