Zahraniční

Čína zuří, Bush se sešel s dalajlámou

16.10.2007 22:10 Přes odpor Číny se v úterý soukromě sešel americký prezident George Bush s tibetským dalajlámou. Potvrdil to bez dalších podrobností mluvčí Bílého domu. Ve středu se Bush zúčastní i slavnosti, na které bude tibetskému duchovnímu vůdci předána Zlatá medaile Kongresu za boj za svobodu.

Bush se sešel s dalajlámou v soukromé rezidenci a nikoli v Oválné pracovně, kde jinak přijímá oficiální návštěvy. Ze schůzky nebyly vydány žádné fotografie. Za to ve středu se při předání medaile Bush jako první americký prezident objeví s dalajlámou na veřejnosti. Dosud se setkali třikrát, poprvé v roce 2001.

Bushův mluvčí Tony Fratto během dne popřel, že by schůzka s dalajlámou byla vměšováním do čínských záležitostí, jak tvrdí Peking. "Respektujeme čínské obavy. Skutečně," řekl. "Je to setkání s duchovním vůdcem. Není to setkání například s hlavou státu." Doufáme, že čínské vedení pochopí, jak prezident vidí dalajlámu - jako duchovního vůdce a někoho, kdo chce mír."

Čína je pobouřena

Čína kvůli předání medaile už vyzvala Spojené státy, aby "napravily chyby a zrušily domluvené". Pokud se tak nestane, bude to prý mít "mimořádně vážný dopad" na vzájemné vztahy obou států. 

Vůdce tibetské komunistické strany Čang Čhing-li na rozhodnutí Kongresu udělit medaili dalajlámovi reagoval velmi trpce. "Jsme rozhořčeni. Jestliže dalajláma může dostat takovou cenu, pak nemůže být na světě žádná spravedlnost."

Když se sešla s dalajlámou německá kancléřka Angela Merkelová, Peking se stáhl z německo-čínského sympózia v Mnichově.

Čína dalajlámu, který dostal v roce 1989 Nobelovu cenu za mír, označuje za separatistu a zrádce, který se podle Čanga snaží "rozdělit vlast". Dalajláma musel v roce 1959 uprchnout ze země, když čínská vojska brutálně potlačila protičínské povstání, které bylo reakcí na okupaci Tibetu z roku 1951. Od té doby žije v exilu v Indii a zdůrazňuje, že usiluje jen o autonomii Tibetu, nikoli o jeho samostatnost.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Sýrie si podle Pentagonu uchovala schopnost provádět chemické útoky

-

dnes 21:13 Sýrie bude mít nadále omezenou schopnost provádět...

Německo přijme dalších 10 tisíc uprchlíků, aby předešlo pašeráky

-

dnes 20:49 Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské...

Do domu v Texasu narazil vůz a poškodil plynové potrubí, kamera zachytila explozi

-

dnes 20:10 Video: Texaská policie ve středu zveřejnila záběry...

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

-

dnes 19:17 Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy...

Dárek Moskvě. Rusové si ze Sýrie odvezli dvě západní rakety, které při úderu nevybuchly

-

dnes 19:07 Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním...

Český skialpinista zahynul po pádu ze 300metrové výšky v Tatrách

-

dnes 17:51 Českého skialpinistu ve Vysokých Tatrách pravděpodobně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby