Věda a školy

Nejvíce bezpečí pociťují ve školách Švédové

3.12.2007 16:49 Podle mezinárodního srovnání, do kterého se zapojili žáci ze 40 zemí světa, se ve škole nejbezpečněji cítí Skandinávci. Potěšujícího výsledku ale dosáhly i země z východní Evropy. Podle autorů studie PIRLS je pocit bezpečí ve škole důležitý, protože ovlivňuje studijní výsledky žáků.

Pocit bezpečí v prostředí školy byl zkoumán na desetiletých žácích. Ti odpovídali, do jaké míry se žáci ztotožňují s tvrzením "ve škole se cítím bezpečně", ale také kolikrát se za poslední měsíc ve škole setkali se šikanou, krádežemi nebo zraněním, ať už se incident přihodil jim nebo jejich spolužákům.

Z pohledu dětí se jako nejbezpečnější jeví školy ve Skandinávii. Nejlépe se umístilo Norsko, kde vysokou míru bezpečí pociťovalo 72 % žáků. Více než dvě třetiny dětí označily školy jako velmi bezpečné místo ještě ve Švédsku, Dánsku a Gruzii. Nízkou míru rizika pocítili žáci v mnoha zemích východní Evropy. V Bulharsku, Rusku, Makedonii a Slovinsku počet bezpečí pociťujících žáků překonal hranici 60 %. Česká republika do studie zahrnuta nebyla.

A kde se děti cítí naopak nejvíce ohroženy? Podle účastníků průzkumu v Jižní Africe. Potěšeni nemohou být ani rodiče a učitelé v Trinidadu a Tobagu, Tchaj-wanu nebo v Izraeli, kde vysokou míru bezpečí nepociťuje ani třetina žáků.

Podle autorů studie PIRLS, která se zaměřovala v první řadě na čtenářské dovednosti v mezinárodním srovnání, existuje spojitost mezi bezpečím škol a studijními výsledky. V zemích, kde se děti cítily nejbezpečněji, dosahovali žáci ve čtenářských dovednostech v průměru mnohem vyšších výsledků. Stejně tak země s nízkou mírou bezpečí ve čtenářských dovednostech většinou propadly.

Scio, BBC

nahoru

Věda a školy:

Klíčem ke štíhlé linii je podle nové studie pomalé stravování

-

včera 19:17 Britští vědci představili výsledky rozsáhlého výzkumu...

Většina ryb z Atlantiku má v sobě plasty

-

včera 02:51 Částečky jedovatých plastů byly zjištěny v tělech...

Kůň Převalského není poslední divoký kůň na světě, tvrdí studie. Jeho předci žili s lidmi

-

23.2. 13:18 Koně Převalského, kteří se i díky programu pražské...

Večerní obloha nabídne pozoruhodný úkaz, Měsíc zakryje velmi jasnou hvězdu

-

23.2. 12:04 I pouhým okem by měl být za příznivého počasí v pátek...

Kamnáři budou muset stavět ekologičtěji. Nařizují to evropské normy

-

23.2. 03:45 Video: Ekologičtější kamna a sporáky budoucnosti se...

Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin

-

22.2. 14:52 Zájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby