Žena

Aspirin chrání tračník a konečník před rakovinou

28.1.2008 10:41 Aspirin užívají pravidelně především osoby trpící chorobami srdce s vysokým rizikem infarktu a mrtvice. Tento nesteroidní protizánětlivý lék obsahující kyselinu acetylsalicylovou však chrání také tlusté střevo a konečník před vznikem zhoubného nádoru. Na druhou stranu může být pravidelné užívání léku zvláště ve vyšších dávkách zároveň nebezpečné. Vedlejšími příznaky jsou totiž problémy zažívacího systému a krvácení žaludku či střev.

"Zatímco tyto výsledky naší studie dokazují, že aspirin by neměl být běžně doporučován jako chemoprevence kolorektální rakoviny u zdravé populace, je zde potřeba dalších studií, které by pomohly identifikovat, u kterých pacientů potenciální blahodárné působení léku převáží rizika. Potřebujeme také lépe pochopit, jak aspirin pracuje v prevenci a inhibici růstu kolorektální rakoviny,“ uvedl vedoucí autor studie doktor Andrew T. Chan z Massachusettské všeobecné nemocnice.

Muži, kteří užívají aspirin pravidelně, mají významně nižší riziko onemocnění tímto typem rakoviny, jako je distální rakovina tračníku, proximální rakovina tračníku a rakovina konečníku. U sledovaných osob se pozitivní účinek aspirinu na tlusté střevo a konečník dostavil až po pěti letech pravidelného užívání. Studie zahrnula přes 51 tisíc amerických mužů.

Famous

nahoru

Žena:

Hana Pachtová: Svůj život kočíruju vsedě

-

dnes 12:05 Už její dva povídkové soubory se setkaly s velmi...

Jedenáctiletá Lara je tělesně postižená. Denně cvičí, aby si jednou mohla zatančit

-

dnes 11:05 Dnes jedenáctiletá Lara se narodila jako zdravé...

Microblanding - úprava obočí, která omlazuje a mění výraz v obličeji

-

dnes 10:05 Video: Toužíte po hustém, vytvarovaném obočí, ale...

Tři věci, které byste měli znát, než navštívíte rozvodového právníka

-

dnes 08:42 Přemýšlíte o rozvodu, nebo jednoduše nemáte jinou...

Potraviny, které podpoří zdravou a zářivou pleť

-

dnes 07:22 Svěží, hydratovanou a rozjasněnou pleť by si přála...

Se psem v kině aneb Když se páníčci nechtějí oddělit od svého zvířecího kamaráda

-

včera 14:20 Pokud máte psa, který nevydrží sám doma, je pro vás...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů