Zahraniční

Bush s Brownem zahájili novou éru britsko-amerických vztahů

30.7.2007 09:03 Nový britský premiér Gordon Brown a prezident USA George Bush zahájili v noci na pondělí setkáním v Camp Davidu novou éru vzájemné spolupráce. Brown již před svou první cestou do USA v premiérském úřadu odmítl spekulace o ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi. Británie bude podle něj dál podporovat Washington v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Gordon Brown převzal funkci předsedy britské vlády po Tonym Blairovi [celá zpráva], jenž měl k americkému prezidentovi blízko a podporoval jeho kroky na Blízkém východě, včetně invaze do Iráku. Intervence v Iráku a následný vývoj v zemi se nakonec stal jedním z důvodů, proč Britové žádali odchod premiéra Blaira.

Pozorovatelé proto po příchodu Browna předpovídali částečné ochlazení vztahů mezi Británií a Spojenými státy. Londýn navíc počátkem letošního roku oznámil částečné stažení svých sil z Iráku [celá zpráva] a jeho pokračování potvrdil i na konci předminulého týdne. [celá zpráva]

Brown však již před cestou do USA odmítl spekulace, že jeho nástupem vztahy obou zemí ochladly. [celá zpráva] Kromě jiného zdůraznil, že Británie bude dále aktivně podporovat Spojené státy v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Gordon Brown s Georgem Bushem jednali i o celé škále dalších témat od světového obchodu, klimatických změn a amerických plánů na vybudování základny protiraketové obrany v Evropě až po problematiku Iráku, Kosova, Íránu či Dárfúru.

Novinky, ČTK, BBC, CNN

nahoru

Zahraniční:

Pracovnici britské ambasády v Libanonu našli mrtvou u silnice

-

dnes 07:53 Policie v Libanonu vyšetřuje vraždu zaměstnankyně...

Chilským prezidentem je znovu miliardář Piňera

-

dnes 06:10 Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý...

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby