Žena

Při chřipce je důležité přijímat dostatek vhodných tekutin

13.12.2007 11:22 Chřipka klade na organismus zvýšené nároky. Při horečce a pocení stoupá spotřeba tekutin, ale ne všechny tekutiny jsou pro vyrovnávání ztrát ty pravé. Ve zvýšené míře dochází také ke spotřebě vitaminů, minerálů a dalších látek včetně bílkovin.

Při chřipce je velmi důležité dodržovat pitný režim. Tekutiny stačí doplňovat po malých dávkách, ale po celý den. Celkem byste měli vypít denně alespoň dva litry tekutin, podle potřeby více. Hlavní tekutinou by měla být nesycená stolní voda (bublinky mohou dráždit žaludek).

Minerální vody pomáhají doplňovat vypocené soli, ale nepijte pouze minerálky – všeho moc škodí. Odborníci doporučují slabé čaje, ať už klasický černý či zelený, nebo čaje bylinné a ovocné. Stejně jako u minerálek i pro čaje platí „všeho s mírou“, neboť například silný černý čaj zvyšuje vylučování tekutin z organismu a bylinné čaje mohou ve vyšších dávkách (například 1,5 litru) mít nežádoucí účinky podobně jako léky.

Podle serveru www.chripka.cz je mléko sice tekutinou, ale vzhledem ke svému složení se řadí spíše mezi tekutou stravu. Šálek mléka, ať už samotného studeného, nebo ohřátého s medem, může posloužit jako lehká svačinka a může v některých případech ulevit při nepříjemných pocitech v krku. Trpíte-li však nesnášenlivostí mléka, je samozřejmě jeho konzumace nevhodná. Podle některých pramenů navíc mléko zahleňuje, takže opět platí „všeho s mírou“.

Speciálním nápojem proti chřipce a nachlazení je zázvorový „čaj“

Zázvor obsahuje látky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky. K přípravě nápoje se používá strouhaný kořen. Přibližně jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem horké vody, necháme louhovat asi 5 minut a dochutíme medem a citronem. Pozor – pokud užíváte antacida (přípravky proti překyselení žaludku), léky na snížení srážlivosti krve, jste-li diabetik nebo jestliže užíváte léky na srdce, raději se o užívání zázvoru poraďte s lékařem.

Pozor na grapefruitové šťávy

Ovocné džusy a šťávy z čerstvého ovoce pomohou doplnit kromě tekutin i některé vitaminy, zejména vitamin C, a cukry – rychlý zdroj energie. Jedinému ovocnému nápoji je vhodné se raději vyhnout, zejména pokud užíváte více léků: grapefruitové šťávě. Látky obsažené v tomto ovoci působí na enzym CYP3A4-P450, který je důležitý pro vstřebávání léků v tenkém střevě. Díky grapefruitové šťávě dochází ke zvýšenému vstřebávání některých léků včetně léků používaných při infekcích. Hrozí tak riziko, že se nepřiměřeně zvýší koncentrace léku v krvi a s tím přibudou jeho nežádoucí účinky. 

Novinky

nahoru

Žena:

Sluneční alergie se často objevují krátce po příjezdu k moři

-

dnes 12:10 Pokud se vám na pokožce po pobytu na sluníčku objeví...

Infiltrátorka Ivana Lokajová pomohla odhalit nechutný obchod se zdravím

-

dnes 11:10 „Jsou to podobní šmejdi jako ti, kteří nabízejí...

Nejčastější prázdninová témata, která musí řešit samoživitelky

-

dnes 10:09 Prázdniny nejsou pro matky samoživitelky zejména z...

Kolaps ledvin mu zjistil lékař náhodou, život mu usnadňuje domácí dialýza

-

dnes 08:44 Pan Eduard (55) žil běžným životem do doby, než mu při...

Otcem ve vyšším věku aneb Co všechno partneři riskují

-

dnes 07:21 Mužská plodnost neklesá s věkem tak prudce jako u žen,...

Jak přežít rodinnou dovolenou bez hádek a frustrace

-

včera 13:50 Zasloužená a vytoužená doba sladkého nicnedělání,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů