Zahraniční

Bush s Brownem zahájili novou éru britsko-amerických vztahů

30.7.2007 09:03 Nový britský premiér Gordon Brown a prezident USA George Bush zahájili v noci na pondělí setkáním v Camp Davidu novou éru vzájemné spolupráce. Brown již před svou první cestou do USA v premiérském úřadu odmítl spekulace o ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi. Británie bude podle něj dál podporovat Washington v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Gordon Brown převzal funkci předsedy britské vlády po Tonym Blairovi [celá zpráva], jenž měl k americkému prezidentovi blízko a podporoval jeho kroky na Blízkém východě, včetně invaze do Iráku. Intervence v Iráku a následný vývoj v zemi se nakonec stal jedním z důvodů, proč Britové žádali odchod premiéra Blaira.

Pozorovatelé proto po příchodu Browna předpovídali částečné ochlazení vztahů mezi Británií a Spojenými státy. Londýn navíc počátkem letošního roku oznámil částečné stažení svých sil z Iráku [celá zpráva] a jeho pokračování potvrdil i na konci předminulého týdne. [celá zpráva]

Brown však již před cestou do USA odmítl spekulace, že jeho nástupem vztahy obou zemí ochladly. [celá zpráva] Kromě jiného zdůraznil, že Británie bude dále aktivně podporovat Spojené státy v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Gordon Brown s Georgem Bushem jednali i o celé škále dalších témat od světového obchodu, klimatických změn a amerických plánů na vybudování základny protiraketové obrany v Evropě až po problematiku Iráku, Kosova, Íránu či Dárfúru.

Novinky, ČTK, BBC, CNN

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby