Zahraniční

Saúdský král viní Londýn, že nevyužil informace o teroristech

29.10.2007 12:53 Saúdskoarabský král Abdulláh před pondělní návštěvou Londýna obvinil Británii, že nebojuje dost proti terorismu, který představuje velký problém i pro jeho zemi. Podle krále Britové nezareagovali na informace Saúdů o chystaných atentátech v Londýně z července 2005.

Podle Abdulláha vyžaduje boj s terorismem větší úsilí, ale toto téma většina zemí včetně velké Británie nebere vážně. "Poslali jsme Británii informace před útoky teroristů, ale naneštěstí nebyla podniknuta žádná akce. A možná se tak dala odvrátit tragédie," řekl král v rozhovoru pro BBC.

Rijád podle Abdulláha poskytl Velké Británii informace, které podle něj možná mohly zabránit útokům z léta 2005, při nichž zahynulo 52 lidí. Parlamentní vyšetřovací komise ale tvrdí, že o žádných takových informacích ze strany Rijádu nemá důkazy.

Podle korespondenta BBC je král také nespokojen s tím, že většina světa nejednala podle jeho rad. Král přišel s iniciativou zřídit při OSN středisko pro informace o terorismu. Podle Abdullaha al-Kajdá představuje velký problém pro jeho zemi a boj s ní potrvá dvacet až třicet let.

Britský ministr pro užší spolupráci

V reakci na královo sdělení britský ministr zahraničí Kim Howells vyzval obě země, aby přes rozdíly prohloubily svou spolupráci při boji s extremismem. "Čelíme stejným hrozbám a nebezpečí. Důvod pro spolupráci na zajištění naší bezpečnosti je silnější než kdy jindy"

Abdulláh přilétá do Lodnýna v pondělí, ale oficiálně jeho návštěva začne až v úterý. Je to první návštěva saúdského krále v Británii po dvaceti letech. Budou se proti ní konat demonstrace, protože Saúdská Arábie je obviňována organizacemi na ochranu lidských práv, že je porušuje.

Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby