Věda a školy

Přijímací test Masarykovy univerzity bude ke studentům vstřícnější

6.2.2008 14:00 Na převážnou většinu uchazečů hlásících se na Masarykovu univerzitu v Brně čeká v tomto roce nová podoba testu ověřujícího studijní předpoklady. Sedm z devíti brněnských fakult využívá jako součást přijímacího řízení Test studijních předpokladů. Oproti loňsku budou mít studenti na jeho vypracování více času a současně se sníží počet částí testu.

Test studijních předpokladů (TSP) je charakteristický tím, že se jeho podoba každoročně mění i po formální stránce. Loni měli uchazeči o studium na sedmi brněnských fakultách pro vypracování TSP 80 minut, přičemž odpovídali na otázky v 8 subtestech. Letos dostanou k dispozici o deset minut více a test bude o jednu část chudší.

Test studijních předpokladů letos prověří verbální, symbolické, analytické myšlení a úsudek, numerické a kritické myšlení, prostorovou představivost a kulturní přehled. Otázky budou rozčleněny do 7 subtestů po 10 otázkách.

„Zkušenosti z předchozích let ukázaly, že studenti měli někdy tendenci odpovědi pouze hádat. Nově bude za nesprávnou odpověď odečteno 0,25 bodu, abychom zamezili tipování,“ přiblížila další novinku testu prorektorka pro informační technologie Ivana Černá.

Podrobnosti o TSP i zkušenosti absolventů tohoto testu z loňských ročníků naleznete například na diskuzním fóru http://www.prijimacky-tsp.cz/. Všechny varianty Testu studijních předpokladů, které byly použity při přijímacích řízeních v minulých letech (tj. od roku 2003) si mohou uchazeči prohlédnout a také vyzkoušet na adrese http://www.muni.cz/study/admission/tsp.

Dvě fakulty kráčí s přijímacími testy vlastní cestou

Test si loni vyzkoušelo přes 30 tisíc uchazečů. Test studijních předpokladů není součástí přijímacího řízení na Lékařské fakultě, kde uchazeči skládají oborové testy z biologie, chemie nebo fyziky. Lékařské fakulty v České republice se všeobecně zdráhají využívat u přijímacích zkoušek testy, které nejsou dílem jejich vlastních pedagogů. Fakulta sociálních studií spolupracuje na přijímacích zkouškách se společností Scio.

Partnerem rubriky Vzdělávání je společnost Scio, organizátor Národních srovnávacích zkoušek, www.scio.cz.

Scio

nahoru

Věda a školy:

Klíčem ke štíhlé linii je podle nové studie pomalé stravování

-

včera 19:17 Britští vědci představili výsledky rozsáhlého výzkumu...

Většina ryb z Atlantiku má v sobě plasty

-

včera 02:51 Částečky jedovatých plastů byly zjištěny v tělech...

Kůň Převalského není poslední divoký kůň na světě, tvrdí studie. Jeho předci žili s lidmi

-

23.2. 13:18 Koně Převalského, kteří se i díky programu pražské...

Večerní obloha nabídne pozoruhodný úkaz, Měsíc zakryje velmi jasnou hvězdu

-

23.2. 12:04 I pouhým okem by měl být za příznivého počasí v pátek...

Kamnáři budou muset stavět ekologičtěji. Nařizují to evropské normy

-

23.2. 03:45 Video: Ekologičtější kamna a sporáky budoucnosti se...

Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin

-

22.2. 14:52 Zájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby