Domácí

Vesecká zřejmě e-maily mezi svědkyní a policistou neviděla

19.6.2007 07:49 Pochybností nad rozhodnutím Nejvyššího státního zastupitelství v čele s Renátou Veseckou o výměně žalobce v případu Jiřího Čunka přibývá. Podle informací Práva totiž nejvyšší státní zástupkyně Vesecká ani nikdo další z jejího úřadu nemohl ve vyšetřovacím spise vidět e-maily, které si měl posílat policejní vyšetřovatel s hlavní svědkyní Marcelou Urbanovou. E-mailová korespondence totiž vůbec není součástí spisu.

Přitom Vesecká již několik dnů tvrdí, že právě nestandardní komunikace formou e-mailů mezi vyšetřovatelem Milanem Šošovičkou a svědkyní Urbanovou byla jedním z hlavních důvodů, proč se vyměnil žalobce. Z vyšetřovacího spisu, který mělo NSZ k dispozici, to však podle zdroje zjistit nemohla.

Podle státního zástupce vyšetřovatel nechyboval

"Údajná nadstandardní e-mailová korespondence mezi vyšetřovatelem a svědkyní není součástí vyšetřovacího spisu k případu Jiřího Čunka. Zaráží mě proto, jak může Vesecká prohlašovat, že dopisování znamenalo nadstandardní vztahy mezi vyšetřovatelem a svědkyní, když si to nemohla ze spisu ověřit," řekl Právu dobře informovaný zdroj.

Podle něho se navíc celou věcí detailně zabývalo olomoucké státní zastupitelství i Inspekce ministra vnitra, a státní zástupce Jaroslav Rašendorfer poté konstatoval, že se vyšetřovatel žádného vážného pochybení nedopustil. Podle něho šlo ze strany vyšetřovatele o jedno banální sdělení.

Nejasnosti kolem e-mailové komunikace

Dodnes není jasné, které maily mezi Urbanovou a policistou byly skutečné a které někdo zfalšoval, navíc ani to, kolik těch e-mailů vlastně bylo. Tudíž to nemůže vědět ani Vesecká, přesto o korespondenci vyšetřovatele se svědkyní hovořila jasně jako o nestandardní. Včera však nebrala telefon.

Podle dobře informovaného zdroje jsou emaily součástí jiného vyšetřovacího spisu, který se týká vyšetřování nabourání do schránky hlavní svědkyně Urbanové. Tento případ nyní odděleně vyšetřuje zlínská policie pro podezření ze spáchání trestného činu porušování listovního tajemství.

Zisk e-mailů nelegálním způsobem

Na údajnou nadstandardní počítačovou komunikaci mezi vyšetřovatelem a svědkyní upozornil Čunkův obhájce.

"Jestli NSZ vycházelo z e-mailů, které předložil Čunkův obhájce, tak je to velmi podezřelé a zarážející. Protože ty e-maily byly získány nelegálním způsobem, nabouráním do e-mailové schránky hlavní svědkyně," doplnil zdroj. NSZ si pak tuto e-mailovou korespondenci z vyšetřovacího spisu vůbec nemohlo ověřit. "Přesto klidně prohlásilo, že byla nestandardní," poznamenal zdroj.

Pochybnosti kolem rozhodnutí NSZ
Vyměnilo žalobce těsně před koncem vyšetřování.
Rozhodlo o tom během několika dnů, aniž by vyšetřovací spis celý prostudovalo.
Poprvé v historii vzalo nějaký případ Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě bez konzultace s ním.
Kauzu přidělilo jihlavskému státnímu zastupitelství, jehož šéf Arif Salichov si případ ponechal pro sebe.
Salichov ještě před nahlédnutím do spisu odvolal hlavního vyšetřovatele.
Radim Kijonka, Právo

nahoru

Domácí:

Zeman po volbách nebude spěchat se svoláním Sněmovny, využije maximální lhůtu

-

dnes 16:29 Prezident Miloš Zeman chce využít maximální lhůtu,...

Zeman se pochlubil dřevěným samopalem na novináře, zásobník je z lahve Becherovky

-

dnes 15:53 Video: aktualizováno Prezident Miloš Zeman se na závěr...

Začínající učitel má o tisíce víc než kolegyně. Je jich málo

-

dnes 14:33 Dát se na kantořinu není z pohledu mladého muže...

České domácnosti jsou spokojeny nejvíce od roku 2013

-

dnes 14:26 Ekonomice se daří, platy rostou a lidí bez práce ubývá....

Unavený Babiš, útočný Zaorálek a monology místo diskuse, hodnotí experti předvolební debaty

-

dnes 12:23 Experti na politickou komunikaci si v rámci čtvrteční...

Poslanci budou mít do slibu holý mandát. A Česko několik dnů až 400 poslanců

-

dnes 12:17 Protože se letošní volby konají v dřívějším termínu než...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby