Žena

Otužování je stále účinnou prevencí proti chřipce

26.10.2007 15:41 Odolnost proti nákaze chřipkou zvyšuje otužování. Ideální je začít s ním v létě, ale pozdě není ani teď. Stačí snížit o pár stupňů teplotu v obytných místnostech, spát při otevřeném okně, mýt se ráno ve studené vodě a nosit méně vrstev oblečení. Organismu trvá asi měsíc, než se začne přizpůsobovat. Otužovat se musí denně, pokud se udělá delší přestávka, tělo rychle opět zchoulostiví.

Podstatou otužování je lepší udržení stálé tělesné teploty, když okolní teplota klesne. Vnitřní teplota člověka je zhruba 37 stupňů Celsia. V chladném prostředí se okrajové části těla včetně sliznic dýchacího systému ochladí. Nižší teplota usnadní průnik viru do těla. Otužilý organismus, trénovaný na nižší teploty a zvyklý na střídání teplot, snadněji udrží vnitřní teplotu stabilní. Virus to má v takovém případě složitější. 

Každoročně se v chřipkové epidemii nakazí asi čtvrtina populace. Z toho akutní infekcí dýchacích cest přes milion lidí. Ochranu přinese očkování. V době epidemie je důležité vyhýbat se nakupení lidí, například v divadle nebo kině, a jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Tělo posílí i přípravky s obsahem vitamínu C, zinku a selenu. 

Z přírodních prostředků se osvědčuje česnek, účinná je i šťáva z listů aloe vera. Ta má podobně jako česnek silné protibakteriální a protivirové účinky. Přispívá k úpravě střevní mikroflóry, což je základ imunity.

Novinky, ČTK

nahoru

Žena:

Tanečnice Veronika Lálová: Když se má něco stát, tak tomu nezabráníte

-

dnes 12:19 Na brazilský karneval si jedu splnit svůj velký sen,...

Krásné rty dodají na sebevědomí a atraktivitě

-

dnes 11:05 Namalované rty přitahují pozornost mužů a dodávají tak...

Poradna: Jak na dumlání palce u čtyřletého dítěte

-

dnes 10:05 Dumlání palce u dětí často přetrvává místo dudlíku nebo...

Nezadaní se mají mnohdy lépe než sezdaní, tvrdí nová studie

-

dnes 08:53 Hledáte nového partnera? Pak nic neuspěchejte....

Proč je třeba hlídat triglyceridy

-

dnes 07:19 Vyšetření triglyceridů je celkem běžné. Víte ale, proč...

Dejte sbohem nudné kancelářské módě

-

včera 11:20 Video: Zapomeňte na hluboce zakořeněný stereotyp, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby