Domácí

Čtvrtina jihomoravských škol do stávky

17.7.2003 20:52 Bude-li skutečně vyhlášena 1. září stávka za zvýšení kantorských platů, připojí se k ní v Jihomoravském kraji více než čtvrtina škol zřizovaných obcemi. Zatím stávku podporuje zhruba 1 500 škol s desítkami tisíc zaměstnanců. Podle předsedy celostátní organizace školských odborů Františka Dobšíka se stále ještě hlásí další školy.

Na Znojemsku vyhlásili stávkovou pohotovost téměř na všech školách. Předsedkyně jihomoravských školských odborů Růžena Šalamonová, která pracuje právě ve Znojmě, kritizuje vládu za opomenutí učitelů, když se přidávalo policistům a hasičům.

"Splní-li vláda, co jim slíbila, budou naše mzdy dvakrát menší," říká rozhořčeně Šalamonová. Sami kantoři však nejsou v názorech na stávku jednotní. Mnozí, zvláště ti starší, mávnou rukou s tím, že se v jejich prospěch beztak nic nezmění.

"O školství jako prioritě mluvily všechny kabinety od začátku 90. let a žádný pro nás nic výrazného neudělal," říká brněnská kantorka Hana Krásovská. Na některých školách ani nemají odborovou organizaci, která by stávku organizovala.

Tam, kde budou stávkovat, si budou muset vzít dovolenou nebo neplacené volno. Jak Právo zjistilo, většina ředitelů škol v Brně i v okresech nebude svým podřízeným ve stávce bránit.

Jan Trojan

nahoru

Domácí:

Referendum o vřídle se opakovat nebude, rozhodl soud

-

dnes 13:41 Krajský soud v Plzni odmítl obě žaloby žádající...

Babišova vláda v demisi chce zavést registr lobbistů a omezit korupci a klientelismus

-

dnes 13:28 Vláda se ve středu zabývala novými pravidly, kterými by...

Domácí zdravotní péči trápí nedostatek sester i peněz

-

dnes 12:40 Zdravotní sestry, které se o pacienty starají doma,...

Nespokojení taxikáři chystají v Praze další protesty

-

dnes 11:28 Pražské taxikáře rozhořčilo úterní jednání ministra...

Češi jsou vůči EU skeptičtí, ale opustit ji nechtějí

-

dnes 11:25 Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě...

Policie obvinila extajemníka SPD z podněcování k rasové nenávisti

-

dnes 09:54 aktualizováno Policie obvinila bývalého tajemníka SPD...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby