Ekonomika

Deštivé počasí v severní Evropě může zdražit pivo

26.7.2007 20:22 Deštivé léto v severní Evropě ohrožuje i ceny piva. Déšť totiž přišel v době, kdy se připravuje sklizeň sladovnického ječmene a mohl by zhoršit jak jeho sklizené množství, tak kvalitu. Někteří producenti piva v Evropě již varují, že případný další růst cen ječmene by je donutil ke zdražení piva.

"Déšť na poslední chvíli zhoršuje kvalitu jarního ječmene a ten je pak vhodný pouze jako krmivo," řekl jeden z německých obchodníků s ječmenem. "Pokud deště poškodí sklizeň, budou v příštích měsících hlavním tématem ceny sladu," dodal generální ředitel Asociace německých producentů sladu Michael Lerch.

Ječmen a slad jsou důležité složky při vaření piva. Cena jarního ječmene v Německu od počátku letošního roku vzrostla o 50 eur na 260 eur za tunu. Ceny sladu se od ledna zvýšily o 80 eur na 475 eur za tunu.

Přesné údaje o sklizni budou až za několik týdnů

Lerch dodal, že přesné údaje o sklizni ječmene by měly být známé za několik týdnů. Pokud nebude dostatek ječmene, budou se muset najít jiné zdroje. Pivo lze vařit i z ječmene určeného pro krmivo, jak se tomu již stalo několikrát v minulosti. Na kvalitě piva se to nepodepíše, výroba piva je však problémovější.

Němečtí výrobci piva uvažují o zvýšení cen kvůli růstu nákladů na suroviny, avšak cenová válka mezi supermarkety je v těchto snahách brzdí. Podle mluvčího Asociace německých pivovarů Marca-Olivera Huhnholze se tak ceny piva v Německu za posledních deset let příliš nezvýšily a některé společnosti se tak musí neustále zaměřovat na zlepšení výkonnosti.

Ceny piva ve Francii kvůli vyšším cenám ječmene zatím nestouply, avšak pivovary varují, že se tak může stát v příštích týdnech, pokud ceny dále porostou. Podle šéfa francouzské pivovarnické skupiny Brasseurs by ceny mohly kvůli drahému ječmenu stoupnout o pět až sedm procent. Francouzský pivovar Kronenburg, který má na trhu v zemi podíl 38 procent, se chystá situaci zhodnotit v září.

Producenti sladu v Británii stále doufají, že dodávky budou dostatečné, ačkoliv ceny jsou zde také vysoké. V loňském roce se ceny sladového ječmene v zemi zvýšily o 40 až 50 procent a na celkových nákladech na slad se podílejí až 70 procenty. "Počasí v Británii doposud mírně věci narušilo, avšak nezpůsobilo zatím obavy o kvalitu," řekl výkonný ředitel britské asociace sladovníků Colin West.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Čína a USA jsou na prahu obchodní války

-

včera 20:36 Spojené státy v pátek podaly u Světové obchodní...

Inspekce upozornila na falšovaný med, na etiketě je neexistující výrobce

-

včera 13:10 Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI)...

Akcie Facebooku klesly nejvíce za posledních šest let

-

včera 11:47 Akcie sociální sítě Facebook tento týden klesly o 13...

Venezuela kvůli hyperinflaci škrtne na bankovkách tři nuly

-

23.3. 20:58 Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil změnu v...

Trump nejprve mlžil, pak rozpočet podepsal. Ale prý už naposledy

-

23.3. 18:44 aktualizováno Americký prezident Donald Trump...

Kofole loni klesly tržby na sedm miliard

-

23.3. 17:30 aktualizováno Nápojářské skupině Kofola loni klesly...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby