Zahraniční

Saúdský král viní Londýn, že nevyužil informace o teroristech

29.10.2007 12:53 Saúdskoarabský král Abdulláh před pondělní návštěvou Londýna obvinil Británii, že nebojuje dost proti terorismu, který představuje velký problém i pro jeho zemi. Podle krále Britové nezareagovali na informace Saúdů o chystaných atentátech v Londýně z července 2005.

Podle Abdulláha vyžaduje boj s terorismem větší úsilí, ale toto téma většina zemí včetně velké Británie nebere vážně. "Poslali jsme Británii informace před útoky teroristů, ale naneštěstí nebyla podniknuta žádná akce. A možná se tak dala odvrátit tragédie," řekl král v rozhovoru pro BBC.

Rijád podle Abdulláha poskytl Velké Británii informace, které podle něj možná mohly zabránit útokům z léta 2005, při nichž zahynulo 52 lidí. Parlamentní vyšetřovací komise ale tvrdí, že o žádných takových informacích ze strany Rijádu nemá důkazy.

Podle korespondenta BBC je král také nespokojen s tím, že většina světa nejednala podle jeho rad. Král přišel s iniciativou zřídit při OSN středisko pro informace o terorismu. Podle Abdullaha al-Kajdá představuje velký problém pro jeho zemi a boj s ní potrvá dvacet až třicet let.

Britský ministr pro užší spolupráci

V reakci na královo sdělení britský ministr zahraničí Kim Howells vyzval obě země, aby přes rozdíly prohloubily svou spolupráci při boji s extremismem. "Čelíme stejným hrozbám a nebezpečí. Důvod pro spolupráci na zajištění naší bezpečnosti je silnější než kdy jindy"

Abdulláh přilétá do Lodnýna v pondělí, ale oficiálně jeho návštěva začne až v úterý. Je to první návštěva saúdského krále v Británii po dvaceti letech. Budou se proti ní konat demonstrace, protože Saúdská Arábie je obviňována organizacemi na ochranu lidských práv, že je porušuje.

Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Pracovnici britské ambasády v Libanonu našli mrtvou u silnice

-

dnes 07:53 Policie v Libanonu vyšetřuje vraždu zaměstnankyně...

Chilským prezidentem je znovu miliardář Piňera

-

dnes 06:10 Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý...

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby