Věda a školy

Tématem únorových přednášek bude historie

30.1.2008 06:24 Popularizační přednášky pořádané Akademií věd České republiky se v únoru ponesou ve znamení historie. Zatímco středoškoláci se seznámí s tématem novodobých dějin - Únorem 1948, pro veřejnost bude připravena přednáška o kronikářství v Čechách raného novověku.

O událostech spojených s únorem 1948 podá středoškolákům odborný výklad docent Jiří Kocian, jenž se specializuje na české a československé dějiny po roce 1945. Přednášku pro veřejnost s názvem "Proměny kronikářství v Čechách raného novověku. Od Hájka k písmákům" povede doktor Zdeněk Hojda. Historici se zapojí do cyklu přednášek pro veřejnost Akademická Praha a přednášek pro středoškolské studenty s názvem Nebojte se vědy.

Únor 1948

Československý Únor 1948 byl jedním z rozhodujících mezníků počátků období studené války. V rámci poválečné evropské obnovy nebyl krokem, který by přispíval k všeobecnému míru, nýbrž krokem který napomohl urychlit v nemalé části Evropy nástup komunistické totality. Únorový komunistický převrat vedl k dlouholeté destrukci demokracie, k potlačování občanských práv a svobod, zničil lidské životy a připravil těžký osud nemalé části obyvatel tehdejšího Československa.

Mocenským hegemonem těchto proměn v rámci čtyřicet let trvajícího tragického úseku našich národních dějin se stal politický subjekt – komunistická strana - programově nastavený na prosazení nedemokratických systémových prvků a na nové podřízení Československa zájmům cizí moci.

Proměny kronikářství v Čechách raného novověku

Období raného novověku je dobou doznívání velkých, univerzálních kronik, v českém dějepisectví zato přináší novou kvalitu: velké rozrůznění autorské i žánrové. Mění se ovšem i publikum, adresát kronikářského spisování. Vývoj českých kronik v tomto období bude ukázán na významných příkladech: Václav Hájek z Libočan, Jan Dubravius, Bartoloměj Paprocký, městští kronikáři doby bělohorské, pokusy o velkou kroniku v době barokní (Balbín, Beckovský), městští a venkovští kronikáři doby raného obrození.

Únorové přednášky AV ČR pro veřejnost

Únor 1948 (přednášející: doc. PhDr. Jiří Kocian) - Úterý 12. února, 14:00

Proměny kronikářství v Čechách raného novověko. Od Hájka k písmákům. (přednášející: PhDr. Zdeněk Hojda, CSc.) - Středa 13. února, 17:00

Přednášky se konají v budově Akademie věd České republiky (Národní 3, Praha 1) v místnosti číslo 206Vstup je volný, do vyčerpání kapacity sálu.
Scio

nahoru

Věda a školy:

Genetici vyšlechtili Čapkovu modrou chryzantému

-

dnes 12:16 Kvetoucí rostliny patří bezesporu k tomu...

Znečištění zabíjí víc lidí než války či katastrofy, náklady dosahují astronomické částky

-

dnes 07:09 Znečištění životního prostředí - od špinavého vzduchu...

Dyslexii zřejmě vyvolává vada zraku

-

dnes 04:10 Nečekanou a relativně dobře léčitelnou příčinu poruchy...

Japonci objevili pod povrchem Měsíce dlouhý tunel, místo pro potenciální základnu

-

včera 18:59 Japonská vesmírná agentura (JAXA) odhalila na Měsíci...

Zemi míjí asteroid, který objevili teprve před týdnem

-

včera 18:11 Ve čtvrtek večer kolem naší planety prolétává nově...

Přepíše se historie lidstva? V Německu objevili ostatky o pět miliónů let staršího hominida

-

včera 16:25 Archeologický nález, který by mohl vést k přepsání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby