Žena

Otužování je stále účinnou prevencí proti chřipce

26.10.2007 15:41 Odolnost proti nákaze chřipkou zvyšuje otužování. Ideální je začít s ním v létě, ale pozdě není ani teď. Stačí snížit o pár stupňů teplotu v obytných místnostech, spát při otevřeném okně, mýt se ráno ve studené vodě a nosit méně vrstev oblečení. Organismu trvá asi měsíc, než se začne přizpůsobovat. Otužovat se musí denně, pokud se udělá delší přestávka, tělo rychle opět zchoulostiví.

Podstatou otužování je lepší udržení stálé tělesné teploty, když okolní teplota klesne. Vnitřní teplota člověka je zhruba 37 stupňů Celsia. V chladném prostředí se okrajové části těla včetně sliznic dýchacího systému ochladí. Nižší teplota usnadní průnik viru do těla. Otužilý organismus, trénovaný na nižší teploty a zvyklý na střídání teplot, snadněji udrží vnitřní teplotu stabilní. Virus to má v takovém případě složitější. 

Každoročně se v chřipkové epidemii nakazí asi čtvrtina populace. Z toho akutní infekcí dýchacích cest přes milion lidí. Ochranu přinese očkování. V době epidemie je důležité vyhýbat se nakupení lidí, například v divadle nebo kině, a jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Tělo posílí i přípravky s obsahem vitamínu C, zinku a selenu. 

Z přírodních prostředků se osvědčuje česnek, účinná je i šťáva z listů aloe vera. Ta má podobně jako česnek silné protibakteriální a protivirové účinky. Přispívá k úpravě střevní mikroflóry, což je základ imunity.

Novinky, ČTK

nahoru

Žena:

Hana Pachtová: Svůj život kočíruju vsedě

-

včera 12:05 Už její dva povídkové soubory se setkaly s velmi...

Jedenáctiletá Lara je tělesně postižená. Denně cvičí, aby si jednou mohla zatančit

-

včera 11:05 Dnes jedenáctiletá Lara se narodila jako zdravé...

Microblading - úprava obočí, která omlazuje a mění výraz v obličeji

-

včera 10:05 Video: Toužíte po hustém, vytvarovaném obočí, ale...

Tři věci, které byste měli znát, než navštívíte rozvodového právníka

-

včera 08:42 Přemýšlíte o rozvodu, nebo jednoduše nemáte jinou...

Potraviny, které podpoří zdravou a zářivou pleť

-

včera 07:22 Svěží, hydratovanou a rozjasněnou pleť by si přála...

Se psem v kině aneb Když se páníčci nechtějí oddělit od svého zvířecího kamaráda

-

17.6. 14:20 Pokud máte psa, který nevydrží sám doma, je pro vás...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů