Kariéra

Firmy by se měly přesvědčit o výhodnosti krátkých úvazků

7.12.2007 15:36 Občanské sdružení ianus připravilo projekt, v němž chce přesvědčovat podniky a instituce o výhodnosti částečných či zkrácených úvazků. Právě možnost pracovat kratší dobu je totiž hlavně pro matky s malými dětmi možností, jak skloubit péči o děti a rodinu s prací. Podniky ale taková místa zatím nabízejí jen výjimečně.

Potřeba zkrácených úvazků je jedním z problémů, které se objevily během realizace dvouletého projektu Centrum pro rozvoj a zaměstnanost žen, na jehož realizaci poskytl Evropský sociální fond a stát 5,6 miliónu korun. 

"Už v průběhu jeho realizace jsme oslovili zástupce a personalisty zhruba 60 firem a snažili se je o potřebě zkrácených či částečných úvazků přesvědčit, je to ale málo, a tak bychom tomu chtěli v budoucnu věnovat samostatný projekt," řekla manažerka projektu Alexandra Hochmanová.

Podle ředitelky Úřadu práce v Liberci Kateřiny Sadílkové by možnost práce na zkrácený úvazek uvítaly nejen matky dětí do 15 let, které tvoří téměř 30 procent nezaměstnaných žen v evidenci úřadu, zájem o kratší úvazky mají například i starší lidé či handicapovaní. 

"Mezi zaměstnavateli je ale o zkrácené úvazky zatím malý zájem, často argumentují vyššími náklady, které jsou s tím spojené," uvedla Sadílková. Ne vždy je to podle ní ale pravda, chybí větší motivace zaměstnavatelů a zřejmě i osvěta, která by přednosti takových pracovníků vysvětlila.

ČTK, Kariéra

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů