Domácí

Prostořečení

15.7.2003 10:22 Hulvátství, či jemněji prostořečení, je dost často používaným kořením politiky. V prostředí, kde každé slovo mělo by se vážit na lékárnických vahách s ohledem na možné důsledky, utrhnou se čas od času politici ze řetězu a promluví jazykem čtvrté cenové skupiny. Obvykle pak následuje poplach pro diplomatické hasiče.

V minulých dnech se někteří politici v Evropě rozparádili tak, že i expremiér Miloš Zeman se svými bonmoty by si vedle nich připadal jako anglická guvernantka. Jeho proslulé výroky o politických ojetinách (US-DEU) a Rumlově "smrdění v politice" blednou před varováním německého poslance Evropského parlamentu Martina Schulze, že Berlusconi by Itálii mohl dovést k fašismu. Stejně jako před nabídkou italského premiéra dotyčnému poslanci, aby hrál ve filmu kápa v německém koncentráku. Hvězdou antidiplomacie se ovšem stal nyní už bývalý šéf italské turistiky Stefano Stefani, když charakterizoval německé turisty jako živočichy, kteří poté, co zhltnou pivo a smažené brambory, pořádají "soutěže v říhání." Už předtím výrokem o arogantních sebevědomých blonďácích s hypernacionalistickou pýchou přiměl německého kancléře zrušit dovolenou v Itálii. Tak proti tomu je slavný Zemanův bonmot o slovenském pivě coby čistidlu na zubní protézy pouhý čajíček.

Ze stejného soudku jsou výhrůžky prezidenta Putina o topení Čečenců v hajzlu. A taky nedávný pokus prezidenta Chiraka "vytahat za uši" politiky zemí, protivících se francouzské zahraniční politice vůči USA, snad jako vzpomínka na de Gaullovo (chtěné) faux pas, když ten kdysi v Kanadě zakončil svůj projev výkřikem: Ať žije svobodný Québec! Je však otázkou, oč jsou takové neomalenosti horší než diplomaticky uhlazené vykrucování Bushe a Blaira v těchto dnech, kdy se ukazuje, že informace o iráckých zbraních hromadného ničení plavaly mírně řečeno na vodě.

Zkušení političtí harcovníci se natolik často dopouštějí prohřešků proti dobrým mravům, že mě jímá podezření, zda spíše než o úlet nejde leckdy o záměr. Každý skandál zakrátko vyvane a prostořečení mocných může časem získat podobu chlapácké rozhodnosti. Tak chce možná Chirac vypadat před svými Francouzi, Putin před svými Rusy, Berslusconi i Stefani před italskými voliči, a koneckonců i po Zemanových výrocích na adresu sudetských Němců se může mnoha lidem zase někdy stýskat.

Pavel Verner

nahoru

Domácí:

Hlídání nejmenších vyjde ročně na desetitisíce

-

dnes 18:27 Tisícům matek, které se chtějí nebo musí kvůli financím...

V pražském Sherwoodu hlídkuje nový tým, který budí bezdomovce či vykazuje opilce

-

dnes 16:28 Video: O to, aby měl Sherwood, jak se někdy říká parku...

Stát selhává, kvůli papírování jsou matky měsíce bez rodičovské

-

dnes 15:51 Místo elektronizace státu je tady jeho další selhání....

Libeňský most nakonec bourá pražskou koalici

-

dnes 14:45 Video: aktualizováno Pražští zastupitelé hnutí ANO ve...

Piráti navrhují zrušit nahánění vodáků kvůli pití alkoholu

-

dnes 13:36 Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod...

Podmínky ČSSD? Když je ANO nebude chtít dodržet, prostě je nedodrží, míní politolog

-

dnes 13:07 Snahy sociálních demokratů, kteří chtějí ANO coby...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby