AutoMoto

Renault Mégane na E85 se začíná vyrábět

25.6.2007 12:29 Francouzská automobilka po letech výroby lihových vozidel pro jihoamerické trhy konečně připravila vůz i pro Evropu. Zde se však nebude jednat o stoprocentní líh, ale o prosazovaný bioethanol E85.

Renault Mégane jezdící na pětaosmdesátiprocentní bioethanol se stane prvním skutečně sériovým vozem vyráběným pro Evropu.

Nový Mégane bude pracovat s klasickým zážehovým čtyřválcem o objemu 1,6 l. Jak zážehová, tak E85 jednotka mají shodný výkon a točivý moment - 80 kW. Změnila se však maximální rychlost a zrychlení. Bioethanol je samozřejmě poněkud pomalejší, i když jen o jediný km/h.

Změny se samozřejmě dotkly kompletně celého motoru. Musely být upraveny všechny těsnicí prvky, především se však muselo upravit vstřikování a řídící jednotka, která nyní dokáže zvládnout jakýkoliv poměr paliva a bioethanolu.

Důvod proč přeměna z jihoamerického vozu na evropský trvala tak dlouho je podle představitelů francouzského výrobce v různém složení paliv. Zatímco v Brazílii se biolíh vyrábí z cukrové třtiny (mnohem výtěžnější zdroj), v Evropě však z cukrové řepy či pšenice. Ačkoliv je výsledek přibližně stejný, bylo zapotřebí ověřit všechny faktory, které by mohly do změny paliva vstoupit.

Renault není první

Ačkoliv se automobilka Renault chlubí svým vozem, prvenství v počtu prodaných vozidel jezdících na E85 má jiná značka. Ve Švédsku jsou totiž již delší dobu rozšířené čerpací stanice na toto ekologické palivo a je zde tedy zázemí. Švédská značka Saab proto nabízí všechny své řady s možností spalování tohoto paliva.

Další značky v Evropě už také nabízí podobné vozy - uveďme například Ford a jeho systém FlexiFuel. Ovšem od ledna si prý budeme moci pořídit automobil poháněný E85 i od českého výrobce - Škody Auto. [celá zpráva]

E85

Jedná se o biopalivo, které je složené z 85 % z lihu vyrobeného z přírodních zdrojů, patnáct procent je klasický benzín. Výhodou je snížení emisí CO a CO2 asi o čtvrtinu.

jč, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Bývalý šéf Lamborghini Winkelmann nově povede Bugatti

-

dnes 16:05 Francouzský výrobce hypersportovního modelu Chiron bude...

Kia v Česku začala prodávat fastback Stinger, svůj nejvýkonnější model

-

dnes 15:13 Video: České zastoupení korejské automobilky oficiálně...

Škoda odsouvá návrat do USA na neurčito, potvrdil šéf firmy Maier

-

dnes 13:36 Automobilka Škoda již roky koketuje s návratem na...

Uber postavil testovací polygon pro samořiditelné vozy

-

dnes 10:30 Video: Samořiditelná auta se musí všechno naučit....

GM zaplatí 2,6 miliardy korun kvůli vadnému zapalování

-

dnes 09:10 Největší americká automobilka General Motors (GM)...

Nové Audi A7 Sportback má tak ostré hrany, až by se o ně jeden pořezal

-

dnes 08:31 Obrazem: Po sedmi letech je tu další generace modelu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby