Zahraniční

V Pákistánu zabili čelného představitele Tálibánu

11.2.2008 12:45 V Pákistánu podlehl v pondělí zraněním utrženým v přestřelce s bezpečnostními silami jeden z vysokých velitelů afghánského radikálního hnutí Tálibán mulla Mansúr Dadulláh. Jeho bratr padl v boji loni v květnu.

Podle pákistánských bezpečnostních zdrojů byl Dadulláh zajat spolu se čtyřmi dalšími radikály po raní přestřelce u islámské školy v provincii Balúčistán. Zemřel během letecké přepravy do nemocnice.

O jeho smrti informovala tisková agentura AP s odvoláním na vysoké armádní představitele, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Pákistánské úřady se k Dadulláhově smrti zatím nevyjádřily. Není ani známo, jak mohutný byl střet, v němž byl Dadulláh zraněn.

Zraněn byl v akci proti radikálům, kterou podnikla armáda, policie a protiteroristické jednotky ve vesnici vzdálené asi 220 kilometrů severovýchodně od hlavního města provincie Balúčistán Kvéty.

Sporná pozice Dadulláha

Role Mansúra Dadulláha v Tálibánu není zcela zřejmá. Po smrti svého bratra údajně jeho význam na jihu Afghánistánu vzrostl, v prosinci ale mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžahíd informoval, že byl odvolán z pozice velitele, protože „porušoval příkazy“ a podílel se na aktivitách „v rozporu se zásadami Tálibánu“. Mudžahíd v pondělí zopakoval, že už nevelel, ale členem hnutí dál zůstával.

Sám Dadulláh ale v lednu v telefonickém rozhovoru pro agenturu AP uváděl, že stále zastává pozici velitele a žádal nejvyššího představitele Tálibánu mullu Umara, aby vyvrátil pověsti, že byl odvolán.

Tehdy také přiznal, že se setkal s druhým mužem al-Kajdy Ajmánem Zavahrím, nikdy ale neviděl Usámu bin Ládina.

aš, Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

včera 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

včera 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby