Zahraniční

Rozestavěný nejvyšší mrakodrap Číny zachvátil požár

14.8.2007 16:51 Požár propukl v úterý na stavbě nejvyššího mrakodrapu v Číně. Oheň, který začal odpoledne hořet v budově rozestavěného šanghajského Světového finančního centra, se podařilo rychle uhasit, uvedla francouzská tisková agentura AFP. Přestože si nevyžádal žádné oběti, zdrží výstavbu budovy.

Představitelé města i stavební firmy odmítli poskytnout další podrobnosti k příčinám a následkům požáru. Čekají na závěry expertů. Fotografie zachycovaly slabý sloup dýmu stoupající z horní třetiny skeletu budovy, která má vyrůst do výše 492 metrů.

Požár propukl v 26. patře rozestavěné budovy v 16:40 místního času, uvedl u Robert Hindman, obchodní manažer japonské společnosti Mori, která mrakodrap staví. Ani neví, zda byl při požáru někdo zraněn, zdravotníci však nikoho neošetřovali. "Stále jsme v procesu zjišťování, co se přesně stalo," řekl Hindman.

Hasiči dorazili na místo požáru v 16:50. Požár dostali podle svých slov rychle pod kontrolu, i když ještě v šest večer bylo vidět dým stoupající z budovy.

Stavbu provázejí potíže

Projekt pronásledují potíže a rozpory už od roku 1997, kdy byla zahájena stavba. Ta byla přerušena po krizi na asijských finančních trzích v letech 1997 a 1998. Ve výstavbě se pokračovalo až v roce 2003, s tím, že v budově bude i šestihvězdičkový hotel, obchody, muzeum a rozhledna. Budova, která měla přijít na 910 miliónů dolarů, měla být dostavěna v roce 2008.

Rozhodně však už nebude čínská stavba nejvyšší na světě, jak tvůrci původně plánovali, protože rekord drží v současnosti 101 patrový mrakodrap na Tchajwanu v Tchajpeji s 508 metry. Ještě vyšší bude dubajská věž Burdž Dubaj, která možná dosáhne osmi set metrů. Ta má být dostavěna příští rok.

aš, Forbes, Bloomberg, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Indonésie zastavila budování nových plantáží pro palmový olej

-

dnes 20:28 Indonéský prezident Joko Widodo ve čtvrtek podepsal...

Dcera v Bratislavě utloukla válečkem matku, hrozí jí až doživotí

-

dnes 19:34 Kuchyňským válečkem utloukla v noci na čtvrtek v...

Střelba v USA nedaleko Baltimoru si vyžádala několik mrtvých

-

dnes 16:29 Video: aktualizováno Několik mrtvých a několik...

Posádka letadla zapomněla zapnout regulaci tlaku, cestující krváceli z nosu

-

dnes 15:49 Více než třicet cestujících muselo být v Indii...

Kim Čong-un daroval dvě tuny Krále hub jihokorejskému prezidentovi

-

dnes 15:46 Dvě tuny hub matsutake (čirůvka větší) dal...

Unie posílí kvůli migraci hranici a chce spolupracovat s Afrikou

-

dnes 15:27 aktualizováno Lepší ochrana vnější hranice Evropské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů