Zahraniční

Do Karibiku spadlo letadlo české výroby se 16 lidmi na palubě

obrazek

Dvoumotorová letadla typu Let- L 410 jsou v Latinské Americe poměrně běžná.

Profimedia.cz

4.1.2008 18:47 (aktualizováno: 4.1.2008 22:31) Dvoumotorový letoun se 14 cestujícími a dvoučlennou posádkou na palubě se v pátek zřítil do vod Karibského moře krátce po odletu z venezuelského souostroví Los Roques.

Podle sdělení oficiálních venezuelských činitelů není zatím o osudu pasažérů a posádky nic známo. Oznámila to agentura EFE. Podle agentury Reuters šlo o letoun české výroby LET L-410.Nejmenovaný zdroj z italského ministerstva zahraničí oznámil bez bližších podrobností, že mezi cestujícími havarovaného letounu je osm Italů. Na palubě byl dále jeden cestující z USA a pět z Venezuely.Ředitel civilní ochrany generál Antonio Rivero řekl, že letoun vyslal nouzový signál, ale neví se, jestli se mu náhodou nepodařilo na mořské hladině přistát. Na předpokládané místo havárie letounu, necelých deset kilometrů od Los Roques, byly vyslány pátrací i záchranné vrtulníky a plavidla.

Venezuelská média informovala, že piloti hlásili problémy už několik minut po odletu z Gran Roque, hlavního ostrova celé skupiny, jež leží zhruba sto kilometrů severně od venezuelské metropole Caracasu. Krátce poté kontrolní věž ztratila se strojem kontakt.

V regionu jsou letecké havárie častým jevem

Dvoumotorová letadla typu Let-410 jsou v Latinské Americe poměrně běžná. Relativně časté jsou i jejich nehody. Například loni v říjnu při nehodě tohoto letadla na jihu Kolumbie zahynulo všech 15 vojáků a tři členové posádky na palubě. V dubnu 2006 se tento stroj zřítil v Brazílii, při nehodě tenkrát zemřelo 19 lidí.

Nehody těchto strojů jsou však hlášeny i z jiných kontinentů. V říjnu 2005 zahynuli v severní Itálii tři lidé při havárii tohoto letounu vlastněného chorvatskou společností. V květnu 2004 zase při havárii letadla stejného typu v jižním Súdánu přišlo o život 14 lidí, mezi nimi 12 dětí.

Příčinou neštěstí bývá především lidský faktor, počasí, ale i nedobrý technický stav stroje. Ve světě je totiž stále využívána řada starších českých letounů, které byly levně odkoupeny od původních majitelů ze zemí, kde nesplňovaly letecké normy.

Souostroví Los Roques patří k hlavním turistickým atrakcím země, a to především v období dovolených.

Bloomberg, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby