Domácí

Výšlap na zimní Helfštýn přilákal přes tisíc turistů

obrazek

Na zasněžený hrad zavítalo zhruba 1 400 turistů, více jich bylo v historii akce jen loni.

FOTO: Miloslav Hradil, Právo

5.1.2008 15:16 Zhruba 1 400 turistů se v sobotu zúčastnilo tradičního novoročního výstupu na hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou na Přerovsku. Koná se již od roku 1977 vždy první sobotu po Novém roce, kdy se mimořádně na jeden den otevírá brána této středověké památky.

„Je to výborné. Více návštěvníků bylo na této akci jen loni, kdy jich přišlo 1 655. Letošní zájem zřejmě ovlivnilo mimo jiné i příjemné, byť mrazivé počasí,“ řekla Právu vedoucí správy Helfštýna Marcela Kleckerová z Muzea Komenského v Přerově.

Akce, kterou každoročně pořádá Klub českých turistů, je vlastně vždy jedinou příležitostí, kdy může veřejnost hrad navštívit v době od konce listopadu do počátku března. „Projít si jej právě v tomto období má přitom určité kouzlo. Hrad pokrytý sněhem působí pohádkově,“ poznamenala Kleckerová.

„Už jsme tu měli i turisty ze zahraničí. Většina příchozích je však z Olomouce, Přerova, Hranic, Lipníka nad Bečvou, Karviné, Ostravy, Opavy či Brna. Na hrad však míří i lidé z jiných míst. Letos například i z Kroměříže či Plzně,“ sdělil Právu jeden z hlavních pořadatelů akce Jiří Švec z Přerova

Hodně lidí i tentokrát zvolilo trasu od nádraží Českých drah v Lipníku, odkud je to na hrad přibližně pět kilometrů. Někteří vyšli jen z blízkého Týna nad Bečvou, ale ti nejzdatnější se na Helfštýn vydali pěšky z Hranic, Teplic nad Bečvou či až z Přerova, odkud ušli do cíle zhruba 25 kilometrů.

Během tří let tři moravské vrcholy

Pohnutky k účasti na akci jsou podle Švece různé. „Někteří lidé chtějí udělat něco pro své zdraví a shodit třeba i nějaké to přebytečné kilo při delší túře zimní krajinou, jiní vítají příležitost udělat si menší výlet na hrad, který je normálně v zimě nepřístupný. Řada lidí se netají tím, že mají zájem získat otisk našich okrasných razítek“ podotkl pořadatel.

Lidé si navíc mohli odnést i kalendář akcí na hradě v letošním roce a k mání byla na hradě i čerstvá novinka - kovové medaile s jeho vyobrazením, které nechala podle Kleckerové zhotovit Obecně prospěšná společnost Hrad Helfštýn.

Výstup na hrad je podle Švece i součástí akce, při níž mají turisté během tří let zdolat tři moravské vrcholy. Kromě Helfštýna je to i Ondřejník a Radhošť. Za odměnu mohou získat pamětní odznak.

„Zimní výstup je příjemnou tradicí. I letos to bylo perfektní,“řekl Právu starosta Lipníka Miloslav Přikryl (Unie pro Lipník), který na hrad přišel s desetičlennou partou z asi deset kilometrů vzdálených Dolních Nětčic. „Chodíme sem každý rok vždy odjinud a je fajn projít se po svátcích zimní přírodou a pobavit se přitom s kamarády,“ dodal starosta.

Na Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům ve střední Evropě, zavítalo podle Kleckerové loni rekordních 107 772 turistů.

Miloslav Hradil, Novinky, Právo

nahoru

Domácí:

Pandury poškozené při nehodě s fabií budou opravené už letos, tvrdí firma

-

dnes 18:30 Čtveřici obrněných armádních vozidel Pandur, která byla...

Muž, kterému vysychal malý mozek, se experimentální léčby nedočkal. Zemřel

-

dnes 17:19 Téměř před šesti lety Petra Adama postupně učinilo...

Výzvy k válčení v Sýrii? Ovčáčkův Twitter je soukromá záležitost, myslí si jeho nadřízený

-

dnes 15:52 Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře byla nedávná...

Proč už není v TOP 09? reagoval šéf pražského ANO na kritiku člena hnutí

-

dnes 15:02 Proč už není v TOP 09 nebo STAN? Tak ve čtvrtek...

Česko loni udělilo azyl 145 lidem, převažují Syřané a Ukrajinci

-

dnes 14:16 Česko loni udělilo azyl pětatřiceti Syřanům a stejnému...

Ministerstvo práce podalo další trestní oznámení

-

dnes 13:30 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby