Věda a školy

Přijímací test Masarykovy univerzity bude ke studentům vstřícnější

6.2.2008 14:00 Na převážnou většinu uchazečů hlásících se na Masarykovu univerzitu v Brně čeká v tomto roce nová podoba testu ověřujícího studijní předpoklady. Sedm z devíti brněnských fakult využívá jako součást přijímacího řízení Test studijních předpokladů. Oproti loňsku budou mít studenti na jeho vypracování více času a současně se sníží počet částí testu.

Test studijních předpokladů (TSP) je charakteristický tím, že se jeho podoba každoročně mění i po formální stránce. Loni měli uchazeči o studium na sedmi brněnských fakultách pro vypracování TSP 80 minut, přičemž odpovídali na otázky v 8 subtestech. Letos dostanou k dispozici o deset minut více a test bude o jednu část chudší.

Test studijních předpokladů letos prověří verbální, symbolické, analytické myšlení a úsudek, numerické a kritické myšlení, prostorovou představivost a kulturní přehled. Otázky budou rozčleněny do 7 subtestů po 10 otázkách.

„Zkušenosti z předchozích let ukázaly, že studenti měli někdy tendenci odpovědi pouze hádat. Nově bude za nesprávnou odpověď odečteno 0,25 bodu, abychom zamezili tipování,“ přiblížila další novinku testu prorektorka pro informační technologie Ivana Černá.

Podrobnosti o TSP i zkušenosti absolventů tohoto testu z loňských ročníků naleznete například na diskuzním fóru http://www.prijimacky-tsp.cz/. Všechny varianty Testu studijních předpokladů, které byly použity při přijímacích řízeních v minulých letech (tj. od roku 2003) si mohou uchazeči prohlédnout a také vyzkoušet na adrese http://www.muni.cz/study/admission/tsp.

Dvě fakulty kráčí s přijímacími testy vlastní cestou

Test si loni vyzkoušelo přes 30 tisíc uchazečů. Test studijních předpokladů není součástí přijímacího řízení na Lékařské fakultě, kde uchazeči skládají oborové testy z biologie, chemie nebo fyziky. Lékařské fakulty v České republice se všeobecně zdráhají využívat u přijímacích zkoušek testy, které nejsou dílem jejich vlastních pedagogů. Fakulta sociálních studií spolupracuje na přijímacích zkouškách se společností Scio.

Partnerem rubriky Vzdělávání je společnost Scio, organizátor Národních srovnávacích zkoušek, www.scio.cz.

Scio

nahoru

Věda a školy:

Omega-3 kyseliny nechrání před infarktem, hlásí vědci. Jedli jsme rybí tuk zbytečně?

-

dnes 18:19 Doplňky stravy v podobě takzvaných omega-3 kyselin...

Jupiter má dalších 12 měsíců, zjistili vědci. Hrozí, že se srazí

-

dnes 16:26 Video: Američtí vědci objevili dalších 12 měsíců, které...

V Praze se poprvé uskuteční Mezinárodní lingvistická olympiáda

-

dnes 14:27 Šestnáctý ročník Mezinárodní lingvistické olympiády,...

Výsledky konkurzů na ředitele mají být závazné, tvrdí školský ombudsman

-

dnes 11:55 Školský ombudsman Ladislav Hrzal řešil letos zatím...

V Jordánsku našli nejstarší chléb upečený 4000 let před rozvojem zemědělství

-

včera 13:14 Připálené zbytky placek objevené na kamenech z...

Mezinárodní chemická olympiáda oslaví v Česku své jubileum

-

včera 12:53 V Česku a na Slovensku začne ve čtvrtek 19. července...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů