Koktejl

Za knihu o princezně Masako hrozí autorovi smrt

25.8.2007 12:36 Australský novinář Ben Hills, autor kontroverzní knihy o japonské korunní princezně s názvem Princezna Masako: vězenkyně chryzantémového trůnu, čelí výhružkám, že bude zabit. Krátce po vydání kontroverzní knihy mu začaly chodit na jeho e-mailovou adresu.

Nátlaku čelí také Akira Kitagawa, šéf tokijského vydavatelství Daisan-šokan, jež biografii do japonštiny přeložilo. Japonská ultrapravice požadovala, aby se publikace vůbec neobjevila na trhu.

Pak tlak ještě zesílil a firmu musí střežit policie. Počátkem měsíce se navíc Kitagawa stal obětí záměrné diskreditace, když o něm týdeník Šinčó tvrdil, že v mládí působil v jedné teroristické organizaci.

Vláda žádala omluvu

Kniha vyšla  v nakladatelství Random House loni v listopadu , v prosinci pak v Austrálii a v USA, v obou zemích se vyšvihla mezi bestsellery. V březnu se měla dostat k japonským čtenářům.

Původní vydavatel - nakladatelství Kodanša - couvla v únoru od smlouvy. I když se Hills snažil ze všech sil, nikdy s Masako nesměl pohovořit osobně. Několikaleté konzultace s odborníky a členy císařské rodiny mu však dovolily podat obraz velmi složité a přitom křehké osobnosti princezny.

Korunní princezně Masako a princ Naruhito spolu se svou dcerkou - princeznou Aiko. Foto Reuters

Císařská rodina žije v souladu s velmi přísnými tradicemi. Pracovníci dvorního protokolu kontroluji veškerý tisk a především elektronická média. Po léta prý personál utajoval i takové detaily, jako jaké kočky a psy v paláci chovají. Hills cenzuru bez skrupulí obešel.

Princezna ze zkumavky

V knize Hills naznačuje, že Masako se stala obětí šikany dvorních byrokratů. A také že její dcera - princezna Aiko-  je ze zkumavky. Podle Hillse se také  Masako pokusila o sebevraždu.

Masako Owadová (43), dcera špičkového diplomata, vystudovala prestižní univerzity na třech kontinentech - v Harvardu, Oxfordu a Tokiu. Hovoří anglicky, německy a francouzsky a čekala ji hvězdná diplomatická kariéra.

Korunní princ Naruhito ( 47 ), který chodil i s americkou herečkou Brooke Shieldsovou, hledal nevěstu deset let. V roce 1993 se s Masako vzali. Roucho princezny vážilo při obřadu čtrnáct kilogramů a toto břímě v přeneseném smyslu slova ze sebe křehká žena už nikdy nesetřásla - jedním z důvodů jejího trápení byl velký tlak, aby přivedla na svět následníka trůnu.

Vladimír Plesník , Novinky, Právo

nahoru

Koktejl:

Ve Filadelfii utekla kráva z živého betlému, dvakrát během jednoho dne

-

dnes 09:56 Video: Policisté z americké Filadelfie měli ve čtvrtek...

Australské město obléhá obrovské hejno kaloňů

-

dnes 02:30 Video: Obyvatelé Charters Towers ležícího v australském...

Vědci našli způsob, jak oživit vyhynulého vakovlka tasmánského

-

včera 18:54 Australští vědci provedli rozsáhlou studii DNA...

Bezdomovec stál přes dvě hodiny v dešti, aby ochránil tašku plnou peněz

-

včera 14:57 Poctivost se vyplácí. Své o tom ví bezdomovec James...

Princ Harry bude mít svatbu s herečkou Markleovou 19. května

-

včera 14:44 Britský princ Harry a americká herečka Meghan...

Hasič se na ledě probořil i se zachraňovaným psem

-

včera 10:20 Video: Záchrana uvázlého psa se uskutečnila na konci...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby