Domácí

ON-LINE CHAT: Na dotazy o poplatcích odpovídal Tomáš Cikrt

obrazek

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt na on-line chatu

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

9.1.2008 11:57 (aktualizováno: 9.1.2008 13:25) Jak hodnotí ministerstvo zdravotnictví přelomové zavedení poplatků u lékaře? Jaké nejčastější stížnosti na český zdravotní systém musí úřad ministra Tomáše Julínka řešit? Jak platit poplatky? To byly nejčastější dotazy na mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta.

Lidé musí za návštěvy u lékaře platit od počátku tohoto roku. Pacienti platí 30 korun za návštěvu u lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Ministr Julínek v úterý při hodnocení týdenního vybírání poplatků jen zářil. „Pacienti poplatky platí a jsou o nich mnohdy lépe informováni než lékaři. Vybírání je bez problémů,“ řekl Julínek novinářům.

Naopak prezident lékařské komory Milan Kubek tvrdí, že pacientům nic jiného než platit nezbývá a věří, že Ústavní soud brzy o jejich osudu rozhodne. Ústavní soud by se měl stížností opozičních poslanců zabývat brzy. ČSSD už také podala návrh zákona, kterým se poplatky ruší. V prvních dnech nového roku provázelo zavedení poplatků zmatky. Objevily se také chyby v zákoně, například nutnost platit za chronicky nemocné novorozence.

Přehled nových poplatků ve zdravotnictví
30 Kč za návštěvu praktického lékaře, dětského, zubního a ženského lékaře, ambulantního specialisty, klinického psychologa a logopeda
30 Kč za každou položku na receptu
60 Kč za den hospitalizace v nemocnici, odborném léčebném ústavu, dětské odborné léčebně a ozdravovně, při poskytování komplexní lázeňské péče
90 Kč za pohotovostní službu, pohotovostní službu zubního lékaře, lékařskou službu první pomoci, ústavní pohotovostní službu.
Podle lékárnické komory se po zavedení poplatků za položku na receptu lidé zajímají více o ceny léků a doufá, že se tak zamezí jejich plýtvání.
Kdy pacienti neplatí
při ochranném léčení nařízeném soudem
při léčbě infekčního onemocnění
při preventivní prohlídce
hemodialýze
při laboratorním nebo diagnostickém vyšetření vyžádaném ošetřujícím lékařem (je-li však při tom pacient klinicky vyšetřen, pak jde o běžnou návštěvu u lékaře a ta se platí)
vyšetření lékařem transfuzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně
občan v hmotné nouzi s potvrzením od sociálky, které nesmí být starší 30 dnů
při vydání receptu bez lékařského vyšetření
při konzultaci zdravotního stavu s lékařem po telefonu
za výpis z lékařské dokumentace.

Poplatky jsou součástí reformy veřejných financí, kterou se koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) podařilo prosadit i přes velkou kritiku opozičních poslanců. Výtky ale měli také koaliční poslanci, zdravotní část kritizoval především lidovec Ludvík Hovorka.

Novinky

nahoru

Domácí:

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...

Před ruskou ambasádou v Praze demonstrovaly stovky lidí proti invazivní politice Kremlu

-

včera 19:04 Video: aktualizováno V předvečer 50. výročí invaze...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů