Žena

S kolika partnery je přirozené žít

9.11.2007 09:31 Do Pardubic se nesjíždějí jen příznivci hokeje, dostihového sportu nebo ploché dráhy, ale každý rok také odborníci na sexuální výchovu. Na letošním, už patnáctém kongresu zazněl pozoruhodný příspěvek profesora Weisse, který se zamýšlel nad otázkou, jestli je člověk přirozeně monogamním, nebo polygamním živočichem.

Na první pohled se to zdá být docela jasné. Díky proklamovanému rčení: rodina, základ státu, si většina lidí představí tatínka, maminku a děti. Jenže ono to tak úplně jasné není. Z 1154 lidských společenství, která jsou historicky a kulturně popsaná, bylo téměř tisíc, tedy 87 procent, polygamních.

To znamená, že jeden muž měl více žen nebo jedna žena žila legálně s více muži. Současný model manželství je tedy ze statistického hlediska spíš výjimečný.

S prodlužujícím se lidským věkem se i u nás začíná více uplatňovat takzvaná následná polygamie. Rozumějí se tím rozvody a nová manželství nebo mimomanželské vztahy. Sama zákonná úprava manželství a rozvodů svědčí o tom, že člověk je přirozeně polygamní. Kdyby byl přírodou konstruován k naprosté celoživotní věrnosti jednomu jedinci, byly by takové zákony zbytečné.

Mladí muži bez partnerek se stávají zdrojem sociálního neklidu

Jednoženství a jednomužství nejsou tedy přírodní nutností nebo biologicky podmíněnou skutečností. Jde spíše o konstrukci kulturní. Společná péče partnerů o dítě se společnosti i rodině vyplácí.

U některých polynéských společenství zůstávají muž a žena spolu v zájmu výchovy dítěte v průměru asi sedm let. Poté se obvykle rozcházejí a uzavírají nové svazky. Také v našem kulturním okruhu se nedávno objevil návrh uzavírat manželství na dobu určitou. Kdoví, zda se časem neprosadí.

Jednoženství má nesporně jednu výhodu. V případě početnějších harémů zůstává část mužů neuspokojena. Tím bývá ohrožena stabilita společnosti. Mladí muži bez partnerek se totiž stávají zdrojem sociálního neklidu.

Monogamie má v Evropě jasně židovský původ

Rekrutují se z nich v lepším případě revolucionáři a v horším případě teroristé. Pokud se tedy bohatí vzdají víceženství a zruší své harémy, většina mladíků se ožení. Tím se revoluce a terorismus omezí, nebo dokonce vymizí.

V souvislosti s monogamním manželstvím se v našem kulturním okruhu hovoří o židovskokřesťanské tradici. Výlučně párovým vztahům však dávali přednost i staří Řekové, Římané a Germáni, ale také Kelti nebo Slované. Historicky dokumentovaná monogamie má ovšem v Evropě jasně židovský původ.

Monogamii zavedl Geršom ben Juda v roce 1000 na shromáždění církevních zástupců v Mainzu. Byla zavedena pouze na zkušební dobu jednoho tisíce let. A jen pro středoevropskou populaci Židů.

Důvodem bylo to, že hrozila doba pogromů. Skupině se prý prchá obtížněji než páru. Nařízení mělo tedy platit do roku 2000. Pogromy ale skončily a zatím, pokud vím, nikdo tu zkušební dobu nevyhodnotil.

Radim Uzel, Právo

nahoru

Žena:

Nejpoužívanější dětské hlášky, které dokážou vytočit většinu rodičů

-

dnes 10:33 Video: „Chvilku!,” „Už tam budem”, „Já se nudím”,...

Čtyři časná varování, která mohou značit rozvod

-

dnes 08:44 V minulém roce se podle Českého statistického úřadu...

Léčba neurologických onemocnění se prudce vyvíjí

-

dnes 07:17 Z hlediska počtu nových léků se málokterá oblast...

Pět jednoduchých rad, které okoření váš sexuální život

-

včera 14:48 Hledáte způsob, jak dostat do vaší ložnice nový svěží...

Filip Blažek: Chlap je chlap a ženská je ženská

-

včera 08:48 Obrazem: Jeho mimořádný talent rozeznali tvůrci...

Osobnostní rysy, které předurčují jedince k nevěře

-

14.7. 15:25 I zprvu sebekrásnější vztah může skončit nevěrou....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů