Ekonomika

Klienti penzijních fondů získají výnosy nad inflací

16.5.2007 09:21 Klienti penzijních fondů získají i za loňský rok výnos, který v průměru převýší inflaci. Uvedli to včera v Praze představitelé Asociace penzijních fondů ČR. Výnosy budou v průměru nad inflací, půjde tedy o reálný výnos. Řekl to viceprezident asociace Jan Diviš. Proti velmi úspěšnému roku 2005 budou ale zisky klientů horší.

Výše zhodnocení připisované klientům zatím oznámily ING penzijní fond (3,6 %), PF České pojišťovny (3,3 %) a PF Komerční banky (3 %). Inflace přitom loni činila 2,5 procenta.

Zájem o penzijní fondy nadále roste. "Jen za první tři měsíce letošního roku vstoupilo do fondů 105 000 lidí a celkový počet klientů vzrostl na 3,7 miliónu," oznámil prezident asociace Jiří Rusnok.

Stoupl i počet klientů, kterým přispívá jejich zaměstnavatel, a to letos o 18 000. Příspěvek zaměstnavatele tak získává už 860 tisíc lidí a jeho průměrná výše činí 504 koruny. Ve fondech přibývá také mladších lidí. Klienti ve věku 18 až 29 let představují asi 12 procent účastníků. Nejvíce připojištěných - zhruba 27 procent - je stále ve věku 50 až 59 let.

Penzijní fondy by se měly v dohledné době kvalitativně změnit. Mají být transformovány na systém, podle kterého dnes fungují investiční společnosti a podílové fondy. Každá společnost by měla spravovat čtyři fondy. Jeden z nich by účastníkům garantoval kladné výnosy, další tři by umožňovaly odvážnější strategie investování.

"Výnosy fondů by pak mohly v průměru přesáhnout pět procent ročně," uvedl Rusnok. Stát by ale měl podle něho lépe finančně motivovat lidi ke spoření v penzijních fondech.

vč, Právo

nahoru

Ekonomika:

Brexit bez dohody by země EU stál přes pět a půl biliónu, spočítal MMF

-

dnes 18:47 Pokud Británie opustí příští rok Evropskou unii bez...

Firmy luxují úřady práce. Zaměstnání už sežene téměř každý

-

dnes 17:47 Nezaměstnanost v Česku láme rekordy, stále ale ještě...

Firma Burberry spálila své luxusní parfémy a kabelky za stamilióny. Nechce zlevňovat

-

dnes 15:47 Britský výrobce luxusního módního zboží Burberry loni...

Suspendovaný šéf Audi podal stížnost proti vzetí do vazby

-

dnes 14:35 Dočasně uvolněný šéf automobilky Audi Rupert Stadler...

Bulharský regulátor zablokoval prodej tamní televize skupině PPF

-

dnes 13:32 aktualizováno Bulharský regulátor zablokoval plánovaný...

Oběd za 115 korun. Češi platí o 13 korun víc než před dvěma lety

-

dnes 12:47 Průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu v červnu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů