Zahraniční

Vydání bulharských sester z Libye je prý na spadnutí

23.7.2007 12:42 O vydání odsouzených bulharských zdravotníků jedná v Tripolisu manželka francouzského prezidenta Cécilia Sarkozyová a komisařka pro zahraniční vztahy EU Benita Ferrerová-Waldnerová. Ve středu by měl podle Tripolis navštívit i prezident Nicolas Sarkozy.

"Očekávám, že vyjednávání skončí dnes," uvedl Kalfin, podle kterého jde nyní o čistě politická jednání. "Pokud Libyjci ukážou dobrou politickou vůli, předání (zdravotníků) může proběhnout velmi rychle," dodal. 

Profily vezněných zdravotníků zde

V Tripolisu o co nejrychlejším propuštění zdravotníků jedná komisařka pro zahraniční vztahy EU Benita Ferrerová-Waldnerová a žena francouzského prezidenta Cécilia Sarkozyová, která se podle některých zpráv dokonce setkala s nejvyšším libyjským představitelem Muamarem Kaddáfím. 

Návštěvu Sarkozyové v Libyi telefonicky dohodli předseda Evropské komise José Manuel Barroso a francouzský prezident Niclas Sarkozy.  Francouzský týdeník Le Point s odvoláním na zdroj blízký libyjské vládě v této souvislosti uvedl, že podle zamýšleného scénáře by pětice sester a lékař zadržovaní odletěli do Sofie na palubě francouzského letounu v doprovodu Sarkozyové.

Chronologický přehled kauzy zdravotníků najdete zde

Libyi ve středu údajně navštíví prezident Sarkozy, který prý slíbil Tripolisu lékařské vybavení. Jeho návštěvu, se kterou počítá libyjská strana, však Elysejský palác zatím oficiálně nepotvrdil.

Trest smrti změněn na doživotí

Pět bulharských sester a palestinského lékaře libyjské soudy opakovaně odsoudily k trestu smrti za to, že údajně úmyslně nakazili virem HIV více než 438 dětí, z nichž 56 již zemřelo na AIDS. [celá zpráva] Obvinění, kteří jsou ve vězení už od roku 1999, to popírají. Epidemie HIV se v nemocnici objevila ještě před jejich příjezdem.

Tresty smrti jim minulý týden libyjská Nejvyšší soudní rada změnila na doživotní vězení poté, co každá z postižených rodin dostala odškodné ve výši miliónu dolarů.  [celá zpráva]

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Londýn trvá na setrvání Severního Irska ve vnitřním trhu Velké Británie

-

dnes 12:22 Britská vláda v pátek oznámila, že hodlá v rámci...

Policie vyhnala z centra Berlína lidi, likviduje půltunovou válečnou pumu

-

dnes 11:00 Video: V centru německé metropole Berlín odstartovala v...

Další vstřícný krok. Severní a Jižní Korea zprovoznily horkou linku

-

dnes 10:37 Severní a Jižní Korea v pátek zprovoznily horkou...

Ptal se, jak zatočit s práskači, píše v poznámkách exšéf FBI po schůzkách s Trumpem

-

dnes 10:03 Prostitutky, Putin, jak postupovat proti těm, kteří...

Čtvrtý Putinův mandát provázejí komplikace

-

dnes 08:49 Přestože do svého čtvrtého mandátu vplul Vladimir Putin...

Soud v Řecku povolil migrantům volný pohyb

-

dnes 08:22 Řecko musí na svém území umožnit volný pohyb migrantů,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby