Domácí

Komunisté si nemohou vybrat, Klause nechtějí, Švejnara taky ne

obrazek

Předseda KSČM Vojtěch Filip po sobotní tiskové konferenci

FOTO: Milan Malíček, Právo

15.12.2007 12:51 (aktualizováno: 15.12.2007 16:09) Ústřední výbor KSČM v sobotu nerozhodl, koho strana podpoří při volbě prezidenta. Komunisté uvedli jen to, že trvají na svých pěti kritériích pro prezidentského kandidáta. Ty však z dvojice Klaus, Švejnar nesplňuje ani jeden a proto podporu nevyslovili žádnému z nich. Nicméně zdůraznili, že Klause odmítají.

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa může otázka podpory zůstat otevřená až do 7. února.

Komunisté by jasně podpořili prezidentského kandidáta, který splňuje pět jejich podmínek.

KSČM by tak mohla zvolit podobný postup, k němuž směřují lidovci a nechat v prvním kole zákonodárce hlasovat libovolně. Předseda Vojtěch Filip totiž varoval předtím, aby strana volbu bojkotovala a nehlasovala. "Kdo nechápe, nezná politickou násobilku," řekl Filip. Pokud by totiž komunisté nedali hlas nikomu, vzrostla by ve Sněmovně šance Václava Klause.

Podpořit nestraníka 

Filip se dopoledne v projevu nevyslovil pro žádného z kandidátů. Zopakoval ale, že by komunisté měli podpořit nestraníka. Švejnarovo jméno ale nepadlo.

Řekl také, že strana nepotřebuje, aby jí někdo radil. Reagoval tak na otevřený dopis předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který komunisty vyzval k podpoře Švejnara. Doplnil, že dnes Paroubkovi na otevřený dopis odpověděl.

Jednotliví zákonodárci váhají. Švejnar se jim většinou nezamlouvá, ale vidí ho jako "menší zlo". Mnoho poslanců KSČM přitom v minulé volbě dalo hlas Václavu Klausovi.

V prvním kole volby, která začíná 8. února, může být zvolen ten, kdo získá nadpoloviční počet hlasů ve Sněmovně a současně nadpoloviční počet hlasů senátorů. Klaus má jistou většinu v Senátu, a tedy i případný postup do druhého kola. Ve Sněmovně mu chybí 19 hlasů, že ho podpoří ale dali najevo někteří poslanci KDU-ČSL. 

Jak probíhá volba prezidenta republiky podle Ústavy:

První kolo: prezidentem je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná druhé kolo volby.

 

Druhé kolo: do druhého kola postupuje kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů ve Sněmovně, a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu. Zvolen je kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná třetí kolo volby.

 

Třetí kolo: je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby.

Jiří Ovčáček, Novinky, Právo

nahoru

Domácí:

Jako bych slyšel Okamuru, káral Dolejš Filipa

-

dnes 05:22 V otázce, zdali nominace Miroslava Pocheho do čela...

Invalidní vozík změnili na trojkolku

-

včera 20:13 Jmenuje se Bikedoo a vozíčkářům už brzy umožní, aby si...

Paroubek trvá na kandidatuře do Senátu, i když ho vedení ČSSD nechce

-

včera 18:57 aktualizováno Někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří...

Labutě si letos užívají výjimečný babyboom

-

včera 18:00 Tolik labutích mláďat jako v letošní sezóně...

Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání

-

včera 17:16 Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová obdržela...

Klokan Zuzaňák už je doma

-

včera 15:59 Zhruba po týdnu urputného snažení se královéhradeckým...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů