Kultura

Mona Lisa české avantgardy do aukce

21.9.2007 14:27 Za Monu Lisu české avantgardy by mohl být označen obraz Josefa Čapka Děvče v růžových šatech, který bude v neděli 23. září největší atrakcí aukce Galerie Art v pražském Hotelu Hilton. Dílo pochází ze sbírky historika umění Jaroslava Borovičky, který obraz zakoupil ve 30. letech přímo od malíře, ale v roce 1959 mu byl zabaven a umístěn dočasně do Národní galerie.

Před patnácti roky ho (letos pětadevadesátiletý!) Borovička získal zpět -kromě restituce po továrníkovi Jindřichu Waldesovi šlo v Praze o největší kolekci moderního umění vrácenou původnímu majiteli.

Děvče v růžových šatech patří mezi Borovičkovými obrazy mezi absolutní skvosty.

Koupel nohou za 9,3 miliónů

Galerie Art je dosud držitelem rekordu za nejdražšího Čapka. Před rokem se jim podařilo na dražbě klasiků moderního umění v Hiltonu prodat jeho obraz Koupel nohou za 9,3 miliónu Kč (cena je uvedena bez provize) a v současné době jde o druhé nejdražší dílo na českém aukčním trhu.

Dívka by mohla tento rekord překonat. "Je to unikátní obraz. Něžný, krásný, pohledný. I Čapek si ho velmi vážil a vystavil ho na dvou legendárních výstavách skupiny Tvrdošíjných. Dlouho nebylo tak významné dílo na domácím aukčním trhu. Vyvolávací cenu jsme stanovili na 2,2 miliónu korun a předpokládáme, že o tak mimořádné dílo se strhne velký dražební souboj," řekl Právu Vladimír Neubert, majitel Galerie Art.

Přes 400 dražebních věcí

Nedělní aukce 23. září nabídne i dalších 414 obrazů a soch předních českých a slovenských malířů z 19. a 20. století v souhrnné ceně zhruba 22 miliónů Kč. Obraz s nejvyšší vyvolávací cenou je kubistické Poprsí muže od Antonína Procházky, jehož dražba začíná na částce 3,2 miliónu korun. Galerie Art drží i rekord v případě tohoto malíře - v roce 2006 prodala jeho Kopretiny za 7,1 miliónu korun a jde o třetí nejdražší dílo vydražené v ČR.

Výběr významných obrazů, které byly pro veřejnost vystaveny v sídle Galerie Art na Staroměstském náměstí, slibuje, že aukce se opět stane největší událostí na podzimním českém aukčním trhu.

kul, Právo

nahoru

Kultura:

Zpěvák MikAel si troufnul na cover Petera Gabriela

-

dnes 18:59 Video: Český zpěvák a hudebník MikAel natočil novou...

Režisér X-Menů chce oživit Rudou Sonju, téměř legendární béčko z 80. let

-

dnes 17:04 Osmdesátá léta zažívají velký návrat ve filmu i v...

Captain Marvel nabízí první trailer

-

dnes 16:03 Video: Captain Marvel je novou hvězdou ze světa...

Ester Geislerová hraje v dramatu finského režiséra

-

dnes 14:50 Mona je název filmového dramatu, který ve Finsku a v ČR...

Zpěvačka SA B. přichází s prvním singlem Voda

-

dnes 13:00 Video: Voda je prvním singlem zpěvačky SA B., celým...

Ivan Kral: Některým věcem pořád nemohu uvěřit

-

dnes 12:46 Ve Spojených státech žijící český kytarista, zpěvák a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů