Domácí

Poslanci odmítli návrh ČSSD dát obcím více peněz

25.9.2007 19:49 Poslanecká sněmovna v úterý hned v prvním čtení zamítla sociálnědemokratický návrh změn v rozpočtovém určení daní, který měl obcím a městům přinést víc než osm miliard korun. Proti návrhu ČSSD hlasovali hlavně poslanci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Poslanci ale také schválili zákon, který by měl cizincům v ČR usnadnit vzdělávání.

Poslanec ČSSD Radko Martínek při představování návrhu o určení daní zdůraznil, že rozpočtové určení daní představuje 60 procent příjmů měst a obcí.

Podle zpravodaje Vladislava Vilímce (ODS) je sice sociálnědemokratický návrh veden upřímnou snahou pomoci obcím, ale existující problémy rozpočtového určení daní neřeší. Právě Vilímec ho navrhl zamítnout již v prvním čtení. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) naproti tomu apeloval na poslance, aby návrh propustili do další fáze. ČSSD je podle něj připravena mimo jiné diskutovat o velikostních koeficientech obcí, podle nichž se jim peníze rozdělují. Strana ale neuspěla.

Návrh o rozpočtové určení má připravený i ministr financí Miroslav Kalousek. ODS ho odmítá, jednání o něm vláda odložila na příští týden.

Rovnoprávný přístup ke vzdělání

Sněmovna ve zrychleném řízení také schválila návrh, který zajistí cizincům v Česku lepší přístup ke vzdělání. Za stejných podmínek jako čeští žáci a studenti by měli chodit do škol nejen občané EU, ale i lidé s trvalým bydlištěm mimo EU.

Základní školu by pak mohli navštěvovat i potomci cizinců, kteří žijí v ČR nelegálně. Novelu školského zákona nyní posoudí Senát.

Návrh před poslanci obhajovala ministryně školství Dana Kuchtová, která dnes odpoledne ohlásila odchod z funkce.

Školský zákon platí od ledna 2005. Do základní školy mohou podle něj chodit cizinci s povolením k trvalému pobytu, s dlouhodobým či krátkodobým vízem, azylanti či žadatelé o azyl nebo osoby s dočasnou ochranou. Za stejných podmínek jako Češi pak mohou v ČR podle Kuchtové zatím studovat jen občané EU a jejich rodinní příslušníci či lidé s trvalým pobytem. Potomci lidí z jiných zemí, kteří v zemi pracují a žijí dlouhodobě, tuto možnost nemají.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Téměř třetina cest ministra Hermana vedla do Německa

-

včera 20:22 Nejčastějším cílem bývalého ministra kultury Daniela...

Hamáček: Německo neplánuje změny režimu na hranici s ČR

-

včera 19:15 Německo neplánuje kvůli nelegální migraci měnit režim...

Senát schválil novelu, která má urychlit dopravní stavby

-

včera 19:04 Senát ve středu po rozsáhlé debatě schválil poslanecký...

Vytrvalý déšť přidělává práci hasičům

-

včera 16:41 aktualizováno Kvůli vytrvalým dešťům zasahovali zatím...

Podezřelých tendrů ve zdravotnictví bude hodně, naznačuje prověrka ministra

-

včera 16:22 Ministerstvo zdravotnictví obdrželo první informace o...

Parkanová uspěla se stížností na pokutu za zveřejnění protokolů

-

včera 16:14 Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová uspěla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů