Domácí

Za zhroucením Snítilého mohla být jeho minulost v StB

11.2.2008 05:58 Za sobotním náhlým zhroucením poslance Evžena Snítilého (ČSSD) během volby prezidenta republiky mohlo stát i vydírání kvůli jeho minulosti.

Právo mělo v neděli možnost nahlédnout do dokumentů, podle kterých byl Snítilý koncem 70. let spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky (VKR) pod krycím jménem „Roman“. VKR přitom patřila pod bývalou komunistickou Státní bezpečnost (StB).

Zdá se tak pravděpodobné, že byl Snítilý (53) určitými dobře informovanými lidmi přesvědčován, aby volil Václava Klause a za to dostal slib, že se jeho „škraloup“ s StB nedostane na veřejnost. ČSSD přitom v sobotu těsně před polednem oznámila, že na Hradě došlo ráno na jedné chodbě ke schůzce mezi Snítilým, ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS Zdeňkou Horníkovou. Fotografie, která zachycuje ministra Ivana Langera s poslancem Evženem Snítilým, kterou zveřejnila ČSSD.:. Fotografie, která zachycuje ministra Ivana Langera s poslancem Evženem Snítilým, kterou zveřejnila ČSSD.foto: Právo/Milan Malíček Langer i Horníková se proti nařčení ohradili a podle ODS byl Snítilý naopak vystaven tlaku ČSSD proto, že v pátek nevolil Jana Švejnara.

Znal Langer minulost? O minulosti Snítilého se dosud veřejně vůbec nemluvilo, mohl ji ale znát vzhledem ke své funkci právě ministr vnitra Langer. A asi nebyl jediný. Podle zdroje Práva mělo tytéž informace i několik lidí uvnitř ČSSD.

Langer: Mluvil jsem se Snítilým o volbě
Jedním z nich je údajně i bývalý poradce někdejšího premiéra Miloše Zemana a jeho blízký spolupracovník Miroslav Šlouf. Ten přitom veřejně podporuje Václava Klause. Spekuluje se, že právě od něj se o domnělé spolupráci soc. dem. poslance s StB dověděl například i šéf kanceláře prezidenta Václava Klause Jiří Weigl, který se Šloufem před několika dny jednal. Není také vyloučeno, že pár střípků z minulosti Snítilého znala i jeho dlouholetá známá z Hradce Králové Horníková, která se v sobotu s poslancem ČSSD i Langrem sešla. Tato poslankyně však novinářům řekla, že se Snítilým hovořila, protože je to její osobní přítel. Rozhovor byl podle ní soukromý.

Radim Vaculík, Právo

nahoru

Domácí:

Ministr Pelikán složil mandát

-

dnes 17:31 aktualizováno Ministr spravedlnosti v demisi Robert...

Transparency International tvrdí, že Babiš nadále ovládá Agrofert

-

dnes 17:22 Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je ovládající...

Beru klidně zemědělství, řekl Poche. Tím by vypadl Zemanův kůň Toman

-

dnes 16:59 aktualizováno Kandidát na ministra zahraničí Miroslav...

Zdravotníci se dohodli s pojišťovnami, dostanou 20 miliard navíc

-

dnes 16:37 Zdravotnictví dostane v příštím roce 20 miliard korun...

Ústavní soud zamítl námitky solárníků, licenci získali neoprávněně

-

dnes 16:03 U Ústavního soudu (ÚS) hledala marně zastání společnost...

Přívozy u Železničního mostu v Praze nestíhají. Lávka přes řeku by se mohla otevřít v září

-

dnes 16:02 Video: Práce na lávkách na Železničním mostě v Praze...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů