Kultura

Unikátní objev horoskopu Albrechta z Valdštejna

9.11.2007 19:46 Před českým vojevůdcem Albrechtem z Valdštejna (1583 - 1634) se třásla Evropa první poloviny 17. století. Petr Mašek z Knihovny Národního muzea v Praze identifikoval knihu neznámého autora s obsáhlými horoskopy tohoto bojovníka a zároveň milovníka předpovědí budoucnosti.

"Že jde o Albrechta z Valdštejna mě napadlo nejdřív, když jsem studoval titul a zjistil, že jde o horoskop, a když jsem zjistil, že krycím jménem osoby byl "kníže války". Porovnali jsme dále datum narození a shodovalo se nejen na den, ale i na hodinu," řekl Mašek v pátek na slavnostním představení knihy.

Objev evropských rozměrů tak uvádí rozsáhlou výstavu Albrecht z Valdštejna a jeho doba, která začíná 15. 11. a pokračuje do 7. 2. ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Svazek čítající na 250 stran bude samostatně vystaven tento víkend v Národním muzeu, od příštího týdne se stane součástí "valdštejnské" expozice.

Horoskop jako strategický materiál V 17. století byla podle jeho slov astrologie vnímána jako seriózní obor, horoskopy byly strategický materiál. Objednávaly se anonymně přes prostředníky, ani sám astrolog nebýval znám, čile se kradly a obchodovalo se s nimi. I Albrechtovy horoskopy byly u jeho nepřátel velmi žádané. Velkou neznámou je také osoba autora. Podle všeho to nebyl jeho dvorní astrolog Kepler, jehož horoskopy obsahovaly většinou jen základní údaje bez podrobnějšího vysvětlení.

"Takto rozsáhlý horoskop jsem nikdy neviděl. Autor používá řadu tradičních i moderních technik. Musel být erudovaný," říká odborník Pavel Turnovský. Historici se také snažili konfrontovat důležitá data ze šlechticova života se skutečností. "Prognózy se se skutečností spíše shodují," dodává Mušálek. Zajímavostí budiž i to, že nenáviděný vojevůdce se narodil ve znamení vah s ascendentem vodnáře.

Albrechtovo chování ovlivňoval Uran

"Jeho nejdůležitější planetou byl Uran, ale ten tehdy nebyl znám. A Uran je klíčem k jeho osobě, podle mě Albrecht z Valdštejna toužil hlavně po nezávislosti," doplnil Turnovský. Vázaná kniha byla objevena v zámecké knihovně v Kopidlně a vznikla asi v polovině roku 1627. Horoskop psaný německy s četnými latinskými výrazy obsahuje detailní každodenní rozpisy postavení planet, jejich komentáře a vysvětlení na dobu jedenácti let - od 1. 3. 1628 do 22. 9. 1638 - jdoucí až za vévodovu smrt.

Kateřina Farná, Právo

nahoru

Kultura:

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

dnes 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje velký...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

dnes 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

dnes 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

dnes 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

dnes 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...

RECENZE: #Smrt všem prasatům je thriller s lepším názvem než obsahem

-

dnes 09:53 Britský spisovatel a novinář Tony Parsons začal kariéru...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů