Domácí

Po deštivých dnech přijde babí léto

11.9.2007 19:10 Po dešťové vlně, jež v posledních dnech zasáhla Česko a přinesla i lokální záplavy, přichází tento týden babí léto. Znamená to sice studená rána, ale i odpolední teploty kolem dvaceti stupňů Celsia a téměř jasnou oblohu. Teploty a srážky by měly být po zbytek měsíce v průměru. Interval průměrných teplot pro období od 10. září do 10. října činí 12,6 až 13,6 stupně.

Středa bude ještě chladnější. Z počátku dne bude přetrvávat proměnlivá oblačnost s dešťovými přeháňkami. Srážkové úhrny by však již neměly být velké. Od západu se bude ve večerních hodinách obloha vyjasňovat. "To je předzvěst babího léta," řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 13 až 17 stupni.

Ve čtvrtek bude obloha jasná až skorojasná. Ráno ale bude celkem chladno, a to devět až čtyři stupně. "Bude to jedno z nejchladnějších rán," upřesnila meteoroložka. Odpoledne do ČR začne od jihozápadu proudit teplý vzduch, odpolední maxima se dostanou až na 20 stupňů.

V pátek bude jasno až skoro jasno, ranní minima osm až čtyři stupně. Odpolední teploty budou mezi 18 až 22 stupni.

"Podobný by měl být celý víkend," dodala Honsová s tím, že bude polojasno až skoro jasno. Rána budou studená s mlhami, odpoledne by ale rtuť teploměru měla kolísat mezi 19 až 23 stupni.

Zbytek září by už měl být teplotně i srážkově průměrný

Po jedenácti abnormálně teplých měsících byly teploty na počátku září podprůměrné. V první zářijové dekádě dosáhla podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu průměrná teplota 12 stupňů, což je o 2,3 stupně méně, než činí dlouhodobý průměr pro toto období. Napršel více než trojnásobek obvyklého množství srážek, což vyvolalo lokální záplavy.

V prvních deseti dnech září spadlo průměrně 72 litrů vody na metr čtvereční, přitom normál činí 22 litrů. Nejvíc srážek meteorologové zaznamenali na severní Moravě a ve Slezsku, kde spadlo průměrně 136 litrů vody na metr čtvereční.

Zbytek září už by měl být srážkově i teplotně průměrný. Interval průměrných teplot pro období od 10. září do 10. října činí 12,6 až 13,6 stupně.

znk, Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Zrušit neplacenou nemocenskou? Komunisté Hamáčkův návrh vítají, pravice to odmítá

-

dnes 20:22 Slova nového předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který krátce...

MPSV podalo trestní oznámení kvůli zneužití bezpečnostních systémů

-

dnes 18:43 Ministerstvo práce podalo minulý týden trestní oznámení...

Zemřel hrdina z druhé světové války Miroslav Liškutín

-

dnes 16:40 aktualizováno Ve Velké Británii v pondělí zemřel...

Babiš si stěžuje na zdraví. Problémy přičítá smrtícímu pracovnímu tempu a stresu

-

dnes 14:38 Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v...

Až 1,2 miliónu na ordinaci. Ministerstvo podpoří zubaře v odlehlejších oblastech

-

dnes 14:08 Ministerstvo zdravotnictví finančně podpoří vznik...

Libeňský most není kulturní památkou, může se zbourat

-

dnes 11:23 aktualizováno Ministerstvo kultury v pondělí oznámilo,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby