AutoMoto

Renault Mégane na E85 se začíná vyrábět

25.6.2007 12:29 Francouzská automobilka po letech výroby lihových vozidel pro jihoamerické trhy konečně připravila vůz i pro Evropu. Zde se však nebude jednat o stoprocentní líh, ale o prosazovaný bioethanol E85.

Renault Mégane jezdící na pětaosmdesátiprocentní bioethanol se stane prvním skutečně sériovým vozem vyráběným pro Evropu.

Nový Mégane bude pracovat s klasickým zážehovým čtyřválcem o objemu 1,6 l. Jak zážehová, tak E85 jednotka mají shodný výkon a točivý moment - 80 kW. Změnila se však maximální rychlost a zrychlení. Bioethanol je samozřejmě poněkud pomalejší, i když jen o jediný km/h.

Změny se samozřejmě dotkly kompletně celého motoru. Musely být upraveny všechny těsnicí prvky, především se však muselo upravit vstřikování a řídící jednotka, která nyní dokáže zvládnout jakýkoliv poměr paliva a bioethanolu.

Důvod proč přeměna z jihoamerického vozu na evropský trvala tak dlouho je podle představitelů francouzského výrobce v různém složení paliv. Zatímco v Brazílii se biolíh vyrábí z cukrové třtiny (mnohem výtěžnější zdroj), v Evropě však z cukrové řepy či pšenice. Ačkoliv je výsledek přibližně stejný, bylo zapotřebí ověřit všechny faktory, které by mohly do změny paliva vstoupit.

Renault není první

Ačkoliv se automobilka Renault chlubí svým vozem, prvenství v počtu prodaných vozidel jezdících na E85 má jiná značka. Ve Švédsku jsou totiž již delší dobu rozšířené čerpací stanice na toto ekologické palivo a je zde tedy zázemí. Švédská značka Saab proto nabízí všechny své řady s možností spalování tohoto paliva.

Další značky v Evropě už také nabízí podobné vozy - uveďme například Ford a jeho systém FlexiFuel. Ovšem od ledna si prý budeme moci pořídit automobil poháněný E85 i od českého výrobce - Škody Auto. [celá zpráva]

E85

Jedná se o biopalivo, které je složené z 85 % z lihu vyrobeného z přírodních zdrojů, patnáct procent je klasický benzín. Výhodou je snížení emisí CO a CO2 asi o čtvrtinu.

jč, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Volkswagen oznámil cenu Polo R-Line pro ČR

-

dnes 10:40 VW Polo R-Line nemá žádný výkon navíc, je jen výbavovou...

Majitelé Fordu Mustang si můžou navrhnout vlastní logo

-

dnes 08:01 Známý znak pádícího ponyho na Fordech Mustang se změní....

Mladí lidé kupují z ojetých aut nejvíce hatchbacky Škoda, říká statistika

-

včera 17:25 Nejmladší zákazníci ojetin mají nejradši značku Škoda,...

Komfort prvořadý, ale na detaily se zapomnělo. První jízda s novým Citroënem C4 Cactus

-

včera 16:07 Obrazem: Reklama říká, že nový Citroën C4 Cactus je...

Bývalý zaměstnanec žaluje Teslu, prý vědomě prodávala vadná auta

-

včera 15:21 Bývalý regionální manažer automobilky Tesla tvrdí, že...

Vodíkový Hyundai Nexo ujede 800 kilometrů a čistí okolní vzduch

-

včera 14:08 Obrazem: Hyundai ukázal druhou generaci svého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby