Koktejl

Krucifix, nalezený v odpadcích, měl hodnotu 11 mil. Kč

17.8.2007 15:37 Měděný pozlacený 800 let starý krucifix nalezený před třemi lety v odpadkovém kontejneru v rakouském zimním rezortu Zell am See byl oceněn částkou v hodnotě přesahující 11 miliónů korun. Středověký krucifix vyrobený ve francouzském městě Limoges okolo roku 1200 byl součástí polské sbírky vyvezené do Rakouska během nacistické okupace. Informovala o tom ve čtvrtek rakouská policie.

Předmět objevila až v roce 2004 jedna sběratelka starého porcelánu poté, co se rozhodla prohrabat kontejner plný věcí po právě zesnulém sousedovi. "Zeptala se pozůstalých, zda si může krucifix ponechat a oni jí to povolili," řekl mluvčí policie.

Minulý měsíc žena ukázala nález známému a společně se rozhodli, že krucifix předají na ocenění do muzea. Tomu se podařilo zjistit, že se jedná o artefakt, jenž byl během 2. světové války ukryt majiteli v podzemních prostorách jednoho domu ve Varšavě.

Skrýš objevili nacisté v roce 1941 a její obsah převezli do polského národního muzea a posléze do rakouského Bruck an der Grossglocknerstrasse poblíž Zell am See. "Tam se stopa ztrácí. Nevíme, jak se krucifix dostal do Zell am See," dodal zástupce policie.

Muzeum, které má nyní předmět v držení, dosud nerozhodlo o výši odměny pro ženu, která krucifix v hodnotě více než 11 miliónů korun, odevzdala. O nález se zajímá i Polsko. Ministerstvo kultury již kontaktovalo londýnskou organizaci, která zastupuje potomky bývalých vlastníků uměleckých předmětů, jimž byl během války zcizen jejich majetek.

rei, The Times, msnbc, Novinky

nahoru

Koktejl:

Armáda porozbíjela mobily padesáti vojákům, aby zamezila používání sociálních sítí

-

včera 18:08 Vojenští důstojníci indické armády nařídili zničení...

Nový miláček pražské zoo čekal na jméno měsíc, venku ale dovádí od prvního dne

-

včera 11:15 Video: Před měsícem se v pražské zoologické zahradě...

V ulicích New Yorku se objevily garáže pro psy

-

včera 03:00 Video: Bojíte se nechat svého psa na ulici, zatímco...

Vesničané zachránili zatoulaného dvoumetrákového sumce

-

16.12. 16:51 Skupina vesničanů z thajské provincie Phatthalung se...

Ve Filadelfii utekla kráva z živého betlému, dvakrát během jednoho dne

-

16.12. 09:56 Video: Policisté z americké Filadelfie měli ve...

Australské město obléhá obrovské hejno kaloňů

-

16.12. 02:30 Video: Obyvatelé Charters Towers ležícího v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby