Ekonomika

Klienti penzijních fondů získají výnosy nad inflací

16.5.2007 09:21 Klienti penzijních fondů získají i za loňský rok výnos, který v průměru převýší inflaci. Uvedli to včera v Praze představitelé Asociace penzijních fondů ČR. Výnosy budou v průměru nad inflací, půjde tedy o reálný výnos. Řekl to viceprezident asociace Jan Diviš. Proti velmi úspěšnému roku 2005 budou ale zisky klientů horší.

Výše zhodnocení připisované klientům zatím oznámily ING penzijní fond (3,6 %), PF České pojišťovny (3,3 %) a PF Komerční banky (3 %). Inflace přitom loni činila 2,5 procenta.

Zájem o penzijní fondy nadále roste. "Jen za první tři měsíce letošního roku vstoupilo do fondů 105 000 lidí a celkový počet klientů vzrostl na 3,7 miliónu," oznámil prezident asociace Jiří Rusnok.

Stoupl i počet klientů, kterým přispívá jejich zaměstnavatel, a to letos o 18 000. Příspěvek zaměstnavatele tak získává už 860 tisíc lidí a jeho průměrná výše činí 504 koruny. Ve fondech přibývá také mladších lidí. Klienti ve věku 18 až 29 let představují asi 12 procent účastníků. Nejvíce připojištěných - zhruba 27 procent - je stále ve věku 50 až 59 let.

Penzijní fondy by se měly v dohledné době kvalitativně změnit. Mají být transformovány na systém, podle kterého dnes fungují investiční společnosti a podílové fondy. Každá společnost by měla spravovat čtyři fondy. Jeden z nich by účastníkům garantoval kladné výnosy, další tři by umožňovaly odvážnější strategie investování.

"Výnosy fondů by pak mohly v průměru přesáhnout pět procent ročně," uvedl Rusnok. Stát by ale měl podle něho lépe finančně motivovat lidi ke spoření v penzijních fondech.

vč, Právo

nahoru

Ekonomika:

Nissan testuje sdílení jízd v samořízených vozech. Chce konkurovat Uberu

-

včera 16:43 Japonská automobilka Nissan Motor Co v pátek...

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

23.2. 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

23.2. 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

23.2. 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

23.2. 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

23.2. 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby