Kariéra

Nárůst průměrné mzdy registrují ekonomové, ne zaměstnanci

obrazek

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

22.10.2007 11:59 Z médií se téměř každý měsíc lidé dozvídají na první pohled potěšující zvěst o tom, že průměrný hrubý měsíční plat zaměstnanců opět vzrostl jako známka toho, že národnímu hospodářství se daří skvěle. Zaměstnanci by tedy měli být při pohledu na výplatní pásky opět o něco více spokojeni. Proč tomu tak ale není?

Nejvyšší průměrná hrubá mzda je už tradičně v Praze, více než šestadvacet tisíc korun. Zaměstnanci na zbytku území České republiky si vydělávají zhruba o pět tisíc korun méně. Tedy alespoň někteří, protože průměrná měsíční mzda je pro většinu z nich jen imaginární údaj, jehož vypovídací hodnotu ocení zřejmě jen ekonomičtí analytici.  

Rozdíl mezi Prahou a regiony je propastný

Důvod je jednoduchý - více než polovina zaměstnanců z celé republiky si o tom, že by brali zhruba jednadvacet tisíc korun hrubého, může jen nechat zdát. Nižší než průměrnou mzdu pobírají zhruba dvě třetiny zaměstnanců a v některých regionech dokonce skoro tři čtvrtiny.

To, že v Praze "je blaze," je způsobeno především tím, že se zde soustřeďuje nabídka kvalifikovaných a lépe placených zaměstnání, navíc zde mají své centrály všechny banky a další finanční úřady, mezinárodní i velké české firmy a podstatná většina státních úřadů. 

Ceny jako na západě, platy ale stále české

Průměrná mzda je v České republice nejvyšší ze všech zemí visegradské čtyřky, nicméně pro běžný život je tento údaj víceméně bezpředmětný.

Například ceny potravin jsou v mnoha případech srovnatelné se "západními," u platů tomu tak ale rozhodně není a ještě dlouho nebude. Stejnou mzdu jako např. Němci rozhodně nebudeme v Česku brát alespoň dalších 30 let.

E. Straka, Kariéra

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů