Krimi

Zastřelený zloděj vykradl 40 benzinových stanic

31.1.2008 19:58 Zloděj, kterého policisté zastřelili v pondělí na útěku nedaleko obce Libhošť na Novojičínsku, vykradl se svými dvěma komplici více než čtyři desítky objektů. V převážné většině šlo o prodejny benzinových stanic, které bývají v noci mimo provoz. Ve čtvrtek o tom informovali vyšetřovatelé tohoto rozsáhlého případu.

Celou tříčlennou skupinu mladých mužů podezřelých z rozsáhlé série vloupání do čtyř desítek čerpacích stanic a dalších objektů chtěla zásahová jednotka severomoravské policie zadržet v pondělí po půlnoci u Nového Jičína.

Zákrok vyšetřuje Inspekce ministra

"Nastala ale shoda zcela nepředvídatelných okolností a zásahová jednotka nemohla využít moment překvapení,“ řekl zástupce ředitele severomoravské policie Petr Lessy. Bližší podrobnosti odmítl sdělit s tím, že zákrok vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. „Přestože jsme zákrok vyhodnotili jako zcela oprávněný, je nám nesmírně líto, že postřelený muž zemřel,“ dodal.

Podrobnosti o tom, z čeho konkrétně je trojice podezřelá, prozradila policie teprve ve středu. Většina vloupání se odehrála v Moravskoslezském kraji, několik případů ale také na Vsetínsku a ve východních Čechách.

Nejoblíbenějším cílem čerpací stanice

"Ukradli zboží za téměř 2,2 miliónu korun, na další milión byla vyčíslena škoda, kterou způsobili poškozením zařízení provozoven. Rozbíjeli tam vstupní skleněné dveře a také vše, co se jen trochu podobalo záznamové technice,“ řekl kriminalista Radim Wita, který se na vyšetřování podílel.

Nejčastějším terčem zlodějů se stávaly prodejny u čerpacích stanic, které bývají v noci uzavřeny, vloupali se ale také do restaurace a do autobazaru, kde ukradli pět aut. Zásahovou jednotku policie použila při zatýkání kvůli obavám, že trojice je ozbrojená.

Zbraň byla od roku 1998 použita jen jednou

Všichni tři muži mají bohatou trestní minulost. Lukáš Kužílek, jemuž jako jedinému se podařilo při zákroku uprchnout, byl dokonce odsouzen i za útok na policistu, na kterého najížděl autem. „Bylo jen otázkou času, kdy na jedné z čerpacích stanic narazí na obsluhu, která tam přespávala,“ dodal Lessy.

Zdůraznil, že pondělní zákrok byl zcela výjimečný i z velmi dlouhodobého pohledu. Zásahová jednotka od roku 1998 provedla 1160 zásahů, při kterých zadržela 370 nebezpečných pachatelů a jen ve dvou případech použila střelnou zbraň. Poslední případ, kdy zásahová jednotka někoho postřelila, se stal v roce 1993, kdy byl cizinec na útěku zasažen do nohy.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

Babička omámila vnuka a zapálila dům, odpyká si 16 let

-

dnes 10:57 Marně se pokoušela přesvědčit o své nevině soudce...

Policie prohledává okolí nálezu mrtvého novorozence v Teplicích

-

dnes 10:54 Video: aktualizováno Policie se intenzivně zabývá...

Státní zástupce obžaloval za smrt čtrnáctileté dívky bývalého novináře

-

dnes 10:35 Státní zástupce obžaloval pětatřicetiletého muže za...

Penzionovaný právník měl znásilňovat ženu a pojistit si ji smlouvou, soud ho osvobodil

-

dnes 10:20 Spokojeně mohl ve čtvrtek odejít od Okresního soudu v...

Muž v Praze zapálil karavan, ve kterém byli tři lidé. Hrozí mu až dvanáct let

-

dnes 10:00 Policisté obvinili muže, který má zřejmě na svědomí...

Kolemjdoucí našli v nádrži v Praze mrtvého plavce

-

dnes 09:31 Video: aktualizováno Mrtvého plavce našli v pátek ráno...



Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby