Zahraniční

Čína zuří, Bush se sešel s dalajlámou

16.10.2007 22:10 Přes odpor Číny se v úterý soukromě sešel americký prezident George Bush s tibetským dalajlámou. Potvrdil to bez dalších podrobností mluvčí Bílého domu. Ve středu se Bush zúčastní i slavnosti, na které bude tibetskému duchovnímu vůdci předána Zlatá medaile Kongresu za boj za svobodu.

Bush se sešel s dalajlámou v soukromé rezidenci a nikoli v Oválné pracovně, kde jinak přijímá oficiální návštěvy. Ze schůzky nebyly vydány žádné fotografie. Za to ve středu se při předání medaile Bush jako první americký prezident objeví s dalajlámou na veřejnosti. Dosud se setkali třikrát, poprvé v roce 2001.

Bushův mluvčí Tony Fratto během dne popřel, že by schůzka s dalajlámou byla vměšováním do čínských záležitostí, jak tvrdí Peking. "Respektujeme čínské obavy. Skutečně," řekl. "Je to setkání s duchovním vůdcem. Není to setkání například s hlavou státu." Doufáme, že čínské vedení pochopí, jak prezident vidí dalajlámu - jako duchovního vůdce a někoho, kdo chce mír."

Čína je pobouřena

Čína kvůli předání medaile už vyzvala Spojené státy, aby "napravily chyby a zrušily domluvené". Pokud se tak nestane, bude to prý mít "mimořádně vážný dopad" na vzájemné vztahy obou států. 

Vůdce tibetské komunistické strany Čang Čhing-li na rozhodnutí Kongresu udělit medaili dalajlámovi reagoval velmi trpce. "Jsme rozhořčeni. Jestliže dalajláma může dostat takovou cenu, pak nemůže být na světě žádná spravedlnost."

Když se sešla s dalajlámou německá kancléřka Angela Merkelová, Peking se stáhl z německo-čínského sympózia v Mnichově.

Čína dalajlámu, který dostal v roce 1989 Nobelovu cenu za mír, označuje za separatistu a zrádce, který se podle Čanga snaží "rozdělit vlast". Dalajláma musel v roce 1959 uprchnout ze země, když čínská vojska brutálně potlačila protičínské povstání, které bylo reakcí na okupaci Tibetu z roku 1951. Od té doby žije v exilu v Indii a zdůrazňuje, že usiluje jen o autonomii Tibetu, nikoli o jeho samostatnost.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Rodina irácké Miss ze strachu o život uprchla ze země. Jen kvůli fotce s Izraelkou

-

dnes 08:24 Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli...

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích

-

včera 22:36 Několik tisíc důchodců demonstrovalo v pátek večer v...

Svobodní a lidovci se v Rakousku dohodli na kabinetu

-

včera 20:46 aktualizováno Rakouská lidová strana (ÖVP) budoucího...

Zemětřesení na Jávě si vyžádalo oběti, padaly domy

-

včera 20:00 aktualizováno Neupřesněné množství obětí si vyžádalo...

Prokuratura požaduje pro Saakašviliho vazbu, zvažuje jeho vydání do Gruzie

-

včera 19:41 Kancelář ukrajinského generálního prokurátora podala v...

Amsterdamské letiště zažilo dramatický zásah proti agresivnímu muži s nožem

-

včera 17:17 Video: aktualizováno Na amsterdamském letišti...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby