Zahraniční

Evropská unie obnoví pomoc Palestincům

18.6.2007 15:12 Evropská unie obnoví přímou ekonomickou pomoc Palestině k podpoře prozatimního vládního kabinetu prezidenta Mahmúda Abbáse. V Lucemburku to v pondělí oznámil vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

"Jsme situací v pásmu Gazy velmi znepokojeni. S (novým premiérem) Fajadem jsme spolupracovali, když byl ministrem financí koaliční vlády, a budeme v tom pokračovat. Nehodláme nechat obyvatele pásma Gazy bez pomoci. Doufáme, že se palestinské strany usmíří," prohlásil Solana.

Platby nebudou ale obnoveny okamžitě, nejdříve je potřeba zavedení potřebných mechanismů. "Je důležité, aby premiér Fajad nejprve vytvořil rozpočet," vysvětlil Solana a dodal, že nové palestinské vládě bude pomoc poskytována přímo, ale v případě pásma Gazy zřejmě s pomocí prostředníka.

Ozbrojené křídlo palestinského radikálního hnutí Hamás minulý týden po intenzivních bojích vytlačilo z pásma Gazy své umírněnější soupeře z hnutí Fatah. [celá zpráva] To vedlo předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse k odvolání společné vlády Hamásu a Fatahu [celá zpráva] a jmenování nouzového kabinetu. [celá zpráva]

Také izraelský premiér Ehud Olmert před současnou návštěvou USA řekl, že zvažuje uvolnit 562 miliónů dolarů z fondů, které náleží palestinským institucím. Izrael je zadržuje od loňska, protože chtěl zabránit tomu, aby se peníze dostaly do rukou radikálního Hamásu.

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Za žhářský útok na synagogu dostali azylanti ve Švédsku dva roky vězení

-

dnes 15:36 Za žhářský útok na synagogu v Göteborgu z loňského...

Další oběť bojů na Donbasu. Separatisté nasazují nové zbraně včetně Čeburašky

-

dnes 14:35 Jeden ukrajinský voják padl během posledních 24 hodin...

Námořnictvo USA má plán vybudovat tábory pro desetitisíce migrantů, stačí rozkaz

-

dnes 13:41 Americké námořnictvo má plány na vybudování rozsáhlých...

Většina Turků v Německu i Rakousku volila Erdogana

-

dnes 13:29 V Německu v neděli v tureckých prezidentských volbách...

Záchranáři v zatopené jeskyni v Thajsku pátrají po 12 dětských fotbalistech a trenérovi

-

dnes 10:21 Video: Thajští záchranáři se už dva dny snaží najít 12...

Někdejšího šéfa NATO nepustili do USA

-

dnes 10:17 Bývalý šéf diplomacie Evropské unie a někdejší...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů