Koktejl

Moravští otužilci se loučili s rokem v Bečvě

obrazek

Otužilci v řece Bečvě

FOTO: Miloslav Hradil , Právo

31.12.2007 16:56 Přes dva tisíce lidí přilákal v pondělí odpoledne na nábřeží řeky Bečvy v Přerově 37. ročník silvestrovské show zimních plavců a otužilců. Dvaadvacet otužilců v plavkách i různých maskách si při ní spolu s šesticí potápěčů zaplavalo v bazénu vytesaném na zamrzlé řece, aby se tak stylově rozloučili s rokem 2007.

„Loučíme se s rokem po svém. Zatímco vodáci zamykají vodu, my každý Silvestr blbneme v Bečvě. Obvykle plaveme na více než sto metrů dlouhém úseku mezi lávkami u loděnice a sokolovny, ale nyní nám situaci zkomplikoval dlouhodobý mráz. Není to však poprvé, co jsme museli na řece vytvořit bazén,“ řekl Právu Milan Svoboda z oddílu dálkového a zimního plavání TJ Spartak Přerov.

Ten byl ve svých osmasedmdesáti letech nejstarším plavcem na Bečvě. Vykoupat se přišli odvážlivci mj. z Přerova, Prostějova, Brna, či Frýdku-Místku. „Poprvé se silvestrovská show uskutečnila v Přerově v roce 1961 a u jejího zrodu byl František Venclovský,“ připomněl Svoboda. I tentokrát si památku známého přemožitele kanálu La Manche připomněli otužilci kytičkou vhozenou do vody.

Otužilci u řekyOtužilci u řekyfoto: Právo/Miloslav Hradil Teplota vody i vzduchu byla během pondělní show jeden stupeň nad nulou. „Ideální by pro nás bylo, kdyby vzduch byl alespoň pět stupňů pod nulou, ale i tak je to dobré,“ poznamenal Svoboda.

Zatímco otužilci by přivítali větší zimu, diváci zase větší teplo. „Brrr. Mají můj obdiv. Já bych do té vody nevlezl ani za nic. Mám husí kůži už z pohledu na ty plavce,“ svěřil se Právu pětatřicetiletý Miloš Zavadil, který se zachumlán do zimní bundy přišel na show podívat i se svými dvěma dětmi - čtyřletým Matějem a šestiletým Martinem.

Otužilci v řece BečvěOtužilci v řece Bečvěfoto: Právo/Miloslav Hradil

Mezi otužilci, kteří se na Silvestra vnořili do Bečvy byl i přerovský plavec Pavel Poljanský, který akci pojal i jako přípravu na svůj pokus o pokoření českého rekordu v pobytu ve studené vodě. Uskuteční jej v polovině ledna v Bruntále na Kobylím rybníku. V ledové vodě chce vydržet více než 65 minut.

Český rekordman skončil v nemocnici 

Český rekord v pobytu v ledové vodě drží od loňského ledna plavec Richard Blatný. Při pátém ročníku Lednové Vltavy vydržel ve vodě při teplotě 3,6 stupně Celsia 65 minut. Málem jej to přitom stálo život. Po svém rekordním výkonu musel být převezen do nemocnice, protože jeho orgány kvůli nízké teplotě vody začaly jevit známky naprostého vyčerpání.

„Pokoření délky pobytu v chladné vodě vnímám jako jednu ze svých dalších osobních met a plavání v Bečvě je dobrou přípravou,“ svěřil se Právu po vystoupení z řeky plavec, který je členem moskevského oddílu zimního a dálkového plavání. Za sebou už má mj. i plavání v nadmořské výšce 3810 metrů vody jezera Titicaca.

Show na řece Bečvě pravidelně organizují ve spolupráci s přerovskou radnicí oddíl dálkového a zimního plavání TJ Spartak Přerov, Sokol Přerov a potápěčský klub Skorpen, jehož členové také dohlíželi na bezpečnost otužilců.

„Myslím, že do chladné vody se může ponořit každý zdravý člověk i bez předchozího otužování. Nemělo by mu to ublížit. Chce to však velkou odvahu a dát si pozor, protože nepřipravenému by mohl šok z ledové vody vyrazit dech,“ řekl Právu plavec Michal Moravec z Brna. Ten je jedním z organizátorů křestu nových otužilců na řece Svratce, který se koná tradičně na Nový rok v Brně - Bystrci.

Miloslav Hradil, Právo

nahoru

Koktejl:

Pilot předvedl s boeingem téměř kolmý start

-

dnes 14:36 Video: Netradiční kousek si pro diváky mezinárodního...

Ikona londýnských ulic v Praze. Po Žižkově jezdí v rámci kampaně vyhlídkový doubledecker

-

dnes 12:05 Video: Na ikonu ulic Londýna, typický červený...

Cyklistka nedbala na to, že se zvedá most. Skončila v díře

-

dnes 09:27 Sedmatřicetiletá Američanka 4. července málem doplatila...

Medvěd se vloupal na zahradu, aby se zchladil v bazénu

-

dnes 05:19 Video: V těchto horkých letních dnech není jídlo tím...

Herec z filmů pro dospělé chce odejít ze světa stylově

-

včera 22:18 Johnny Rockard, vlastním jménem John Langley, strávil...

Noční můra arachnofobů: Američanka našla v balení hroznů černou vdovu

-

včera 18:55 Najít v jídle snovačku jedovatou, známou též pod...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů