Zahraniční

Rozestavěný nejvyšší mrakodrap Číny zachvátil požár

14.8.2007 16:51 Požár propukl v úterý na stavbě nejvyššího mrakodrapu v Číně. Oheň, který začal odpoledne hořet v budově rozestavěného šanghajského Světového finančního centra, se podařilo rychle uhasit, uvedla francouzská tisková agentura AFP. Přestože si nevyžádal žádné oběti, zdrží výstavbu budovy.

Představitelé města i stavební firmy odmítli poskytnout další podrobnosti k příčinám a následkům požáru. Čekají na závěry expertů. Fotografie zachycovaly slabý sloup dýmu stoupající z horní třetiny skeletu budovy, která má vyrůst do výše 492 metrů.

Požár propukl v 26. patře rozestavěné budovy v 16:40 místního času, uvedl u Robert Hindman, obchodní manažer japonské společnosti Mori, která mrakodrap staví. Ani neví, zda byl při požáru někdo zraněn, zdravotníci však nikoho neošetřovali. "Stále jsme v procesu zjišťování, co se přesně stalo," řekl Hindman.

Hasiči dorazili na místo požáru v 16:50. Požár dostali podle svých slov rychle pod kontrolu, i když ještě v šest večer bylo vidět dým stoupající z budovy.

Stavbu provázejí potíže

Projekt pronásledují potíže a rozpory už od roku 1997, kdy byla zahájena stavba. Ta byla přerušena po krizi na asijských finančních trzích v letech 1997 a 1998. Ve výstavbě se pokračovalo až v roce 2003, s tím, že v budově bude i šestihvězdičkový hotel, obchody, muzeum a rozhledna. Budova, která měla přijít na 910 miliónů dolarů, měla být dostavěna v roce 2008.

Rozhodně však už nebude čínská stavba nejvyšší na světě, jak tvůrci původně plánovali, protože rekord drží v současnosti 101 patrový mrakodrap na Tchajwanu v Tchajpeji s 508 metry. Ještě vyšší bude dubajská věž Burdž Dubaj, která možná dosáhne osmi set metrů. Ta má být dostavěna příští rok.

aš, Forbes, Bloomberg, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Súdánská dívka odsouzená k smrti za vraždu manžela, popsala, jak byl násilnický

-

dnes 19:27 Devatenáctiletá Súdánka, která v sebeobraně zabila...

Občanům EU žijícím v Británii budou stačit odpovědi na tři prosté otázky

-

dnes 17:20 Pokud budou chtít občané EU žít i po brexitu ve...

Členské země mají právo odejmout postavení uprchlíka, tvrdí soud EU

-

dnes 16:38 Ustanovení směrnice Evropské unie o uprchlících, která...

Rakousko se soustředí na boj s migrací, řekl na summitu s V4 Kurz

-

dnes 16:03 aktualizováno Evropská unie se za nadcházejícího...

Transatlantické pouto slábne, ale mělo by být zachováno, řekl šéf NATO

-

dnes 15:38 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens...

Ať dají malého Trumpa do klece s pedofily, napsal herec Fonda

-

dnes 15:08 První dáma USA Melania Trumpová požádala ochrannou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů