Žena

Aspirin chrání tračník a konečník před rakovinou

28.1.2008 10:41 Aspirin užívají pravidelně především osoby trpící chorobami srdce s vysokým rizikem infarktu a mrtvice. Tento nesteroidní protizánětlivý lék obsahující kyselinu acetylsalicylovou však chrání také tlusté střevo a konečník před vznikem zhoubného nádoru. Na druhou stranu může být pravidelné užívání léku zvláště ve vyšších dávkách zároveň nebezpečné. Vedlejšími příznaky jsou totiž problémy zažívacího systému a krvácení žaludku či střev.

"Zatímco tyto výsledky naší studie dokazují, že aspirin by neměl být běžně doporučován jako chemoprevence kolorektální rakoviny u zdravé populace, je zde potřeba dalších studií, které by pomohly identifikovat, u kterých pacientů potenciální blahodárné působení léku převáží rizika. Potřebujeme také lépe pochopit, jak aspirin pracuje v prevenci a inhibici růstu kolorektální rakoviny,“ uvedl vedoucí autor studie doktor Andrew T. Chan z Massachusettské všeobecné nemocnice.

Muži, kteří užívají aspirin pravidelně, mají významně nižší riziko onemocnění tímto typem rakoviny, jako je distální rakovina tračníku, proximální rakovina tračníku a rakovina konečníku. U sledovaných osob se pozitivní účinek aspirinu na tlusté střevo a konečník dostavil až po pěti letech pravidelného užívání. Studie zahrnula přes 51 tisíc amerických mužů.

Famous

nahoru

Žena:

Naučte se relaxovat aneb Jak občasné nicnedělání prospívá kreativitě

-

dnes 07:21 V době moderních technologií a neustálého shonu si jen...

Vášniví knihomolové na sociálních sítích

-

včera 13:37 Vášniví milovníci literatury jsou tradičně považováni...

Jak nosit leopardí vzor, aniž by působil lacině a kýčovitě

-

včera 11:10 Obrazem: Leopardí vzor patří mezi nejžhavější trendy...

6 věcí, které byste nikdy neměli probírat s kolegy

-

včera 08:50 Práce tvoří poměrně velkou část našich životů, a proto...

Podzimní léčivky - nastal ideální čas pro jejich sběr

-

včera 07:21 Ještě během babího léta roste řada užitečných bylinek....

Móda ze slavnostního předávání televizních cen Emmy

-

19.9. 12:56 Video: V úterý 18. září 2018 brzy ráno proběhlo v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů