Domácí

Čtvrtina jihomoravských škol do stávky

17.7.2003 20:52 Bude-li skutečně vyhlášena 1. září stávka za zvýšení kantorských platů, připojí se k ní v Jihomoravském kraji více než čtvrtina škol zřizovaných obcemi. Zatím stávku podporuje zhruba 1 500 škol s desítkami tisíc zaměstnanců. Podle předsedy celostátní organizace školských odborů Františka Dobšíka se stále ještě hlásí další školy.

Na Znojemsku vyhlásili stávkovou pohotovost téměř na všech školách. Předsedkyně jihomoravských školských odborů Růžena Šalamonová, která pracuje právě ve Znojmě, kritizuje vládu za opomenutí učitelů, když se přidávalo policistům a hasičům.

"Splní-li vláda, co jim slíbila, budou naše mzdy dvakrát menší," říká rozhořčeně Šalamonová. Sami kantoři však nejsou v názorech na stávku jednotní. Mnozí, zvláště ti starší, mávnou rukou s tím, že se v jejich prospěch beztak nic nezmění.

"O školství jako prioritě mluvily všechny kabinety od začátku 90. let a žádný pro nás nic výrazného neudělal," říká brněnská kantorka Hana Krásovská. Na některých školách ani nemají odborovou organizaci, která by stávku organizovala.

Tam, kde budou stávkovat, si budou muset vzít dovolenou nebo neplacené volno. Jak Právo zjistilo, většina ředitelů škol v Brně i v okresech nebude svým podřízeným ve stávce bránit.

Jan Trojan

nahoru

Domácí:

Zákony z roku 1919 vláda rušit nechce. Vyhlášky o Rakousku-Uhersku budou platit dál

-

dnes 12:51 Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) nesouhlasí s...

Dávky ve stravenkách dělají z chudých ještě chudší

-

dnes 11:28 Čtyřicetiletá matka tří dětí z Prahy dostává polovinu...

Jihočeským lídrem ODS do voleb je bývalý ministr obchodu Kuba

-

dnes 10:58 Občanští demokraté půjdou do říjnových komunálních...

Ústavní soud odmítl Bakalovu stížnost kvůli Knihovně Václava Havla

-

dnes 10:31 aktualizováno Podnikatel Zdeněk Bakala neuspěl u...

Na Malou běží kampaň, ministr je spíš manažer než odborník, míní Babiš

-

dnes 10:25 Nominaci poslankyně ANO Taťány Malé na post ministryně...

Babiš: Prezidentovi nesu i jméno Pocheho, jinak by ČSSD nepodpořila vládu

-

dnes 08:13 aktualizováno Premiér Andrej Babiš v pondělí nese na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů