Zahraniční

Hladiny řek na jihozápadě Slovenska začaly stoupat

9.9.2007 18:37 Zatímco na většině míst střední Evropy, které v uplynulých dnech zasáhla velká voda, nebezpečí dalších záplav pominulo, na jihozápadě Slovenska byl v neděli vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Výrazněji stoupat začaly hladiny v oblasti soutoku Dunaje a Váhu.

Vodohospodáři očekávají, že voda bude stoupat až do pondělního večera, především na Váhu mezi Kolárovem a Komárnem a na Dunaji mezi Komárnem a Štúrovem. Nevylučují ani třetí stupeň povodňové aktivity.

Za poslední den se mírně zvýšily také hladiny řek na slovenském severozápadě. Největší problémy způsobila na severozápadě řeka Kysuca, která se v pátek na několika místech vylila z břehů.

Na Slovensku, kde převážnou část tohoto týdne pršelo, intenzivní srážky ustaly v sobotu. Meteorologové na neděli předpovídali už jen proměnlivou oblačnost s možným výskytem přeháněk nebo deště. Na západě země hladiny řek již stoupat přestaly, Dunaj v okolí Bratislavy začal opadávat, stejně tak se většinou ustálily vody řeky Moravy a na některých jejích úsecích už hladina také poklesla.

Poláci začali s úklidem

Na jihu Polska, kde si povodeň vyžádala tři oběti a způsobila vysoké škody, začali lidé s úklidem. Do postižených oblastí míří hasiči z celé země: mají místním pomoci s odstraňováním nánosů bahna z domů. Uklidňuje se i situace v Rakousku i Česku. V některých částech Slovenska je obdobný vývoj, jen

Záplavy v Polsku způsobil rovněž vytrvalý déšť, který zvedl hladiny řek. Situaci navíc zhoršila povodňová vlna, která do Polska dorazila z České republiky. Pohotovost trvá v Podkarpatském vojevodství, kde se ještě několik evakuovaných nemůže vrátit do svých domovů.

Rakousko už záplavy nečeká

V Rakousku už s nebezpečím dalších záplav i přes vysokou úroveň hladiny řady řek nepočítají. Jen v obci Ebergassing na jihovýchod od Vídně se z břehů rozlila říčka Fischa a hasiči museli odčerpávat vodu z několika sklepů.

Záplavy v této alpské zemi způsobily hlavně komplikace v dopravě. Okres Lilienfeld v Dolním Rakousku byl vyhlášen za oblast postiženou katastrofou, nejvyšší stupeň pohotovosti platil kromě jiných také v dolnorakouském hlavním městě Sankt Pölten.

Hladiny jihočeských řek během soboty i dnešní noci opět poklesly a v kraji už dnes ráno neplatil žádný stupeň povodňové aktivity. Stále klesají také hladiny řek v Moravskoslezském kraji.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

dnes 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...

Turisty oblíbený indonéský ostrov Lombok zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 08:09 Video: aktualizováno Zemětřesení o síle 6,3 stupně v...

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 Video: V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů