Domácí

Po deštivých dnech přijde babí léto

11.9.2007 19:10 Po dešťové vlně, jež v posledních dnech zasáhla Česko a přinesla i lokální záplavy, přichází tento týden babí léto. Znamená to sice studená rána, ale i odpolední teploty kolem dvaceti stupňů Celsia a téměř jasnou oblohu. Teploty a srážky by měly být po zbytek měsíce v průměru. Interval průměrných teplot pro období od 10. září do 10. října činí 12,6 až 13,6 stupně.

Středa bude ještě chladnější. Z počátku dne bude přetrvávat proměnlivá oblačnost s dešťovými přeháňkami. Srážkové úhrny by však již neměly být velké. Od západu se bude ve večerních hodinách obloha vyjasňovat. "To je předzvěst babího léta," řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 13 až 17 stupni.

Ve čtvrtek bude obloha jasná až skorojasná. Ráno ale bude celkem chladno, a to devět až čtyři stupně. "Bude to jedno z nejchladnějších rán," upřesnila meteoroložka. Odpoledne do ČR začne od jihozápadu proudit teplý vzduch, odpolední maxima se dostanou až na 20 stupňů.

V pátek bude jasno až skoro jasno, ranní minima osm až čtyři stupně. Odpolední teploty budou mezi 18 až 22 stupni.

"Podobný by měl být celý víkend," dodala Honsová s tím, že bude polojasno až skoro jasno. Rána budou studená s mlhami, odpoledne by ale rtuť teploměru měla kolísat mezi 19 až 23 stupni.

Zbytek září by už měl být teplotně i srážkově průměrný

Po jedenácti abnormálně teplých měsících byly teploty na počátku září podprůměrné. V první zářijové dekádě dosáhla podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu průměrná teplota 12 stupňů, což je o 2,3 stupně méně, než činí dlouhodobý průměr pro toto období. Napršel více než trojnásobek obvyklého množství srážek, což vyvolalo lokální záplavy.

V prvních deseti dnech září spadlo průměrně 72 litrů vody na metr čtvereční, přitom normál činí 22 litrů. Nejvíc srážek meteorologové zaznamenali na severní Moravě a ve Slezsku, kde spadlo průměrně 136 litrů vody na metr čtvereční.

Zbytek září už by měl být srážkově i teplotně průměrný. Interval průměrných teplot pro období od 10. září do 10. října činí 12,6 až 13,6 stupně.

znk, Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Jako bych slyšel Okamuru, káral Dolejš Filipa

-

dnes 05:22 V otázce, zdali nominace Miroslava Pocheho do čela...

Invalidní vozík změnili na trojkolku

-

včera 20:13 Jmenuje se Bikedoo a vozíčkářům už brzy umožní, aby si...

Paroubek trvá na kandidatuře do Senátu, i když ho vedení ČSSD nechce

-

včera 18:57 aktualizováno Někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří...

Labutě si letos užívají výjimečný babyboom

-

včera 18:00 Tolik labutích mláďat jako v letošní sezóně...

Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání

-

včera 17:16 Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová obdržela...

Klokan Zuzaňák už je doma

-

včera 15:59 Zhruba po týdnu urputného snažení se královéhradeckým...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů