Domácí

Čunek se nechce ve straně bavit o křeslech, sám chce ale do vlády

7.1.2008 13:01 (aktualizováno: 7.1.2008 15:38) Bavme se méně o personáliích a více o věcných tématech, vzkázal předseda KDU-ČSL Jiří Čunek svým spolustraníkům. Sám se ale chce vrátit do vlády, kterou byl donucen opustit v listopadu. Podle něj by se také strana měla spojit proti těm, kteří ji chtějí poškodit. Uvedl to v novoročním dopise.

"Je načase, abychom v našich diskuzích na vnitrostranických grémiích upřednostňovali před personálními otázkami věcnou diskusi s využitím objektivních a fundovaných argumentů," napsal Čunek.

Doufá, že v podobném duchu proběhne i dubnový vnitrostranický sjezd. "Bude to po více jak deseti letech, kdy se bude KDU-ČSL na svém sjezdu zabývat primárně svým programem a věcnými otázkami! Hledím k pardubickému sjezdu s velkým očekáváním a nadějí. Jsem totiž přesvědčen, že je to právě nedostatek věcných témat a slabě prezentovaná odbornost našich členů, co již dlouhodobě oslabuje pozice KDU-ČSL," poznamenal.

Celý dopis Jiřího Čunka spolustraníkům si můžete přečíst ZDE

Čunek se přitom sám snaží znovu dostat na pozice vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, na které rezignoval v listopadu. Důvodem bylo obnovení vyšetřování jeho údajné korupční kauzy, trestní stíhání ale bylo krátce poté definitivně zastaveno a proto se lidovci rozhodli svého šéfa znovu nominovat do vlády. O jeho návratu mezi ministry by se koaliční strany měly zabývat tento týden.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) uvedl, že pokud bude nátlak lidovců pokračovat nebo dokonce zesílí, bude muset Čunka pro zachování koalice do vlády vzít. Prezident Václav Klaus sdělil, že by se tomu nebránil. KDU-ČSL existenci nátlaku v tomto smyslu popírá.

Jednota proti nepříteli

I kdyby se KDU-ČSL podařilo více se soustředit na věcnou diskuzi, podle jejího předsedy to nestačí. "Stabilní pozice křesťansko-demokratické strany v naší zemi je leckomu trnem v oku. Nejsem prvním předsedou KDU-ČSL, který je pomlouván a veřejně dehonestován," podotkl šéf lidovců.

Podle něj "existují síly a osoby, které vynakládají nemalé úsilí na to, aby znemožnily další působení KDU-ČSL jako samostatné a suverénní strany na české politické scéně". "Je na nás, zda se dokážeme těmto snahám postavit na odpor hrdě a se vztyčenou hlavou. K prosazení dobra je vždy třeba nemalé odvahy!," varoval.

Podle něj by měli lidovci zapracovat na názorové roztříštěnosti, kterou prezentují do médií, aby nenahrávali politickým konkurentům a oslabovali své vlastní pozice.

"Stáváme se tím nevěrohodnými pro naše politické partnery. To logicky zeslabuje naše vyjednávací pozice a v jednáních s koaličními partnery jsme tak nuceni přistupovat na stále větší kompromisy, které jsou pro naše voliče občas jen těžko pochopitelné a přijatelné," uvedl s tím, že mu ale nejde o umlčení vnitrostranické rozmanitosti argumentů.

Čunek kritizoval Reportéry ČT

Čunek se v neděli kriticky vyjádřil na adresu pořadu Reportéři ČT. "Po vánočních a novoročních oslavách zřejmě někteří novináři došli k názoru, že přišel čas na další pokračování seriálu o Jiřím Čunkovi. Musím se ale ptát – je opravdu jen náhoda, že v týdnu, kdy se má jednat o mém návratu do ministerské funkce, přichází pořad Reportéři ČT s další dávkou vykonstruovaných podezření?," ptá se na stránkách KDU-ČSL.

Podle něj je účelovost mediálních útoků na jeho osobu i na stranu " v tuto chvíli již zřejmá většině lidí".  "V tuto chvíli mohu bohužel jediné – čekat, jakými spekulacemi pořad Reportéři ČT zítra zahájí novou vlnu kampaně proti mé osobě," dodal.

znk, Novinky

nahoru

Domácí:

Komise k OKD si pozvala k výslechu zvučná jména, je mezi nimi Bakala i Sobotka

-

dnes 16:50 Poslanci sněmovní vyšetřovací komise v pondělí začnou...

Proč mám reagovat na toho pána s koňským ohonem, sepsul Jakla ve vysílání profesor Lukeš

-

dnes 14:20 Video: Čtvrteční pořad České televize Události,...

Ředitel středočeské záchranné služby rezignoval kvůli kauze Rath

-

dnes 12:09 aktualizováno Ředitel středočeské záchranné služby...

Vláda chce omezit informace o trestních řízeních. Nic se nemění, ujišťuje Babiš

-

dnes 11:10 aktualizováno Veřejnost se možná v budoucnu nedozví o...

V Praze migranty nebijeme, zlobí se čeští politici

-

dnes 10:23 Slova nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka o...

Ostrý spor mezi ANO a ČSSD na ministerstvu práce

-

dnes 08:08 Bývalé vedení ministerstva práce a sociálních věcí za...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů