Krimi

Na Plzeňsku se zřítilo letadlo, dva lidé uhořeli

3.6.2007 11:52 U Nepomuka na jižním Plzeňsku se zřítilo malé ultralehké motorové letadlo. Po dopadu na zem začalo hořet. V troskách našli záchranáři dva uhořelé muže středního věku.

Letadlo letělo z Chotěšova do Strakonic, zřítilo se krátce po čtvrt na dvanáct nedaleko Nové Vsi u Nepomuku. Pád nahlásil náhodný svědek. "Ten uvedl, že se v místě bezprostředně po dopadu objevil kouř," uvedl mluvčí západočeských hasičů František Vaško.

Letoun spadl v oblasti lesa, záchranáři ho proto nemohli ihned najít. Pomohl jim až vrtulník letecké pátrací a záchranné služby Armády ČR z letiště v Líních, který přesné místo dopadu odhalil a souřadnice předal hasičům. K místu neštěstí směřoval i vrtulník záchranné služby.

"Když členové záchranné služby dorazili na místo, našli jen dva uhořelé cestující," uvedla Lenka Ptáčková z plzeňské záchranné služby. Šlo o 46letého pilota z Aviatik klubu Chotěšov, pasažérem byl 40letý muž, oba z Plzně.

Přístupová cesta na místo neštěstí, louku uprostřed lesa, byla velmi špatná. Profesionální hasiči z Nepomuku a dobrovolní hasič z Kasejovic dohasili doutnající zbytky letadla. Na místo dorazili pracovníci Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod z Prahy, Asociace leteckých pilotů a výjezdová skupina PČR.

Jak k události došlo, se šetří. "Povolán byl soudní lékař z Prahy, který je oprávněný ohledávat těla při leteckých haváriích," dodala Číhová.

Pilot létal již téměř dvacet pět let

Nedovedu si vysvětlit, co se stalo," uvedl  předseda Aviatik klubu Chotěšov Václav Polívka. "Osobně jsem je vyprovázel na start. Letěli spolehlivým letounem Zenair, oba byli v pořádku, bez zdravotních potíží, stresu, alkoholu," dodal s tím, že šlo o velmi zkušeného kolegu pilota s téměř 25letou praxí.  Dvojice odlétala z Chotěšova kolem desáté hodiny dopolední.

Neštěstí je první katastrofou takové rozsahu, která klub potkala. "Měli jsme tu různé drobné problémy, ale smrtelný úraz ne," uvedl předseda. Sám se domnívá, že šlo o potíže vyvolané počasím. "S největší pravděpodobností bylo problémem zhoršené počasí na trati," dodal.

Naposledy se ultralehké letadlo zřítilo loni 13. září na Jihlavsku u 114. kilometru dálnice D1 poblíž Pávova. Dvoučlenná posádka zahynula. Celkem loni po pádu těchto typů letadel zemřelo sedm osob.

Poslední nehodu malého letadla vyšetřovali policisté letos 11. března. V obci Trnávka na Novojičínsku nepřežili dva muži ve věku 31 a 32 let pád letadla typu Zlín 142.

Patrik Biskup, Jindra Pašková, Novinky, Právo

nahoru

Krimi:

Policie zadržela podezřelé z vraždy manželů v mobilním domku na Písecku

-

dnes 14:34 Jihočeští kriminalisté zadrželi po více jak čtrnácti...

Splnily jsme všechny povinnosti, řekla vlakvedoucí k pádu dvouleté dívky z vagónu

-

dnes 13:32 Vlakvedoucí Jarmila Soukupová, která společně s...

Chlapec vypadl z osmimetrové výšky z lanovky v Zadově

-

dnes 13:08 Sedmiletý chlapec v neděli odpoledne vypadl ze...

Soud propustil Dbalého z psychiatrie, znalci dokončili pozorování

-

dnes 10:22 aktualizováno Soudkyně k pátku propustila bývalého...

Škoda po tragickém požáru hotelu v Praze přesáhne 20 miliónů

-

dnes 10:02 aktualizováno Hasiči vyčíslili první odhad škody po...

Opilý řidič u Prahy naboural do sloupu a ujel, policisté ho dopadli

-

dnes 07:03 Video: V centru Červeného Újezdu na Praze-západ...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby