Kariéra

Nárůst průměrné mzdy registrují ekonomové, ne zaměstnanci

obrazek

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

22.10.2007 11:59 Z médií se téměř každý měsíc lidé dozvídají na první pohled potěšující zvěst o tom, že průměrný hrubý měsíční plat zaměstnanců opět vzrostl jako známka toho, že národnímu hospodářství se daří skvěle. Zaměstnanci by tedy měli být při pohledu na výplatní pásky opět o něco více spokojeni. Proč tomu tak ale není?

Nejvyšší průměrná hrubá mzda je už tradičně v Praze, více než šestadvacet tisíc korun. Zaměstnanci na zbytku území České republiky si vydělávají zhruba o pět tisíc korun méně. Tedy alespoň někteří, protože průměrná měsíční mzda je pro většinu z nich jen imaginární údaj, jehož vypovídací hodnotu ocení zřejmě jen ekonomičtí analytici.  

Rozdíl mezi Prahou a regiony je propastný

Důvod je jednoduchý - více než polovina zaměstnanců z celé republiky si o tom, že by brali zhruba jednadvacet tisíc korun hrubého, může jen nechat zdát. Nižší než průměrnou mzdu pobírají zhruba dvě třetiny zaměstnanců a v některých regionech dokonce skoro tři čtvrtiny.

To, že v Praze "je blaze," je způsobeno především tím, že se zde soustřeďuje nabídka kvalifikovaných a lépe placených zaměstnání, navíc zde mají své centrály všechny banky a další finanční úřady, mezinárodní i velké české firmy a podstatná většina státních úřadů. 

Ceny jako na západě, platy ale stále české

Průměrná mzda je v České republice nejvyšší ze všech zemí visegradské čtyřky, nicméně pro běžný život je tento údaj víceméně bezpředmětný.

Například ceny potravin jsou v mnoha případech srovnatelné se "západními," u platů tomu tak ale rozhodně není a ještě dlouho nebude. Stejnou mzdu jako např. Němci rozhodně nebudeme v Česku brát alespoň dalších 30 let.

E. Straka, Kariéra

nahoru

Kariéra:

Projekt se už pět let snaží pomáhat mladým z dětských domovů nastartovat kariéru

-

dnes 09:20 Nezisková organizace Nadání a dovednosti již pět let...

Přes 40 procent zaměstnanců se bojí ztráty práce kvůli věku, tvrdí průzkum

-

včera 13:34 Zhruba 43 procent zaměstnanců v technickém odvětví se...

PR agentury mají zájem o nové zaměstnance

-

19.2. 14:47 I v období zdánlivé nasycenosti trhu práce existuje...

Firmám pomáhá, když zaměstnance samy oslovují, říká manažerka náboru

-

16.2. 10:15 Úkolem náborového týmu je v určitém čase sehnat vhodné...

Čtyřicet procent studentů zvažuje podnikání, mají však strach z neúspěchu

-

15.2. 09:51 Dvě pětiny vysokoškoláků upřednostňují po studiu...

Poradna: K čemu slouží pracovní posudek

-

14.2. 11:57 Před koncem pracovního poměru může zaměstnanec požádat...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby