Kultura

Tajnosti získaly deset nominací na České lvy

9.2.2008 22:01 Film režisérky a scenáristky Alice Nellis Tajnosti získal cenu kritiky a zabodoval v deseti z 12 kategorií soutěže o České lvy. Jen o jednu nominaci méně mají Svěrákovy Vratné lahve. Oba snímky byly shodně nominovány za nejlepší film, režii, scénář, kameru, mužský i ženský výkon v hlavní roli, střih a zvuk. Nominace byly vyhlášeny v sobotu v pražském kině Lucerna už popatnácté.

Pět nadějí na tato prestižní ocenění mají Vejdělkův snímek Václav a Nikolaevův film dokumentující vyšinutost totalitního režimu ...a bude hůř, který vznikl podle kultovní undergroundové knihy Jana Pelce.

Na České lvy za herectví navrhli členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivu Bittovou, Danielu Kolářovou, Marthu Issovou, Zuzanu Bydžovskou, Aňu Geislerovou, Ivana Trojana, Zdeňka Svěráka, Karla Rodena, Jana Budaře, Pavla Landovského a Bolka Polívku.

Drama Edith Piaf francouzského režiséra Oliviera Dahana, jehož český koproducent splnil pravidlo minimálně 20procentního podílu na rozpočtu, a může tedy o Českého lva usilovat, bylo navrženo za hudbu, herecký výkon Marion Cotillardové v titulní roli a zvuk. V minulých 14 ročnících dostalo České lvy osm zahraničních herců. Byli mezi nimi například Slováci Anna Šišková, Zuzana Kronerová a Martin Huba, dva polští herci za Michálkův snímek Je třeba zabít Sekala a také Andrej Chalimon za Kolju.

Po jedné nominaci získaly další čtyři snímky - celovečerní loutkový horor Jana Baleje Jedné noci v jednom městě (výtvarný počin) a za výkony ve vedlejších rolích Vorlův Gympl (Zuzana Bydžovská), Hřebejkův Medvídek (Aňa Geislerová) a Vejdělkův Roming (Bolek Polívka). Nikolaeův film ...a bude hůř byl v kategorii Výtvarný počin nominován dvakrát - za kostýmy Simony Rybákové a za stránku architektonickou a výpravu Petra Pištěka, Tomáše Kuči a Martina Novotného.

Do nominací se tak dostala polovina z 18 celovečerních hraných filmů, které byly loni uvedeny do kin. Ve hře o cenu filmové kritiky byly vedle vítězných Tajností i snímky ...a bude hůř a Vratné lahve.

Nejlepší zahraniční film: Kurz negativního myšlení

Také byla udělena první soška Českého lva, a to v kategorii Nejlepší zahraniční film. Převzali ji zástupci distribuční společnosti Cinemart za norské psychologické drama s prvky černé komedie Kurz negativního myšlení.

Cenu ČFTA za nejlepší filmový plakát obdržel Martin Kaiser za plakát k filmu ... a bude hůř. Čtenáři časopisu Premiere odměnili Svěrákovy Vratné lahve a ocenění za legálně "nejstahovanější český film ve videotéce 02 TV" převzali tvůrci Vratných lahví. "Je potřeba vyslat jasný signál všem, že krást je nenormální a i film je zboží v regálu," komentoval to ředitel ČFTA Petr Vachler.

V soutěži o cenu Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář, jejíž porota posoudila 36 prací, skončil na druhém místě autor scénáře Miss Sarajevo Jiří Hubač. Třetí je Marek Epstein, který měl v soutěži dvě práce. Cenu převzal za scénář nazvaný Krávy. Vítěz bude vyhlášen na hlavním večeru Českých lvů 1. března, jehož moderátorem bude Jaroslav Dušek.

Kategorie dokumentů se letos do soutěže o České lvy opět nedostala, což kritizovala Asociace producentů v audiovizi a také ti, kteří své projekty uvedli do kin ještě koncem roku, aby mohli o nominace usilovat. Podle Vachlera se tak stane až příští rok, pokud se ovšem sejde nejméně desítka celovečerních dokumentárních filmů uvedených do kin. Měly by mezi nimi být i snímky loňské.

PŘEHLED HLAVNÍCH NOMINACÍ:

Nejlepší film: Tajnosti, Václav, Vratné lahve

Nejlepší režie: Petr Nikolaev (...a bude hůř), Alice Nellis (Tajnosti), Jan Svěrák (Vratné lahve)

Nejlepší scénář: Alice Nellis (Tajnosti), Marek Epstein, Jiří Vejdělek (Václav), Zdeněk Svěrák (Vratné lahve)

Nejlepší kamera: Diviš Marek (...a bude hůř), Ramunas Greičius (Tajnosti), Vladimír Smutný (Vratné lahve)

Nejlepší střih: Jiří Brožek (...a bude hůř), Adam Dvořák (Tajnosti), Alois Fišárek (Vratné lahve)

Nejlepší zvuk: Laurent Zeilig (Edith Piaf), Viktor Ekrt, Marek Hart (Tajnosti), Jakub Čech, Pavel Rejholec (Vratné lahve)

Nejlepší hudba: Becky Benthamová, Edouard Dubois, Christopher Gunning (Edith Piaf), Buty (Tajnosti), Jan P. Muchow (Václav)

Ženský herecký výkon v hlavní roli: Marion Cotillardová (Edith Piaf), Iva Bittová (Tajnosti), Daniela Kolářová (Vratné lahve)

Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Zuzana Bydžovská (Gympl), Anna Geislerová (Medvídek), Martha Issová (Tajnosti)

Mužský herecký výkon v hlavní roli: Karel Roden (Tajnosti), Ivan Trojan (Václav), Zdeněk Svěrák (Vratné lahve)

Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Boleslav Polívka (Roming), Jan Budař (Václav), Pavel Landovský (Vratné lahve)

 

ČTK

nahoru

Kultura:

Jan Gebert o dokumentu Až přijde válka: Nejsou to lidé z okraje společnosti

-

dnes 11:09 Českým zástupcem na právě probíhajícím filmovém...

Písničkář Oldřich Bohadlo zamířil mimo folkový svět

-

dnes 07:33 Zpěvák a kytarista Oldřich Bohadlo vydal sólovou desku...

Zlatého medvěda z Berlinale veze film Nedotýkej se mě. Podíleli se na něm i Češi

-

včera 20:07 aktualizováno Zlatého medvěda pro nejlepší film 68....

Polar Music Prize pro Metalliku

-

včera 11:18 Letošními laureáty ocenění Polar Music Prize, které...

Nejkrásnější ženy jsou ty, které se zjevují ve snech

-

včera 07:16 V pražské Galerii Smečky, kterou provozuje společnost...

Berlinale ocenilo Jiřího Menzela

-

23.2. 21:00 Cenu Kamera Berlinale udělenou Jiřímu Menzelovi za...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby