Zahraniční

Do Karibiku spadlo letadlo české výroby se 16 lidmi na palubě

obrazek

Dvoumotorová letadla typu Let- L 410 jsou v Latinské Americe poměrně běžná.

Profimedia.cz

4.1.2008 18:47 (aktualizováno: 4.1.2008 22:31) Dvoumotorový letoun se 14 cestujícími a dvoučlennou posádkou na palubě se v pátek zřítil do vod Karibského moře krátce po odletu z venezuelského souostroví Los Roques.

Podle sdělení oficiálních venezuelských činitelů není zatím o osudu pasažérů a posádky nic známo. Oznámila to agentura EFE. Podle agentury Reuters šlo o letoun české výroby LET L-410.Nejmenovaný zdroj z italského ministerstva zahraničí oznámil bez bližších podrobností, že mezi cestujícími havarovaného letounu je osm Italů. Na palubě byl dále jeden cestující z USA a pět z Venezuely.Ředitel civilní ochrany generál Antonio Rivero řekl, že letoun vyslal nouzový signál, ale neví se, jestli se mu náhodou nepodařilo na mořské hladině přistát. Na předpokládané místo havárie letounu, necelých deset kilometrů od Los Roques, byly vyslány pátrací i záchranné vrtulníky a plavidla.

Venezuelská média informovala, že piloti hlásili problémy už několik minut po odletu z Gran Roque, hlavního ostrova celé skupiny, jež leží zhruba sto kilometrů severně od venezuelské metropole Caracasu. Krátce poté kontrolní věž ztratila se strojem kontakt.

V regionu jsou letecké havárie častým jevem

Dvoumotorová letadla typu Let-410 jsou v Latinské Americe poměrně běžná. Relativně časté jsou i jejich nehody. Například loni v říjnu při nehodě tohoto letadla na jihu Kolumbie zahynulo všech 15 vojáků a tři členové posádky na palubě. V dubnu 2006 se tento stroj zřítil v Brazílii, při nehodě tenkrát zemřelo 19 lidí.

Nehody těchto strojů jsou však hlášeny i z jiných kontinentů. V říjnu 2005 zahynuli v severní Itálii tři lidé při havárii tohoto letounu vlastněného chorvatskou společností. V květnu 2004 zase při havárii letadla stejného typu v jižním Súdánu přišlo o život 14 lidí, mezi nimi 12 dětí.

Příčinou neštěstí bývá především lidský faktor, počasí, ale i nedobrý technický stav stroje. Ve světě je totiž stále využívána řada starších českých letounů, které byly levně odkoupeny od původních majitelů ze zemí, kde nesplňovaly letecké normy.

Souostroví Los Roques patří k hlavním turistickým atrakcím země, a to především v období dovolených.

Bloomberg, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Pracovnici britské ambasády v Libanonu našli mrtvou u silnice

-

dnes 07:53 Policie v Libanonu vyšetřuje vraždu zaměstnankyně...

Chilským prezidentem je znovu miliardář Piňera

-

dnes 06:10 Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý...

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby