Koktejl

Krucifix, nalezený v odpadcích, měl hodnotu 11 mil. Kč

17.8.2007 15:37 Měděný pozlacený 800 let starý krucifix nalezený před třemi lety v odpadkovém kontejneru v rakouském zimním rezortu Zell am See byl oceněn částkou v hodnotě přesahující 11 miliónů korun. Středověký krucifix vyrobený ve francouzském městě Limoges okolo roku 1200 byl součástí polské sbírky vyvezené do Rakouska během nacistické okupace. Informovala o tom ve čtvrtek rakouská policie.

Předmět objevila až v roce 2004 jedna sběratelka starého porcelánu poté, co se rozhodla prohrabat kontejner plný věcí po právě zesnulém sousedovi. "Zeptala se pozůstalých, zda si může krucifix ponechat a oni jí to povolili," řekl mluvčí policie.

Minulý měsíc žena ukázala nález známému a společně se rozhodli, že krucifix předají na ocenění do muzea. Tomu se podařilo zjistit, že se jedná o artefakt, jenž byl během 2. světové války ukryt majiteli v podzemních prostorách jednoho domu ve Varšavě.

Skrýš objevili nacisté v roce 1941 a její obsah převezli do polského národního muzea a posléze do rakouského Bruck an der Grossglocknerstrasse poblíž Zell am See. "Tam se stopa ztrácí. Nevíme, jak se krucifix dostal do Zell am See," dodal zástupce policie.

Muzeum, které má nyní předmět v držení, dosud nerozhodlo o výši odměny pro ženu, která krucifix v hodnotě více než 11 miliónů korun, odevzdala. O nález se zajímá i Polsko. Ministerstvo kultury již kontaktovalo londýnskou organizaci, která zastupuje potomky bývalých vlastníků uměleckých předmětů, jimž byl během války zcizen jejich majetek.

rei, The Times, msnbc, Novinky

nahoru

Koktejl:

Uhynul jediný lední medvěd, který se narodil v tropech

-

dnes 09:46 V zoologické zahradě v Singapuru ve středu utratili...

Letadlo muselo přerušit start, na palubě byli zloději

-

dnes 07:53 Nepříjemné chvíle si prožili cestující na lince...

Ostravské slůně roste jako z vody, váží už téměř půl tuny

-

včera 17:32 Mladý sameček slona indického, který se v ostravské...

Zatím bezejmenný syn vévodkyně Kate a prince Williama má už oficiální suvenýry

-

včera 16:29 Britská královská umělecká sbírka Royal Collection v...

Druhý syn Kate a Williama to nebude mít snadné, třetí potomci královské rodiny měli odjakživa trable

-

včera 15:23 Vévodkyně Kate, manželka britského korunního prince...

Uštkl ho chřestýš a napadl medvěd, teď mladík přežil i boj se žralokem

-

včera 11:52 Dvacetiletý Dylan McWilliams z amerického Colorada,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby