Zahraniční

Evropská unie obnoví pomoc Palestincům

18.6.2007 15:12 Evropská unie obnoví přímou ekonomickou pomoc Palestině k podpoře prozatimního vládního kabinetu prezidenta Mahmúda Abbáse. V Lucemburku to v pondělí oznámil vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

"Jsme situací v pásmu Gazy velmi znepokojeni. S (novým premiérem) Fajadem jsme spolupracovali, když byl ministrem financí koaliční vlády, a budeme v tom pokračovat. Nehodláme nechat obyvatele pásma Gazy bez pomoci. Doufáme, že se palestinské strany usmíří," prohlásil Solana.

Platby nebudou ale obnoveny okamžitě, nejdříve je potřeba zavedení potřebných mechanismů. "Je důležité, aby premiér Fajad nejprve vytvořil rozpočet," vysvětlil Solana a dodal, že nové palestinské vládě bude pomoc poskytována přímo, ale v případě pásma Gazy zřejmě s pomocí prostředníka.

Ozbrojené křídlo palestinského radikálního hnutí Hamás minulý týden po intenzivních bojích vytlačilo z pásma Gazy své umírněnější soupeře z hnutí Fatah. [celá zpráva] To vedlo předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse k odvolání společné vlády Hamásu a Fatahu [celá zpráva] a jmenování nouzového kabinetu. [celá zpráva]

Také izraelský premiér Ehud Olmert před současnou návštěvou USA řekl, že zvažuje uvolnit 562 miliónů dolarů z fondů, které náleží palestinským institucím. Izrael je zadržuje od loňska, protože chtěl zabránit tomu, aby se peníze dostaly do rukou radikálního Hamásu.

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Rumunská vláda se chce zbavit šéfky protikorupční prokuratury

-

včera 23:20 Rumunský ministr spravedlnosti vyzval k odvolání šéfky...

Poznali se na seznamce pro muslimy, později spolu plánovali atentát ve Velké Británii

-

včera 21:26 Londýnský soud vynesl ve čtvrtek vysoké tresty pro...

V Německu vzplál autobus plný studentů, z jeho patra vyskakovali už za jízdy

-

včera 20:53 Dvoupatrový autobus s 55 lidmi na palubě začal ve...

Ukrajina chce pořádek. Třeba i s radikály

-

včera 20:38 Když šest stovek mužů v šedočerných maskáčích...

Začal „brexodus”? Británii opouští nejvíce občanů EU za poslední desetiletí

-

včera 19:07 Počet lidí z Evropské unie, kteří do loňského září...

Nizozemský parlament uznal masakr Arménů za genocidu

-

včera 19:04 aktualizováno Nizozemský parlament ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby