Kultura

Monstrum v přímém přenosu aneb Natoč si sám!

26.1.2008 15:04 Ve dnešním multimediálním světě se každý může stát reportérem, zachytit zlomové historické okamžiky, ničivé katastrofy i válečné konflikty. V době, kdy si američtí vojáci pro zábavu natáčejí týrání vězňů, kdy si můžete pirátské kopie koncertů a nových filmů bezprostředně po uvedení stáhnout do svého počítače, pak způsob, jakým je natočený katastrofický americký snímek Monstrum, překvapit ani nemůže.

Zápletka náročná není. Rob, který má odjet za prací do Japonska, se pohádá se svou ex. U všeho slídí s ruční kamerou jeho kamarád a nenechává si ujít žádné detaily. Rozlučkovou party v centru New Yorku však naruší výpadek proudu. Zem se třese. Nikdo neví, co se děje. Cosi vylezlo z hlubin (Godzilla už tu byla!), vrhá se na město a zabíjí. Do ulic vypouští další potvory, mnohem menší, zato způsobující škaredou smrt. Ve chvíli, kdy na sebe kvílející zrůda upozorní uraženou hlavou Sochy svobody (efektní způsob, jak pošlapat důstojnost Američanů), se skupinka vydává na záchranou misi Robovy přítelkyně.

Oko kamery stále s vámi

Přitažlivý na snímku je právě styl, jakým je natočený. Roztřesený, občas rozmazaný obraz, výpadky a šum (à la Záhada Blair Witch) působí autenticky, syrově, jako by sám divák s kamerou utíkal, padal, bojoval s megapavouky nebo šplhal po polorozpadlém mrakodrapu. Problém je, že divák je svědkem děsu bez emocí.

Představte si: město napadne vraždící stvůra, každému jde o život a naši hrdinové (poměrně neznámí herci) stojí uprostřed té spouště jako panáci v poli, bez výrazu, bez strachu. A kromě toho, že občas zaslechnete vtipnější hlášku, zahlédnete kus obludy a někde něco vybuchne, je atmosféra vlažná.

Pseudodokument – takové krvavé domácí video – vznikl v produkci J. J. Abramse (seriál Ztraceni). Ten chtěl vytvořit prototyp monstra pro naši dobu s odkazem na Godzillu nebo King Konga. A přesto, že byl rozpočet skromný (cca 25 miliónů dolarů), snímek za oceánem vydělává velké peníze.

Uvidíme, zda Monstrum odstartuje sérii filmů nového tisíciletí připomínající amatérské záznamy. Snad jeho následovatelé přinesou kromě divokého obrazu také poutavou zápletku. Monstrum totiž kromě zajímavého zpracování nenabízí nic víc než plytký děj.

Monstrum (Cloverfield), USA, 2008, 84 min. Režie: Matt Reeves, Hrají: Michael Stahl-David, Jessica Lucasová, Blake Lively, Mike Vogel, Lizzy Caplan a další.

 

Kateřina Farná, Právo

nahoru

Kultura:

Hudebník a producent Michal Dvořák: Vytváříme něco nového

-

dnes 07:44 Michal Dvořák je nejen členem skupiny Lucie,...

Češi se často stydí za to, že sledují telenovely

-

včera 21:01 O některých televizních seriálech a pořadech si Češi...

Dinosaur Pile-Up: Nikdy nemáme pocit, že už máme dost písniček

-

včera 15:25 Anglická rocková skupina Dinosaur Pile-Up letos v létě...

Letní Letná - život mezi nebem, zemí a haraburdím

-

včera 12:09 Jubilejní 15. ročník mezinárodního festivalu nového...

Beyoncé zjistila, že je potomkem otrokáře a otrokyně

-

včera 10:07 Zpěvačka Beyoncé se zabývala historií své rodiny a...

Multimediální Rusáci mají premiéru na výročí invaze

-

včera 07:22 Nové multimediální představení Rusáci o mladých Rusech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů